Snímky z Balkánu od fotografa agentury Magnum nebo pohled na normalizaci 70. let, k tomu promítání po městě i divadlo Kvelb. Na tři dny ovládne centrum Českých Budějovic festival Fotojatka, který již pošesté přinese to nejlepší, co nabízí současná tvůrčí a dokumentární fotografie.
Akce začne 12. dubna večer promítáním v centru města. První zastávka bude ve 20 hodin na Mariánském náměstí, kde projekce ozáří fasádu sídla policie, druhá o hodinu později na Piaristickém náměstí. Program je zdarma a doprovodí ho divadlo Kvelb.
Tematicky jsou Fotojatka rozkročena doširoka: objeví se dokument, móda, konceptuální fotografie i humor. A co vše festival zahrnující 900 fotografií obsáhne? Například snímky z Balkánu od řeckého fotografa agentury Magnum Nikose Economopoulose nebo volnou tvorbu nizozemského reklamního tvůrce Erwina Olafa.
„Češi budou nejspíš znát jméno Jiřího Stacha, ojedinělého tvůrce surreálných fotografických montáží, Daniela Šperla, autora skromných a poutavých humanistických snímků či Iren Stehli, českošvýcarskou autorku s ojedinělým pohledem na normalizační realitu 70. let,“ popsal ředitel festivalu Martin Šálek.
V pátek převezme funkci galerijních stěn plátno v budějovickém kině Kotva při projekčním večeru, rozděleném do dvou bloků. V kinokavárně bude pouštět hudbu dýdžej. Osobní účast na projekci potvrdili Daniel Šperl a Grzegorz Klatka. Druhý zmíněný vytvořil originální sérii, kdy fotil skrytou kamerou, kterou si nainstaloval na zadním okénku u auta.
Vtipná série o Češích
„Když jezdil do práce, tak ve špičkách fotil lidi. Je to vtipná série o tom, jak Češi vypadají, když jedou do práce nebo z práce. Okolo 50 fotek a ke každé pustíme jiný typ hudby, jenž odpovídá konkrétnímu řidiči,“ řekl Šálek.
Fotograf Daniel Šperl představí svou tvorbu na výstavě ve foyer kina. Kolekce má název Japonsko. Rodák z Tábora, jenž dnes slaví 46. narozeniny, vnímá a zobrazuje zemi jinak než Jindřich Štreit, který ze snímků sestavil knihu Japonsko – lidé z Akagi.
„Zatímco Štreit se věnuje výhradně svému oblíbenému tématu vesnice, Daniel spíše pozoruje a zkoumá život kolem sebe, propojuje japonské tradice, střetnutí japonské a evropské kultury. Do událostí a objektů vkládá svůj cit, sám sebe a dílo tak odkrývá svého tvůrce,“ napsal Petr Drábek z Institutu tvůrčí fotografie.
Fotojatka završí v sobotu zábavná tvůrčí dílna pro majitele digitálních aparátů. Sraz je kolem 10. hodiny v klubu Horká vana, od 17 hodin pak Tomáš Pospěch a Jan Pohribný, pedagogové Institutu tvůrčí fotografie, pronesou přednášky o krajině ve fotografii. Pak se bude na dvoře domu U beránka opékat fotojateční čuník a na zeď promítat záběry z minulých ročníků.
„Připadá mi neuvěřitelné, že z lokální akce vyrostl uznávaný a divácky oblíbený festival, který se mohl chlubit účastí takových autorů, jako jsou Antonín Kratochvíl, Michael Ackerman či Anders Petersen,“ hodnotí Šálek. „Nepromítáme cestovatelské fotografie ani líbivé krajinky, naší ambicí je ukázat rozmanitost a nápaditost, se kterou světoví tvůrci přistupují k tomuto médiu. Chceme dokázat, že i v době videa je fotografie nezastupitelná,“ shrnul.