Zkraje naplnil přísloví o novém koštěti: zrušil pár koncertů i zavedený cyklus, což obhajuje snahou šetřit. Extraliga, do níž chce Jihočeskou komorní filharmonii dostat, je zatím trochu vzdálená, plány nicméně extraligové má a sahají až k londýnskému West Endu. „Chceme odtamtud zvát začínající zpěváky, kteří nebudou drazí 
a dostaneme je za stejné peníze jako lepší Čechy,“ říká Otakar Svoboda (61), ředitel JKF, který má za sebou 100 dní ve funkci.

JKF bude díky vaší nové posile, asistentce marketingu, která  pracovala pro HC Mountfield, hrát na zahájení sezony Motoru. Jak to bude vypadat?
Zatím jsme se domluvili, že pro ně uděláme zahájení sezony. Zvažujeme, jestli jít do nové znělky. Dobře udělanou ji má brněnská Kometa, filharmonie tam hraje Ódu na radost. Znamená to najít chytrou muziku, nově ji otextovat, ale záleží spíš na Motoru. Nicméně na hokeji jsem potkal Karla Poborského, se kterým jsme se také zkontaktovali. Mně to přijde přirozené, Budějovice potřebují propagaci města. To ale není leitmotiv našeho konání, jen mi přijde docela fajn dostávat se i do těchto sfér.

Otakar Svoboda, ředitel Jihočeské komorní filharmonie.Když budu citovat jednoho ekonomického novináře: „Nejdůležitější jsou peníze, všechno ostatní je jenom konverzace."
Z Jihočeského kraje měl šéfdirigent Jan Talich příslib, že bude na rok 2014 víc peněz. O kolik je rozpočet JKF, který byl loni 
22 milionů, z čehož činil krajský příspěvek 16 milionů, vyšší?
Dostali jsme asi o tři miliony korun víc. Díky tomu navyšujeme počet muzikantů, abychom se stali filharmonií a mohli vyhodit slovo komorní. Využijeme je i na rekonstrukci vstupu včetně kavárny, se kterou hodláme začít v létě. Kraj se k orchestru staví velmi vstřícně, vypadá to, že budeme mít i nějaké partnery. Chceme dělat větší koncerty, větší propagaci, a to vše něco stojí.

V prosinci jste zrušil cyklus Na návštěvě u Nezmarů a kritizoval provize agentury Jim-Art. 
O kolik peněz JKF přišla?
Jestli dovolíte, nechci to vyčíslovat. Důvod je jednoduchý: agentura Jim-Art dělala svoji práci přesně do té míry, do jaké jí byla umožněna. Že si brala provize, je prokazatelná věc, ale já ji nechci specifikovat. Není důvod, aby koncerty v tomto domě pořádal někdo jiný než my. Když jsem se bavil s Alenou Nachtigalovou, která pořádá velké koncerty Kaufmanů a podobně, řekla, že její provize je deset až dvacet procent. Proč bych ji platil, když si to umím zajistit sám?

Jihočeská komorní filharmonie chystá spolupráci s některou z jihočeských dechovek. Na snímku Babouci.Ještě k vašemu předchůdci. Loni jste říkal, že přítomnost Vlastimila Ochmana by nemusela být pro orchestr moc konstruktivní. V JKF však zůstal.
Ze začátku jsem si nebyl jistý, ale byl to velmi dobrý krok. To, že jsem byl vůči některým lidem v JKF ostražitý – měl jsem pocit, že budou dělat velmi záporné kroky – byla zásluha jedné nejmenované paní. Ta mi to všechno říkala 
a já jí věřil až do chvíle, kdy jsem zjistil, že to samé šíří 
o mně. S panem Ochmanem jsme se v klidu dohodli, dostal i docela slušné finanční podmínky a já ho vnímám jako zcela normálního člena filharmonie.

Co chystaná spolupráce s dechovkou? V listopadu jste mi řekl, že dechovku v JKF, jen když si zaplatí sál na koncert.
To je něco jiného. Všichni dělají moravské lidovky, tak proč neudělat české? Teď začínáme vybírat, jestli Babouci, Budvarka nebo někdo jiný, ohledně repertoáru Fučík nebo Vejvoda. Když může Vídeňská filharmonie hrát na Novoročním koncertě Straussovy valčíky a je to obrovsky populární, proč bychom nezahráli české polky?

CELÝ rozhovor najdete v pátečním Deníku