Velké jihočeské festivaly šetří. Některé bojují 
o přežití, ruší část koncertů, jiné drží vyrovnaný rozpočet díky pomoci nadšenců. Přesto se na každém z nich letos objeví zvučná jména.

Z festivalové mapy letos zmizela Stodola Michala Tučného. Místo ní pořadatelé připravili vzpomínkový galakoncert k 20. výročí zpěvákovy smrti, který se včera odehrál 
v pražské Lucerně. Jestli festival za rok ožije, není jisté. „Rozhodli jsme se, že letos Stodolu vynecháme a uvidíme, co bude. Zatím neříkám, že skončila,“ vysvětlila organizátorka Gabriela Novotná.

Loni na Stodolu přijelo 3000 lidí. Jenže vstupné pořadatelé zdražovat nechtějí, zatímco náklady rostou. „Peníze hrají velkou roli, jestliže proděláte, tak proč to dělat, z čeho to mám splácet? Jsem unavená, 17 let bez volného léta, loni mi navíc nebylo zdravotně dobře. Musím vynechat aspoň jeden rok,“ doplnila organizátorka.

close Houslista Václav Hudeček. zoom_in Peníze řeší rovněž Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (MHF), je zkrácený na čtyři týdny. Zrušil koncert trumpetisty Jamese Morrisona, galakoncert Slovenské operní hvězdy a koncert vítězů mezinárodních soutěží. „Loni program nebyl krácen a festival skončil ve ztrátě. My bychom si druhý rok za sebou takovou ztrátu dovolit nemohli. Rozhodnutí bylo pragmatické,“ řekl ČTK Jaromír Boháč, prezident MHF.

Přesto, že řada akcí šetří, hvězdy budou. Na MHF mj. korejská sopranistka Sumi Jo, Pavel Šporcl, Václav Hudeček, Lubomír Brabec, Musica Florea či američtí zpěváci v muzikálovém večeru James Bond Music.

Špičku českého popu a rocku nabídne festival Hrady CZ 
v Rožmberku nad Vltavou: Tomáš Klus, Chinaski, Monkey Business, Wanastowi Vjecy, Wohnout, Mandrage, Sto zvířat, Visací zámek, poprvé přijedou Anna K. a Čechomor.

„Zásadní změna je, že budou dvě rovnocenná pódia v pátek 
i v sobotu. Vylepšíme kemp 
a servis hlídání věcí. Pro komfort návštěvníků je nejdůležitější, aby opravdu přijeli včas, s předstihem: začínáme velkými hvězdami už v poledne,“ řekl dramaturg Viktor Souček.

Hrady CZ fungují 11 let a letos mají historicky nejvíc prodaných vstupenek v předprodeji. Na jednotlivé památky se lidé při festivalu dostanou zdarma. „A hrady jsou doslova obleženy. Jinak je to podnikatelský záměr jako každý jiný, nabízíme skupinám zaměstnání na celé léto, znají nás a roli hrají i přátelské vztahy, je to takový skautský tábor,“ řekl Viktor Souček.

close Aneta Langerová. zoom_in

Na podobné publikum cílí Musicfest Přeštěnice. Ten letos slaví 15 let, a to se jmény Chinaski, Aneta Langerová, Tata Bojs, Jiří Schmitzer, Mňága 
a Žďorp, Wohnout, Vypsaná fixa či Jelen. „Chceme, aby byl program nabušený, a lepší už nedokážu vymyslet,“ říká produkční Josef Kašpar.

Hraje se na třech scénách, novinkou je divadelní Bakus stage, kde třeba milevské maškarní sdružení připraví průvod masek. Musicfest tak míří na rodiny s dětmi, jimž letos nabídne i tančení zumby.

„Ekonomicky je to pořád velké riziko, ale poslední tři roky pracujeme s vyrovnaným rozpočtem – díky úsporným opatřením a tomu, že loni se trošku zvedla návštěvnost na téměř 4000 lidí. Navíc zde pracuje řada nadšenců a obětavců,“ řekl Josef Kašpar.

close Táborský festival Mighty Sounds. zoom_in Návštěvnost roste i Mighty Sounds v Táboře, akci pro žánry ska, reggae či punk; loni přijelo 15 000 lidí. Festival se snaží stále zlepšovat pohodlí, zohledňuje ohlasy návštěvníků, zvětšuje třeba počet toalet.

„Areál by měl dávat smysl jako celek, dáváme si záležet na kvalitním jídle, doprovodném programu, divadla máme letos opravdu zajímavá, skupinu Vosto5, Divadlo F. X. Kalby či recesistický kus Adolf Hitler revival,“ řekla mluvčí Mighty Sounds Markéta Štechová.

Festival však dostává pokuty za nadměrný hluk, teď naposledy 500 000 korun. Sankce 
z přechozích čtyř let pořadatelé splácí. „Snažíme se zuby nehty, aby to chod festivalu neovlivnilo, Mighty Sounds je naše srdeční záležitost. Rozpočet máme vyrovnaný, ale bez sponzorů bychom fungovat nemohli,“ řekla mluvčí.

close Jiří Suchý z Divadla Semafor. zoom_in O přežití bojuje Okolo Třeboně. Na samostatných koncertech se mu sice daří krýt náklady ze vstupného, ale šéf festivalu Pavel Barnáš přiznává, že udržuje značku a chybí mu finance na lepší divácké pohodlí. Program letos zaměřil na společné zpívání písniček, proto přijedou Wabi Daněk, Jan Nedvěd, Spirituál kvintet či Jiří Suchý. Multižánrovost, jež byla pro Třeboň typická, přinesou zvláštní letní koncerty Supergroup, Tomáše Kluse nebo bratří Ebenů.

To, že festival, který přežívá, sežene každý rok velká jména – loni skupinu Kryštof – připisuje jeho šéf zčásti koncertu Jaromíra Nohavici v roce 2010. „Jarek byl otevírací element, když jsme vstupovali do jednání s Tomášem Klusem. To jsou muzikanti, kteří se nedají zaplatit penězi, musí se jim líbit prostředí a myšlenka,“ míní Pavel Barnáš.

Výběr z festivalůHrady CZ
• 17. – 18. červenec, Rožmberk nad Vltavou
• Tři hvězdy: Chinaski, Anna K., Tomáš Klus
• Vstupné 580 Kč

Mezinárodní hudební festival (MHF)
• 17. červenec – 8. srpen, Český Krumlov
• Tři hvězdy: Sumi Jo, Václav Hudeček, James Bond Music
• Vstupné od 145 do 4990 Kč

Mighty Sounds
• 3. – 5. červenec, Tábor
• Tři hvězdy: Enter Shikari, Sick of it all, Protoje
• Vstupné 1150 Kč
close Písničkář Ivo Jahelka. zoom_in
Musicfest Přeštěnice
• 26. – 27. červen, Přeštěnice
• Tři hvězdy: Chinaski, Aneta Langerová, Mňága a Žďorp
• Vstupné 550 Kč

Okolo Třeboně
• 26. – 27. červen, Třeboň
• Tři hvězdy: Jan Nedvěd, Spirituál kvintet, Jiří Suchý
• Vstupné 999 Kč

Folková růže
• 9. – 11. červenec, Jindřichův Hradec
• Tři hvězdy: Cop, Jarda Svoboda, Ivo Jahelka
• Vstupné 480 Kč

Pozn.: Ceny jsou za vstupné na celý program každého festivalu, vyjma MHF, jak jsou uvedeny na webech akcí a portálu Ticketstream.