Největší a nejdiskutovanější akce jižních Čech, festival Mighty Sounds, startuje v pátek po 14. hodině na letišti u Čápova Dvora v Táboře. Akce, která loni slavila deset let a kam přijelo kolem 15 tisíc lidí, se v uplynulých měsících dostala do povědomí zejména kvůli vysokým pokutám, jež dostává za hluk, a peticí za změny v zákoně o hluku. Jedenáctý ročník potrvá do neděle a nabídne kromě hvězd jako Enter Shikari či legendy žánru ska Derricka Morgana také akrobatické divadlo Cirk La Putyka.

Minulý týden pořadatelé Mighty Sounds obdrželi rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které snížilo poslední pokutu za překročení hlukových limitů za rok 2014 z původních 500 000 na 80 000 korun. Organizátoři jsou stále přesvědčeni, že i v této výši je pokuta nepřiměřená.

„Považujeme to za logické, je to fajn. Zohlednili věci, které dříve opomíjeli. Doufám ale, že nás hygienici nebudou v budoucnu měřit vůbec,“ řekl ředitel festivalu František Švadlena. Mluvčí festivalu Markéta Štechová dodala, že samotný problém to prozatím neřeší. „Jsme zvědaví, jak se k tomu jihočeští hygienici postaví nyní, kdy je novela zákona v Senátu. Letos jsme se opět sešli se starosty dotčených měst, s policií i městskými strážníky a lidmi, řešili jsme natočení pódií tak, aby byly dopady hluku co nejmenší. V neděli zakončíme program dříve, po půlnoci by měl být klid,“ řekla mluvčí.

Na hlavní pódium Jana Žižky se v sobotu po osmi letech vrací hvězda žánru ska Derrick Morgan. Letos mu je pětasedmdesát let a již začátkem 
60. let byl suverénním králem ska na Jamajce. V té době se mu dokonce podařilo sedmi singly obsadit sedmici čelních míst tamní hitparády.

Festival Mighty Sounds nabídne v Táboře od 3. do 5. července desítky kapel z žánrů ska, reggae, punk či rock'n'roll. Na snímku fanoušci na loňském ročníku.

„Myslím, že jeho vystoupení bude dojemným zážitkem. Těším se na The Architects 
a Enter Shikari, z menších kapel pak na reggae punkové 
Jaya the Cat, The Tips, United Flavour a 'naší mighty kapelu' Creepshow,“ popsala své tipy Markéta Štechová.

Kromě kapel přinese festival vystoupení dýdžejů – jednou z hlavních hvězd jsou Ragga Twins – nebo alternativní divadlo. Na Mighty Sounds letos vystoupí VOSTO 5 se svou talkshow Kupé na Mighty, k vidění bude i divadelní představení 1000 věcí, co mě s… v podání Divadla 
F. X. Kalby. Na divadelních prknech najdete také Muchu nebo Vasilův Rubáš, o nový cirkus se postará domácí špička akrobatického divadla, Cirk La Putyka.

Nechybí doprovodný program: turnaje ve fotbale, nohejbale, exhibice na skateboardu a kolech bmx. Poprvé Mighty Sounds nabídne RAW Art Wrestling, tedy exhibici ilustrátorů, při které budou přímo před návštěvníky vznikat unikátní tematická díla.

Návštěvnost roste

Festivalu roste poslední roky návštěvnost, na akci pro žánry ska, reggae či punk loni přijelo 15 000 lidí. Organizátoři se snaží stále zlepšovat pohodlí, zohledňují ohlasy návštěvníků a dbají i na detaily jako třeba to, že zvětšují počet toalet. „Areál by měl dávat smysl jako celek, dáváme si záležet i na kvalitním jídle, doprovodném programu,“ řekla mluvčí Mighty Sounds Markéta Štechová.

V tuto chvíli lze vstupenku na festival koupit ještě v ceně od 1290 korun, na místě bude za 1490 korun. Veškeré informace včetně časového harmonogramu, stanování, parkování a dopravě jsou na webu www.mightysounds.cz.

Oproti loňsku se festival koná o týden dříve. Pořadatelé se snažili přizpůsobit termín kapelám, o které měli zájem. „Do budoucna se ohledně termínu uvidí: jediné, co je napevno dané, že festival bude vždy v červenci,“ řekla Markéta Štechová.

3 tipy DeníkuDerrick Morgan
Pětasedmdesátiletý jamajský matador ska muziky. V 60. letech byl suverénním králem ska na Jamajce.

Enter Shikari
Post-hardcorová parta z Londýna, která snoubí prvky metalu, rocku, hardcoru i elektronické hudby.

Cirk La Putyka
Soubor, který se věnuje novému cirkusu. Prolíná akrobacii s moderním tancem, loutkovým divadlem i sportem.

DAVID PELTÁN
s přispěním Václava Koblence