Tématem bienále je tentokrát Člověk a závislost. „Svůj talent prověří pod dohledem zkušených českých a zahraničních profesionálů mladí umělci i amatéři, a to na nejatraktivnějších místech, které město nabízí,“ řekla ředitelka festivalu Martina Ptáčková. Přehlídka nabízí kolem 50 fotoscén, dvacítku fotožánrů a 170 přednášek a dílen a dvě desítky výstav.

V prostorách Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České se na výstavách, projekcích i workshopech představí známí umělci, jako jsou Robert Vano, Tereza z Davle či Jan Pohribný. Klub City Lounge znovu poslouží glamour fotografiím. V Městském divadle budou korunováni vítězové soutěží ART ROOM, Photo Award či Fotograf roku 2014 časopisu Foto Video. Industriální prostor Ukradené galerie poslouží temné kráse shibari neboli japonského bondážování v produkci studia Hell s výstavou Petra Jedináka.

V Prokyšově sále bude hlavním tématem festivalu akt. V sobotu tam bude beseda a workshop s londýnským fashion a street fotografem Alexem Lambrechtsem. Bývalý sklad bude hostit část finálových děl soutěže ART ROOM, v Kině Luna se uskuteční Setkání Fotoklubů, Museum Fotoateliér Seidel nabídne interaktivní prohlídky, přednášky a především portrét.

V synagoze bude vystavovat cestovatelka Lenka Klicperová. Krásu pouličních sportů, jako je sk8, slackline nebo breakdance bude možné zachytit v Městském parku, v historickém centru budou účastníci fotografovat kejklíře, žongléře a akrobaty. I běžní návštěvníci města se tak stanou přímými účastníky festivalu, uvedla Ptáčková.

Třídenní Foto festival zahájí v pátek Robert Vano se svým premiérovým workhopem Dva (žánry) v jednom (dni). Focení aktů a glamour představí Tereza z Davle, svou přednášku na téma cestovatelské fotografie bude mít i Ondřej Neff. Žánr fashion bude pod taktovkou Lukáše Dvořáka, glamour povede Filip Matušinský. Lidské tělo v pohybu budou moci účastníci festivalu fotografovat s Tamarou Sofig Černou, dobový portrét představí Štěpánka Steinová. Jak se pracuje se světlem, ukáže Jan Pohribný, nebude chybět ani letecká fotografie Libora Sváčka.