Do nejstaršího mezinárodního filmového festivalu v Evropě se letos přihlásilo 142 filmů ze 33 zemí světa, z toho 45 z České republiky, které se budou promítat na třech filmových plátnech: v českobudějovickém kině Kotva, na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a v objektu takzvané Mincovny Státního hradu a zámku v Českém Krumlově.


Podle slov dramaturgyně festivalu Jitky Radové jsou letošní novinkou projekce v kinematovlaku, který bude přistaven na nádraží postupně v obou městech a nabídne kromě snímků a spotů o významných přírodních lokalitách v Česku, změnách klimatu, ekologicky šetrných výrobcích také promítání spojené s besedami.


Diváky čeká také koktejl energetických témat, řada projekcí a diskusí na akademické půdě, například o klimatických změnách, návratu orla skalního nebo praktické zkušenosti z cest autem poháněným rostlinným olejem, které přijede hned první den festivalu se svým ekovozítkem prezentovat Stanislav Miler.
„Vždy když připravujeme program Ekofilmu, tak vymyslíme hlavní téma, kterým jsou letos alternativní zdroje energie, ale většinou čekáme, co přijde za filmy. Letos jsme měli štěstí, přišly filmy, které se touto problematikou zabývají přímo, ale i nepřímo, což jsou například filmy o těžbě nafty,“ uvedla dramaturgyně.