Při chůzi po žhavých uhlících, stavbě hliněného domu, nahlížení do katedrály sv. Víta skrz její strop i setkání s delfíny zachycuje herce Jaroslava Duška nový dokument Když kámen promluví. Tvůrci jej v neděli představili také v českobudějovickém kině Kotva.

Snímek režíroval Duškův dlouholetý kamarád Viliam Poltikovič. „Jsme si názorově i lidsky blízcí, takže když přišla nabídka vytvořit jeho trochu netradiční portrét, neváhal jsem,“ popisuje Poltikovič. Protože Duška dobře zná, předem věděl, na co se ho chce ve filmu ptát. Zaměřil se přitom především na jeho vnitřní život a názory.

Právě proto se lidé při sledování dokumentu nedozví mnoho o Duškových filmových rolích ani zkušenostech s moderováním, ale zjistí, jaká otcova věta pro něj byla v dětství zásadní nebo jak opouští vše minulé. „Snažím se být sám sobě kompostem. Věci, které považuji za odumřelé, nechávám tlet. Nemá smysl na nich lpět a něco si pořád vyčítat,“ vysvětluje Dušek.

Jak již název dokumentu napovídá, důležitá je také pasáž, ve které Dušek mluví s kameny. Svěřuje se, že do jednoha ucha mu šeptají obecnější informace, zatímco do druhého sdělují věci více osobní. Herec pak ještě například prozradí, že jej stavba ekologického domu odnaučila plánovat nebo že chůze po žhavém uhlí vůbec není tak náročná, jak se zdá. „Poprvé jsem šel přes uhlíky ve 30 letech a utvrdilo mě to v tom, že spousta věcí je jinak, než se říká,“ vypráví.

Režisér Poltikovič strávil s Duškem rok a půl. Kromě samotných hercových názorů však pro oba bylo důležité také to, kde se natáčí. „Chtěli jsme, aby diváci neposlouchali jenom žvanění, ale mohli se podívat i do zajímavých míst. Když jsme tedy byli v katedrále sv. Víta, vylezli jsme nahoru nad klenbu,“ přibližuje Dušek. Dále se ve filmu objevuje Karlštejn, chorvatské městečko Nerezine, památka Tři křížky u Mariánských lázní, kruh z kamenů u Holašovic nebo Duškova chata na Sázavě.

Celkem natočil Poltikovič 42 hodin materiálu, do dokumentu Když kámen promluví nakonec zařadil to, co sám považoval za nejzávažnější. Duškovi se jeho výběr líbí. „Zdá se mi, že se mu podařilo vystihnout způsob, jakým přemýšlím,“ komentuje. Protože však spousta zajímavého ještě zbyla, je podle Poltikoviče možné, že vyjde i kniha. V té by měly být přepsané další zajímavé rozhovory herce s režisérem.