Loni přilákal přes 2000 lidí a v budějovickém Metropolu hostil Michaela Stavariče nebo Lenku Lanczovou. Letos ale nebyly peníze, a tak se Festival dětských knih a časopisů neuskuteční. Nejde však o definitivní konec, štáb chystá další ročník na příští rok.

Podle organizátorky Báry Stlukové sehnali na letošek pouze deset tisíc korun. „Základní verze přitom stojí 60 000 korun, takže bychom neměli na honoráře ani na cestovné, nepřilákali bychom lidi a tím pádem bychom neměli vystavovatele,” řekla Stluková.

Připravili se sice na levnější variantu, která by byla jednodenní a programově omezená. Ale protože příští rok by se mohl festival začlenit do velkého projektu Porta culturae, pořadatelé si myslí, že letošní, přehnaně nízkonákladová akce by jim zkazila pověst.

„Loňský ročník byl velice podařený, ale rozpočet jsme měli kolem sto tisíc. Teď se nám podařilo získat jen deset tisíc na sborník, nemáme ani na nájem,” upřesnil ředitel festivalu Marcel Goetz.

Třetí ročník se tak odehraje až v listopadu 2012. Letošní vítězné práce ze soutěže Jihočeský úsměv ale otiskne časopis Robinson. „Příští ročník bude daleko větší,” slibuje Stluková.

Festival dětské knihy není v kraji jedinou přehlídkou, která narazila na ekonomické problémy. Kvůli tomu, že vypadl hlavní sponzor, si dal pauzu i filmový Festival nad řekou v Písku, kam v předchozích dvou letech přijeli Terry Gilliam či Krzysztof Zanussi.