Již třetí ročník akce připadne na 6. a 7. září. Dějištěm se podle mluvčího slavností Davida Kovaříka konkrétně stanou Piaristické náměstí, Zátkovo nábřeží a Sokolský ostrov. „Začátek školního roku bude opět patřit šlechetným rytířům, spanilým dámám, urozeným dvořanům a především králi železnému a zlatému Přemyslu Otakarovi II.,“ říká.

Jedinou královskou slavnost v jižních Čechách pořádá město České Budějovices pomocí agentury A.R.G.O. pro film a divadlo, stejně jako s Housovým mlýnem a Akademií rytířských umění A.K.A. Atmosféře pomůže více než sto lidí v dobových kostýmech, kteří budou chodit po městě.

Krajská metropole si podle náměstka primátora Juraje Thomy historické slavnosti zaslouží. „Připomenutí naší minulosti je důležité pro uvědomění si naší přítomnosti a vývoje, kterým město od dob svého založení prošlo,“ myslí si.

Akce by se měla nadále konat pravidelně jednou za dva roky.

Letošní program navazuje na předchozí ročníky. Na Piaristickém náměstí už v pátek večer najdete stánky a ukázky známých i již zapomenutých řemesel, z nichž některá si i vyzkoušíte. Středověkou tržnici doplní doprovodný program.

Druhý den se k historické atmosféře připojí ještě Zátkovo nábřeží, kde se dozvíte více o osobnostech, které se zapsaly do vývoje města. Potkáte zde podle Petra Nůska, autora konceptu slavností z agentury A. R. G. O. třeba královského rytíře Hirza, důležitou postavu samotného založení města, českobudějovického lokátora a purkrabího hradu Zvíkov. „Při procházce se návštěvníci mohou vyfotit třeba se slavným rodákem a loďmistrem Adalbertem Lannou,“ pokračuje. Sokolský ostrov se přes noc promění v kolbiště. Diváky čeká podívaná na turnaj rytířů na koních, soutěžní klání nebo další historické hry a aktivity pro rodiny s dětmi. V neděli také přijede sám král a zakladatel města Přemysl Otakar II. se svou družinou. Program u slepého ramene v neděli v 19.30 h zakončí ohňová show.