Film Tomáše Vorla, k jehož několika verzím scénářů přispěl také námět knihy bývalého ředitele gymnázia Tomáše Houšky Graffiti Rules, vypráví o mladých studentech gymnázia, jejich ambiciózních i bezradných rodičích a vystresovaných a společenským systémem vytvarovaných učitelích. Scény z přežívaného, nudného študáckého života a dramatických nočních výprav grafiťáků Petra (Tomáš Vorel) a Michala (Jiří Mádl) dávají sice možnost vzniku vtipných a humorných situací; ty však záhy přebijí krutá probuzení do všedního dne reality, kterou ztělesňují někdy směšné, jindy žalostně trapné karikatury jejich kantorů.

Vážně o komedii života

„Film má působit tragicky i komicky zároveň, tak jak je to v našem životě – většinou v jednu chvíli,“ říká režisér filmu. Nejednoho diváka generace, která si málokdy dovolila říct svůj názor a učitelům ve škole vykala, zarazí nepochybně vodopád vulgarismů, jejichž účelnost potvrzuje jak režisér, tak protagonisté filmu. „Ano, od současných mladých lidí i mého syna vím, že se takhle mluví i na gymnáziu. Gympl, který zobrazujeme, není nijak zvlášť příšerný. Točilo se na Gymnáziu Budějovická v Praze, který absolvovali například Eva Holubová nebo Jarda Dušek,“ podotkl režisér filmu, představitel postavy školníka a otec jednoho z dvojice kamarádů Tomáš Vorel. Pro syna Tomáše – ve snímku zkušeného grafiťáka – však schopnost malování graffiti zůstává stále velkou neznámou. „Cesta zvládnout tenhle druh umění je poměrně dlouhá, během čtvrt roku se člověk sotva naučí ten sprej držet a malovat tak, aby barva netekla. Dostali jsme knihy, spreje a babička nám poskytla jednu ze zdí svého domu, kde nás nechala trénovat. Korigovali nás grafiťáci Pasta a Pavel Nosek,“ prozradil Tomáš. „Na mne nároky nebyly takové, já se do sprejerské party teprve dostávám, takže jsem dostal možnost si navrhnout obrázek, který jsem chtěl. Měl být vidět kontrast a ani ve filmu nemá být můj výrazný posun v malování,“ uvedl v daném oboru naprostý nováček Jirka Mádl, který si pochvaloval svoji hrubší a neuhlazenou figuru Michala.


„Samozřejmě, že za filmy, které jsem hrál předtím, si stojím, a nechtěl bych je zahodit. Ale potěšilo mě, že mi Tomáš zavolal, protože jsem žil v domnění, že mě nikdy nebude chtít obsadit.“

I slavný může být dobrý

Obsazení Jirky Mádla považuje také režisér za dobrou zkušenost. „Ne vždycky slavný herec musí být špatný. Už jsem totiž nevěděl, kde ho najdu. Asi musím zkusit někoho slavného, třeba bude také dobrý,“ uzavřel s úsměvem Vorel.


V roli mondénní ředitelky školy uvidíme Evu Holubovou, pedantského fyzikáře si zahrál Milan Šteindler, strnulého češtináře Jiří Schmitzer, jalového tělocvikáře Martin Zbrožek. Postavy rodičů ztvárňují přesvědčivým způsobem Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, Jan Kraus a Ivana Chýlková.