Úterní video – výstavou studentů z Lorientu v DK Metropol a středeční vernisáží expozice fotografií Stéphana Adama v Kavárně Filharmonia začaly letošní Dny francouzské kultury v jižních Čechách, které se konají za spoluúčasti města Lorient.

Tradice setkávání

Ze čtyřiceti multižánrových akcí bude kromě tradičních francouzsko – českých setkání nebo zasvěcení do známé hry pétanque nepochybně zajímavým vystoupením koncert Dag et Claire, dvojice francouzských šansoniérů, návštěvníci se setkají také s bretonskou hudbu zastupenou skupinou Samzun Quartet.

Pamětníky jistě potěší vzpomínkový hudební večer Podívej, kvete růže…, věnovaný zpěvákovi Gilbertu Bécaudovi a jeho českobudějovickému koncertu v roce 1971. Fotografie z této návštěvy pořídil Michal Tůma, který se je rozhodl vystavit v kavárně Café Au Chat Noir.

„V Česku je více francouzských aliancí, ale budějovická je jednou z nejdynamičtějších,“ uvedl Jean – Marc Berthon, kulturní rada francouzského velvyslanectví na adresu pořádající organizace. Ondřej Pešek z aliance vyzdvihl tři akce jednoho komponovaného večera v pondělí 14. dubna v KD Metropol.

Kulinářské umění

Nejprve se na Malé scéně potkají české sochy ze dřeva (autor Tomáš Havel) a francouzské z kamene (Nicolas Auger) v zastoupení svých tvůrců, poté se francouzská skupina Le cercle Armor Agoat sejde na tanečním parketu s jihočeským souborem Malý Furiant a nakonec si přijdou na své i chuťové pohárky prostřednictvím kuchařského umu Nathalie Beauvais.

„Francouzskou kuchyň mohu všem doporučit. Měla jsem možnost se s Nathalií setkat a ochutnat a myslím, že patří v Lorientu k nejlepším. Dokonce mám její kuchařku. Jinak si vážím toho, že mezi sebou spolupracují také spolky a sdružení, což dodává této spolupráci šťávu a životaschopnost,“ podotkla náměstkyně Ivana Popelová.

Program Dnů francouzské kultury

3.duben , 21 hodin, Modrý dveře
4. duben, 20. hodin, Radniční restaurace Nové Hrady: Dag et Claire
7.duben , 17.hodin: Abecední pořádek – Štěpán M. Mareš – výstava kreseb a kaligrafie
9.duben, 20. hodin, Sál Českého rozhlasu: Gilbert Bécaud
9. duben, 10. duben, 21. hodin, PI Local Club Písek: koncert bretonské kapely Samzun Quartet
11.duben, 19. hodin, Jihočeské divadlo: opera Mam´zelle Nitouche
11. duben, 19.30 hodin, Koncertní síň Trojice Písek: klavírní vystoupení Frédéric Lagarde
11. duben, 19. hodin, sál DK Metropol: Nejšťastnější ze tří
14. duben, 17. hodin, KD Metropol: Nicolas Auger se setká s Tomášem Havlem , 17.45 hodin: Le cercle Armor Agoat se setká s Malým Furiantem
17. duben, 21.30 hodin, Marty´s Club
18. duben, 21. hodin, Singer: kvarteto Madame Olga
17.duben, 17.30 hodin, Lit. kavárna Měsíc ve dne: výstava Africké pohledy Corinne Veisy
22. duben, 22. hodin, Club K2: Francouzsko–španělská diskotéka
22.duben, Francouzská aliance: Firmini – animované filmy K. Carpentier
23. duben, 18. hodin, Kostel Církve českosl. husitské:
25. duben, 18. hodin, Aula ZŠ a ZUŠ na Vltavě: Les Voix Nouvelles se setká s Canzonettou
28.duben, 20.30 hodin, Franz. aliance: fotografická výstava Odrazy