České Budějovice – Kriminální komedii, milostný příběh z byzantského kláštera nebo slovenské drama o mladém skinheadovi přinese Febiofest, jehož jihočeská část dnes začne v multikině CineStar. To promítne během dvou dní osm snímků , na něž bude jednotné vstupné 89 korun.

Do Českých Budějovic se Febiofest loni vrátil po několikaleté pauze. Po špatných zkušenostech z kina Vesmír našel ředitel přehlídky Fero Fenič nového organizátora v osobě Iva Brabce. Ten letos otevřel 
v budově bývalé TV GIMI i festivalovou kavárnu.

„Chtěli jsme, aby zde Febiofestu někdo věnoval dostatečnou pozornost a minulý ročník byl asi nejlepší, co jsme v Budějovicích zažili. Byť 
v samotném kině nebyl průběh úplně nejpřesvědčivější, věřím, že Budějovice se stanou pevnou součástí festivalové mapy a jeho ozdobou," je optimistický Fero Fenič.

Jedním z taháků programu bude česko-slovenské sociální drama Můj pes Killer, jež získalo Grand Prix na festivalu 
v Rotterdamu. Hrdina snímku, osmnáctiletý Marek, jehož nejlepším přítelem je perfektně vycvičený bojový pes, se dává ke skinheads. Když se ale seznámí s romským chlapcem, začne své přesvědčení přehodnocovat. „Je to příběh o očistě, hledání identity a rodiny. Je to příběh o naší víře, proč v něco věříme a jak zpětně naše víra ovlivňuje naše životy," řekla ČTK režisérka Mira Fornayová.

Když zločinci vzpomínají

Program mj. přinese snímek Hypnotizér. Po filmech Čokoláda či Pravidla moštárny natočil režisér Lasse Hallström krimidrama, jež začíná po brutálním pokusu 
o vyvraždění rodiny. Jediný přeživší, patnáctiletý syn, je 
v komatu a detektiv povolá hypnotizéra.

Na pražské části Febiofestu bylo vyprodáno i na krimikomedii Jako za starejch časů. Staří známí se rozhodnou prohýřit noc a zavzpomínat na zločineckou kariéru ve velkém stylu – drogy, zbraně, ženy. Jenže jeden z nich má zároveň zabít druhého… Milostné téma zase rozehrává Meteora, příběh z byzantského kláštera o náklonnosti mladého mnicha a jeptišky.

„Jsou to snímky pro většinového diváka, ale přitom kvalitní, nepodlézají laťku, proto je máme v programu. Promítáme věci, které by jinak lidé neviděli, chceme kultivovat diváky a dělat to, co komerční televize nebo běžná distribuce nenabízí," glosoval Fero Fenič.

PROGRAM: http://cinestar.cz/ceske-budejovice/specialni-akce/xx-mezinarodni-filmovy-festival-praha-cb--791/