Poslední měsíce trávil v podzemí, v ladírně orchestru Národního divadla. Cvičil, cvičil, cvičil… a před několika dny zažil zatím největší úspěch: zvítězil v mezinárodní soutěži Pražského jara. Fagotista Jan Hudeček (23), rodák z Českých Budějovic, který zde patřil na konzervatoři k vyhlášeným bohémům, se tak stal prvním absolventem školy, jemuž se to povedlo. A to v roce, kdy soutěž přilákala rekordní počet fagotistů, přišlo 111 přihlášek z 22 zemí. „Pocit je to naprosto nepopsatelný, odměna za všechny neprospané dny a hodiny cvičení," říká Jan Hudeček.

S fagotem začínal na českobudějovické ZUŠ B. Jeremiáše. Když mu bylo šest, šel na koncert učitelů, kde fagotistu a ředitele Zdeňka Halouna doprovázela jeho matka. „Zalíbilo se mi to a říkal jsem si: jo, na tohle chci hrát! Rodiče to schválili, do hudebky se koupil malinký fagot… Přišly první soutěže a všechno začalo vycházet," vzpomíná .
Svá vítězství by mohl, řečeno jen s drobnou nadsázkou, přehazovat vidlemi. Přesně si pamatuje koncert vítězů Ústředního kola soutěže ZUŠ v Uničově, soutěž konzervatoří, Concertino Praga nebo zářez z Itálie. „Tam se to taky povedlo," komentuje.

Když odcházel z konzervatoře na AMU, skoro rok si zvykal na Prahu. Nemohl se 
s rodným městem rozloučit. 
I kvůli partě ze školy. „Byla to taková rodina, v Praze si každý hraje na svém písku. Ale našel jsem si kamarády, oklepal se, přidrznul jsem a bylo to," říká s úsměvem.

Fagotista Jan Hudeček, rodák z Českých Budějovic, zvítězil v soutěži Pražského jara v oboru fagot.Kvůli Pražskému jaru si poslední ročník AMU rozložil. Je ale rád, že ještě může zůstat. Říká, že má výborné profesory Františka Hermana a Jiřího Seidla, od nichž se stále učí. „Oba patří ke světové fagotové elitě. Za to, co ze mě je, vděčím z většiny procent jim. 
A nejen za fagot, udělali ze mě chlapa. Na konzervatoři jsem byl namyšlený gauner, trochu na měsíci a díky nim jsem 
z něho spadl," říká.

Kdo ho zná, toho překvapí, jak vítězství slavil. Zatímco mnoho oslav z Budějovic si nepamatuje, tentokrát si dal nealkoholický aperitiv, kávu 
a obložené mísy. „Na konzervatoři jsem měl složité období, když to řeknu upřímně: velké množství alkoholu, drogy, dělal jsem psí kusy. Důležité je, že jsem si uvědomil, jaké jsou priority," říká na rovinu.

Na Pražské jaro se připravoval od ledna. Letos prožívá náročný rok: odehrál dva absolventské koncerty, řadu sólových vystoupení. Do toho 
v orchestru Národního divadla v Praze, kde působí od prosince 2011 jako sólofagotista, musí mít měsíčně dvacet čárek, což znamená počet představení či zkoušek.

Fagotista Jan Hudeček (23), rodák z Českých Budějovic, se stal vítězem 66. ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražského jara v oboru fagot.Soutěžilo se v Rudolfinu. „Přenádherný sál, hrálo se tam krásně," říká.  Soutěž byla rozdělená do tří kol. V prvním se hodnotil koncert J. A. Koželuha a skladba Marcela Bitsche. V kole druhém sonáta Camilla Saint-Saënse, jedna z posledních, které napsal před smrtí. „Je v ní spousta emocí," glosuje Jan Hudeček. Kromě ní hrál ještě Weberův koncert a skladbu Commedia, kterou pro Pražské jaro napsal Jiří Teml. „Vymyslel si na nás spoustu nástrah, ale mě moderní muzika baví," popisuje. Třetí kolo obnášelo Hummelův koncert a Rejchovy variace.

Barometr, jak pozná, zda je ve formě, je prostý. „Vezmu fagot do ruky, zahraju si 
a řeknu si: jo, je to tam. Když proběhne tento pocit – a většinou, zaplať pánbůh, proběhne – je to dobrý," vysvětluje.

Pražské jaro pro něho i tak znamenalo stres. Po každém kole se do noci čeká, než komise vyvěsí výsledky. Postup dál rovná se štěstí, jenže. „Člověk se nabudí, přijde domů a nemůže usnout, endorfin se vyplavuje. Ani vám to nedá, zavřete oči a v hlavě vám jede další kolo. Stres přibývá, síly ubývají," říká Jan Hudeček.

Fagotista Jan Hudeček, rodák z Českých Budějovic, zvítězil v soutěži Pražského jara v oboru fagot.

Před vyhlášením zůstal klidný. Věděl, že zahrál tak, jak chtěl. „Toto vítězství je pro mě nejvíc," uvědomuje si ale význam svého úspěchu.

Co dál? Zatím je v Národním spokojen. „Mohu poslouchat výborné zpěváky jako Adama Plachetku, od něho jsem pochytil spoustu hlasových představ, které se snažím přenést do fagotu," říká.

Jan Hudeček
Narodil se 13. srpna 1990 v Českých Budějovicích v muzikantské rodině. Na fagot hraje od sedmi let. V ZUŠ B. Jeremiáše a na konzervatoři v Českých Budějovicích ho učil Zdeněk Haloun. Již v deseti letech se stal absolutním vítězem ústředního kola soutěže ZUŠ. Zvítězil mj. na soutěži konzervatoří v Ostravě, v Concertino Praga či v Itálii na soutěži Citta di Barletta. Nyní studuje na AMU a působí jako sólofagotista orchestru Národního divadla 
v Praze. Hrál v mnoha evropských zemích i USA. Jeho přítelkyně Martina hraje na trubku.

Jednou by rád hrál v Drážďanech nebo Vídni. Se špičkami se potkává díky působení u Evropských sólistů v Lucemburku, jehož členy jsou bývalí hráči Berlínské filharmonie či Pařížské opery. „Je tam basista, který hrál v Berlíně ještě za Karajana… Je zajímavé je poznat," říká.

Je zjevné, že hudbou žije. Jako odpočinek pak volí sport. Chodí hodně plavat, do posilovny, v létě běhá.  „Vždy říkám, že do bazénu jdu rozlepit plíce. Kdybych jenom hrál, tak se z toho asi dávno zblázním," říká Jan Hudeček.

Třiadvacetiletý hudebník narozený ve znamení Lva má našlápnuto. Jako domov již ostatně bere Prahu, do Českých Budějovic se vrací čtyřikrát ročně. Vzpomínky mu nicméně zůstávají zajímavé. „Už jen na konzervatoř, což bylo divoké. Teď, když jedu na jih a minu ceduli České Budějovice, mám pocit, že se zastavil čas. Člověk si tam odpočine…"

GLOSA JANA BLÜMLADomácí extratřída
Najdou se lidé, jimž soutěžení v hudbě a obecně v uměnách není po chuti. Proč? Předpokládá totiž z velké části standardizovaný vkus – naplnění předem daných norem na úkor spontánní a svobodomyslné tvořivosti. Podívejme se ale na věc ještě jinak. Může se to zdát podivné, ale například interpretace vážné hudby má velmi blízko k zákonitostem sportu. I zde jsou přísná pravidla, i zde se klade důraz na intenzivní trénink, techniku, rychlost, načasování, souhru, dynamiku a podobně. I hudební soutěžení pak má svoje opodstatnění.

Zůstaneme-li u srovnání hudby a sportu, vítězství českobudějovického rodáka a odchovance místních uměleckých škol Jana Hudečka 
v prestižní interpretační soutěži Pražského jara v kategorii fagot je svým významem minimálně na úrovni vítězství evropského šampionátu. Porazit desítky konkurentů 
z více než dvaceti zemí již cosi znamená, a to i navzdory faktu, že ve srovnání s houslemi či klavírem je fagot zcela 'menšinový' nástroj. Dá se předpokládat, že podobně jako tomu bylo u Václava Vonáška, také Jan Hudeček ve své kategorii na dlouho opanuje přinejmenším domácí interpretační extratřídu.