Fotojatka- fotografický festival
- založen v Českých Budějovicích
- rozšíření do Prahy, Brna a jiných českých měst
- první ročník v roce 2007, r hlavně místní fotografové
- fotky originální, srozumitelné
- promítání na filmové plátno
- zvukový a hudební doprovod
- naposledy 2014
- připravuje Jan Flaška

- letos 25. 10. ve 20 hodin v kině Kotva
- uvidíte výběr fotek autorů: Asger Carlsen, Benoit Paillé, Danila Tkachenko, Tamás Hajdu, Jaroslav Kučera, Katrina Kepule, Michaela Spurná, Paolo Woods, Gabriele Galimberti, Pep Ventosa, Robbie Augspurger, Sadegh Souri, Tomáš Chadim Viviane Sassen

Nápad promítat fotografie na plátno se zrodil v hlavně Marina Šálka v roce 2007. Zprvu si s okruhem přátel s Budějčákem Janem Flaškou, který dnes za festivalem stojí, pro radost promítal fotografie místních umělců, ale už následující rok pozvali na festival nebudějické fotografy. O rok později přišli na řadu také zahraniční umělci. Festival se od té doby snaží ukázat práce mladých autorů, kteří uspěli v některé ze světových soutěží jako například International Photo Award či World Press Photo. Festival se rozšířil do Prahy, Brna a dalších měst.

DALI SI ORAZ
„V roce 2014 jsme se ale cítili nějak vyčerpaní, hlavně tím, že jsme museli neustále vyúčtovávat nějaké granty a sponzory,“ vysvětluje Jan Flaška dvouletou pauzu. „Ten oraz se mým dvěma kolegům natolik líbil, že už u něj zůstali, a já jsem se to rozhodl po těch třech letech obnovit,“ uvádí organizátor, který letos poprvé připravuje festival sám.

ZKOUŠÍ EXPERIMENT
„Rozhodl jsem se to letos udělat jako experiment. Sám a bez peněz,“ říká Jan Flaška. Do festivalu zatím investoval jen 26 korun. „Musel jsem si koupit růžovou fixku,“ vysvětluje pořadatel, který plakáty natiskl na vyřazené laserové tiskárně. Pronájem sálu samozřejmě stojí peníze, které snad vybere na vstupném. Jan Flaška oslovil autory s tím, že letos nedostanou honorář. Z fotografů pouze jeden se svou účastní nesouhlasil.

Na letošním ročníku uvidíme tedy na plátně kina Kotva od 20 hodin dílo 14 fotografů na 13 pásmech. "V programu je třeba série Michaely Spurné, jejíž fotky rodiny a známých zařadil prestižní server LensCulture mezi nejlepší světové fotky roku 2017 nebo že letošní ročník ukáže různé přístupy k fotografické manipulaci - od upravované krajinářské fotografie Tomáše Chadima přes černý humor Asgera Carlsena až třeba k tomu, že Google StreetView a fotky z internetu lze používat i netradičním výtvarným způsobem, jako to dělá Pep Ventosa," láká Jan Flaška.

Festival Fotojakta je jedinečný svou formou promítání fotek na plátna v kinech, kavárnách a klubech s hudebním doprovodem. Letos poprvé část hudby určili sami autoři. „Vybrali většinou něco úplně jiného, než bych vybral já, a vybrali to skvěle!,“ říká nadšeně Jan Flaška.

Ten bude jednotlivé autory uvádět, vstupuje také s humorem sobě vlastním do festivalového večera, který balancuje mezi promítáním, přednáškou a standup komedií.

FOTKY I PRO MÁMU
Ačkoliv se může podle názvu, jenž vymyslel před lety Jan Flaška, zdát opak, na plátně neuvidíte žádné fotografie „na hraně“, nic drsného nebo nesrozumitelného. „Vždycky říkám: Jsou to fotky světové úrovně, které pochopí i vaše máma,“ směje se organizátor.