K Písku mám hezký vztah. Prvně jsem 
o něm četl z pera rodáka docenta Mařana, mého dětského gurua v oblasti broukologie (zdravím docenta tam nahoru!). Časem jsem získal několik skvělých píseckých kamarádů (zdravím lesárnu!), jezdil s píseckými teraristy na dobrodružné výpravy (zdravím p. Máchu!), pár večerů propil v azylu oblíbené kavárny (zdravím Vavřinu!) a provoněl se Lesem ke Sladovně (zdravím Terezu a Vaška!). Písek mám tedy rád, ale přitom … mám to s ním jako s ženou, 
se kterou jsem nikdy nespal. Vím dost, ale nerozumím. Intimita v tom mém píseckém jednostranném vztahu chybí.

A tak bývám Pískem občas zaskočen. Jako tenkrát, když zabili Tibora Danihela. Je to zvláštní věc, představit si vraždu v tak romantických kulisách. Jak mi tehdy přišlo divné, že se něco podobného může přihodit právě v krásném Písku! To o pár let později mě Písek překvapil naopak velmi mile. Povodeň, starý most, Portyč. Srpen 2002. Zkáza, zmar, tragédie, řeklo by se. Ale kdež. Město jakoby se nadechlo. Kalné vody Otavy 
v oněch dnech nepřinesly jen slzy a dřinu, ale probraly k životu i utajovanou sílu starobylého sídla. A sebevědomí: Já – hrdý Písek – jsem přežil horší věci než nějakou velkou vodu!!! Byla to velká hodina města Písku a nezbylo než zatleskat: Bravo, Písek! Ty jsi Město!

Kvůli hraní na ulici, za které dostal Dan Vertígo (na snímku) v Písku pokutu, vznikla petice.Jenže… To bylo. Poslední dobou mě Písek opět udivuje. Hloupými šmouhami na kráse. Kauzičkami. A třeba i svou městskou policií, která se umí chovat jak slon v porcelánu. Letos v červnu dostal brněnský muzikant říkající si Dan Vertígo pokutu 300 korun za nepovolené pouliční muzicírování. Inu, neměl správné lejstro a aktivní okrskáři tasili blok a kasírtašku. Ha ha. Vyhlášky o venkovních produkcích platí v řadě měst, proč by ne, ale v drtivém počtu případů jen jako formální rámec proti rušení nočního klidu. Že by okrskáři vymáhali na umělcích výpalné, to zvykem věru nebývá. Však má celá příhoda i své pokračování. Vznikla petice proti postupu měšťáků. Sám Vertígo vzal příhodu sportovně, ale o petici se zmínil na svém facebookovém profilu slovy hravými: „V Písku jsem schytal pokuťáka, svým podpisem petišn podpoříte osvobození tohoto městečka!"

Milí Písečtí – zpozorněte! 
A přečtěte si Vertígovo prohlášení ještě jednou! V očích návštěvníka odjinud není Písek tím hrdým městem, které čelilo povodni. Není přátelským místem přívětivých obyvatel. Pro návštěvníka je Písek „městečkem". Tak. Já vím, třeba je to jen náhoda. Slůvko. Projev velkopansky nafrněného Brňáka. Ale možná také ne. Možná Vertígovo „městečkové" rýpnutí charakterizuje současný Písek více než trefně.

A sama červnová pokuta je jen špičkou ledovce. V Písku se totiž nahromadily resty, které mu nedělají z pohledu zvenčí dobré jméno. Od problematického pozadí financování Technologického centra, přes pozdvižení nad Pleskotovou lávkou až po tuto muzikantskou story. Vážně, skoro kocourkovské městečko. Já k tomu říkám – škoda. Víc nemohu. Ale petici Vertíga jsem podepsal. A proč? Proč se do věci míchám, když sám výše tvrdím, že Písku nerozumím? Proč podepisuji petice a píši do novin moudra? Protože mám Písek rád. Zvenčí, zdaleka, jako nepříliš zasvěcený, ale přesto zajímající se příznivec. Milí spolužáci lesáci, chásko od Vavřiny apod., v muzikantské petici vidím pro váš Písek dobrou příležitost. Je před volbami. Zkuste si vybrat někoho, kdo dá městu šmrnc a glanc. 
Ať nejsou na webu petice 
o hloupostech, jakými je pokutování muzikantů na ulici. Ať není Písek městečkem příliš aktivních okrskářů. Ať je Písek městem s velkým M.

JAN CEMPÍREK
Autor je spisovatel
jcempirek@seznam.cz