Pocta pro město
Dny evropského dědictví se konají druhý zářijový víkend od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy. Národní zahájení se každý rok koná v jiném městě. Tento rok byly pro úvodní ceremoniál Dnů evropského dědictví ve dnech 12. a 13. září vybrány právě České Budějovice.
„Je to reprezentativní záležitost. Proto, aby se město mohlo stát zahajovatelem, potřebuje mít dostatečné kapacity – jak stravovací, tak ubytovací. A musí prokázat aktivitu. A Budějovice byly vyhodnoceny jako nejlépe připravené město z měst a obcí, které se o národní zahájení ucházely. Mají samozřejmě svůj význam z hlediska kulturního a památkového fondu, což u hodnotitelů převážilo,“ poznamenal Ivan Týle, místopředseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, hlavního pořadatele akce.
Podle jeho slov bude letos v České republice během čtrnácti dnů zpřístupněno 1001 památek , z toho téměř polovina není běžně přístupná a 39 jich je uzavřeno zcela. „Otevírají se památky, které jsou buď v majetku soukromých vlastníků, anebo z různých technických důvodů je není možno provozovat celoročně. Památku je třeba vnímat nejen v podobě klášterů, hradů, zámků, ale patří sem památky na okraji, které nejsou tolik viditelné, jako například mlýny, hutě, sklárny, a v poslední době nově otevíraná historická opevnění ze třicátých let.“
Téma letošních Dnů evropského dědictví zní Památky v krajině a krajina jako památka. Podle Ivana Týleho je spousta doprovodných akcí koncipována tak, že se lidé vydávají do krajiny po naučných stezkách a otevírají se i drobné venkovské památky, které byly v minulých letech opomíjeny.
„Ze 780 kulturních památek na území správního obvodu Č. Budějovic se více než polovina nachází na území obce. Dále sem spadá vyhlášená krajinná památková zóna Římovsko a připraveny k vyhlášení jsou také Hlubocko a Novohradsko. Navíc se zde nacházejí vesnické památkové rezervace a památkové zóny,“ doplnila první náměstkyně primátora Ivana Popelová.
Poučený návštěvník
V samotné metropoli budou moci lidé v sobotu 13. září navštívit 26 kulturních památek s volným vstupem. „Kromě netradičních živých prohlídek včetně ukázek historického šermu nebo tanců jsme do všech objektů připravili listy s kompletní historií objektu. Návštěvník, který tak všechny projde, si odnese památku v podobě souboru historie budějovických domů,“ uvedla Popelová s tím, že vedle interiérů měšťanských domů bude otevřena i Biskupská zahrada a bývalý Dominikánský klášter na Piaristickém náměstí.
Právě jeho prostory nabídnou unikátní fragmentární části maleb na zdech křížové chodby. „Postupně se křídlo chodby rekonstruuje po částech a od minulého roku je hotové jedno křídlo, nyní restaurátoři fixují a dělají tu čistou práci. Takže během stávající výstavy a následně tuto sobotu bude možné nahlédnout pod pokličku restaurátorské práce,“ uvedla Kateřina Slavíková, která se podílí na technické spolupráci.
Jarmark i drezína
V doprovodném programu, který se bude odehrávat na Sokolském ostrově, v České, Hroznové ulici a na Piaristickém náměstí, se pořadatelé zaměřili na důležité momenty ze života historie města. Založení města připomene středověké rytířské ležení s kolbištěm, stany a tržiště, kde budou po celou sobotu k vidění ukázky ze života v době Přemysla Otakara II. včetně taveren a lazebny. Atmosféru konce 19. století navodí výjimečná záležitost pro tehdejší celý evropský kontinent - zprovoznění koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince. „Jednak budou moci lidé ve městě najít středověké rytířské ležení s kolbištěm, ale to má na svých městských slavnostech každý, takže my máme specifikum koněspřežky. Bude v menším rozsahu než při vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004. Bude obnovena replika dráhy v České ulici, kam bude položeno sto metrů kolejí. A světovou premiérou pro veřejnost bude jízda repliky drezíny, která se od roku 1825 na koněspřežce proháněla,“ prozradila Popelová a uklidnila návštěvníky: „Nebudou muset na drezíně šlapat sami. Stroj obslouží muži v dobových uniformách, takže to bude docela příjemné svezení.“
Zájem stále větší
Z dalších akcí upozornila na tematickou expozici Šumava Karla Klostermanna v Jihočeském muzeu anebo výstavu v radniční výstavní síni Nositelé tradic lidových řemesel. Vyvrcholením ceremoniálu zahájení Dnů evropského dědictví bude v sobotu dopoledne na řemeslném trhu na Piaristickém náměstí právě udělení titulu Nositele tradic lidových řemesel za rok 2008 a vyhlášení poznávací soutěže pro návštěvníky kulturních památek o zajímavé ceny.
Počet zpřístupněných památek i návštěvníků Dnů evropského dědictví v Česku roste. V roce 1991 navštívilo tři stovky památek 50 000 lidí, o deset let později bylo otevřených památek přes 700 a vidělo je přes půl milionu lidí.
Před dvěma lety bylo zpřístupněných míst už přes tisíc a lidí, kteří si je přišli prohlédnout, bylo 600 000. Česká republika je jedním ze 49 evropských států, které se do Dnů evropského dědictví letos zapojují. Další informace najdete na www.ehd.cz.
Přehled kulturních památek s volným vstupem otevřených v Českých Budějovicích v sobotu 13. září.
1.Husův sbor (Palackého náměstí 1)
2.Biskupská zahrada (Zátkovo nábřeží)
- 11.00 – SHŠ Bratři z Růže v roli netradičního průvodce
- 13.30 – SHŠ Kvartet Praha, Piráti – šermířské divadelní představení
3. Bývalý solní úřad (Česká 66)
- 9.30/13. 9. – křest knihy PhDr. Ivo Hajna – Historií a krajem koněspřežky
- dále samostatný program, viz. Programová nabídka Solnice
4.Čermákův dům (nám. Přemysla Otakara II. 15)
5. Českobudějovická radnice (nám. Přemysla Otakara II. 1)
- Den otevřených dveří, podrobný program viz. Programová část
6. Bývalý Dominikánský klášter (Piaristické náměstí)
- křížová chodba a kostel Obětování Panny Marie
- Collegium Marianum Krátké koncerty barokní hudby v podání kvarteta souboru, začátek vystoupení 11.00, 12.30, 14.00
7. Kaple Smrtelných úzkostí Páně (Kněžská ul.)
8.Kostel Růžencové Panny Marie (Žižkova 4)
- 11.30 – Páni z Kolína – průvodce objektem a hudební vystoupení
- Kaple – lidové písně v podání českokrumlovské kapely
9. Měšťanský dům – Galerie Hrozen (Hroznová 22)
- 10.00 – klaunka Kateřina Hurychová a kejklíř Oldřich Pupa Curych jako průvodci kulturní památkou
- 13.00 – Góthien – středověká hudba z Plzně
10. Měšťanský dům – Komorní galerie v Panské (Panská 7)
11.Polygonální bašta – Galerie Pod kamennou žábou (Piaristické náměstí)
12. Puklicův dům– prostory Britského centra (Krajinská 2)
13. Rabenštejnská věž (Hradební ul.)
- 10.30 – ŠS Harcíři z Rokycan v roli netradičního průvodce
- 12.00 - SHŠ Invictum Plzeň v roli netradičního průvodce
14. Řadový měšťanský dům (Biskupská 3)
15. Soubor kamenných plastik (Piaristické nám., zahrada Pod Bílou věží)
16. Bývalý kapucínský klášter – Teologická fakulta (Kněžská 8)
17. Wortnerův dům Alšova jihočeská galerie (Ul. U Černé věže 22)
- 10.30 a 13.30 – SHT Regii Caroli regis v roli netradičního průvodce
18. Železná panna (Zátkovo nábřeží)
- 11.30 – SHŠ Kvartet Praha v roli netradičního průvodce
- 13.00 – SHŠ Grál Brno v roli netradičního průvodce
19. Jihočeské muzeum (Dukelská 1)
20. Dům U Beránka (Krajinská 35)
- 11.00 – In Flamenus Brno, El Raks Sáel – fakír a břišní tanečnice
- 12.30 - SHT Alla Danza Praha v roli netradičního průvodce
21. Měšťanský dům galerie Na Dvorku (Hroznova 8)
- po celý den tvůrčí dílny a předvádění lidových řemesel
22. Kostel sv. Prokopa a sv. Jana Křtitele (Staroměstská ul.)
23. Kostel sv. Jana Nepomuckého (ul. B. Němcové)
24. Měšťanský dům (Krajinská 30 – přízemí)
25.Měšťanský dům – Galerie Glass Arts (Krajinská 21)
- výstava „Renesanční sklo a originální repliky historického skla“
- „Salón mladých výtvarníků“ – prezentace tvorby
26. Muzeum koněspřežky (Mánesova ul. 10) –Strážní domek
- po celý den prohlídky s odborným výkladem, ve spolupráci s ČKAIT
- 11.00 – zahájení výstavy „Historie koněspřežné železnice“