Premiérově také v CineStaru

Po tradiční filmové přehlídce v Kotvě se letos poprvé v historii festival přesouvá do multikina CineStar, kde bude 28. listopadu zakončen válečným velkofilmem Mezi nepřáteli režiséra Florenta-Emilia Siriho s Benoitem Magimelem v hlavní roli. Žánrově široké škále dvaceti promítaných filmů vévodí předpremiéra černobílé animace Persepolis francouzské režisérky íránského původu, která jej natočila podle prvního íránského komiksu.


Autobiografický příběh o dětství stráveném v Íránu za doby islámské revoluce, války s Irákem a následném dospívání na francouzském lyceu ve Vídni získal na letošním festivalu v Cannes cenu poroty a bude zastupovat Francii na letošním oscarovém klání.


Diváci si také mohou připomenout surrealistickou komedii Luise Bunuela Nenápadný půvab buržoazie a krátký němý film vytvořený ve spolupráci se Salvadorem Dalím Andaluský pes.

„Piaf“uvede komedii osobně

Projekci lehké komedie Ty a já uvede v kině Kotva jedna z hlavních protagonistek filmu Marion Cotillard hvězda, která nedávno ztvárnila svou životní roli Edith Piaf ve stejnojmenném filmu. Sekce Legendy francouzského filmu připomene nedávno zesnulé osobnosti Philippa Noireta, jemuž vzdá poctu snímkem Stará puška, a Michela Serraulta v jeho Césarem oceněném hereckém výkonu v kriminálním dramatu Svědek.

Propojení obou kin chválí

„Jedním z důvodů účasti sítě multikin CineStar na Festivalu francouzského filmu je fakt, že evropský film je poměrně málo v nabídce zastoupený a francouzská kinematografie vždy patřila a patří k těm nejlepším. Proto jsme se aktivně připojili a chceme našim divákům nabídnout něco víc než filmy v normální distribuci. Dramaturgie festivalu přináší jednu novinku, kterou je film Mezi nepřáteli. Ostatní už jsme promítali, takže mají svou premiéru za sebou, nicméně byly dobře navštíveny, takže diváci mají možnost je zhlédnout znovu,“ upřesňuje generální manažerka multikina CineStar v Českých Budějovicích Svatava Kopečková. Divákům sama doporučuje animovaný svérázný snímek Trio z Belleville, dětskému divákovi pak klasický snímek Asterix a Vikingové, jehož pokračování se objeví v kinech už začátkem nového roku. „Především se mi líbí, že na tomto festivalu se propojila dvě kina: jednosálová Kotva a naše multikino; je vidět, že mohou vedle sebe koexistovat. A samozřejmě cena vstupného, která činí 70 Kč, není nezanedbatelným lákadlem,“ podotýká Svatava Kopečková.

Nejlepší vybírají diváci

Sekce Filmových hitů v multikině nabídne příběh šansoniérky Edith Piaf, melodrama Angel o mladé anglické spisovatelce nebo úspěšný trhák Taxi 4. Představí také přírodopisný dokument Příběh modré planety či úspěšný animovaný celovečerní film oceněný Oscarem a několika Césary Trio z Belleville. Na programu festivalu budou také animované filmy pro děti: Artur a Minimojové, Asterix a Vikingové i krásný příběh Ošklivé káčátko a já. Novinkou letošního ročníku je soutěž o Cenu diváků. Mezi jedenácti nedistribuovanými filmy rozhodují o tom vítězném diváci hlasováním na www.fff.volny.cz/2007/soutez.