Styl lehce cimrmanovský

Jak tvrdí sami tvůrci scénáře a vznikajícího filmového dílka, jde jim především o pobavení, recesi a specifický, neurážející druh humoru. Nakonec i samotnému divákovi bude jasné, že si autoři této „hard parodie“ dokáží mírně cimrmanovským stylem dělat legraci nejen z vážně braných věcí, ale i sami ze sebe.


„Tentokrát bychom chtěli natočený snímek nabídnout i širší veřejnosti. Novinkou je nejen dokonalejší použitá technika, ale i to, že v hereckém obsazení figurují profíci. Nejprve jsme se domlouvali s Jakubem Doubravou, kterého diváci znají jako hlavního představitele úspěšného českého filmu Kousek nebe, a pak s Ondrou Veselým z Jihočeského divadla. Oba měli zájem v našem filmu hrát, ale bohužel z pracovních důvodů nemohli věnovat tolik času našemu spolku. Nakonec jsme se dohodli s Ondrou Doležalem, který hostuje v pražských divadlech, a také se Silvií Vojíkovou z Malého divadla. Spousta věcí vzniká přímo za pochodu, což je podmíněno okamžitými nápady a situací dané chvíle,“ přibližuje vznik nového filmu Tomáš Zetek, jeden ze členů sdružení, které bylo mimo jiné i iniciátorem a organizátorem několikadenního českobudějovického festivalu mladých filmových tvůrců Stopa Stáni Skřivánka. Úspěšnost a ohlas této první filmové přehlídky jasně nastavila možnost dalšího pokračování v započaté tradici, takže sdružení uvažuje o tom, dát amatérskému festivalu statut bienále.

Parodická linka už v počátcích

Minulost Arte della Tlampač je spjatá s českobudějovickým Gymnáziem Česká, kde se před více než pěti lety formovaly základy divadelního souboru, který později přijal uváděné jméno. Tehdejší tvorba této skupiny se v počátcích soustředila na jednoaktové hry, v nichž už ale byla jasná ona parodická linka vtipné nadsázky – např. Live and let live („dojemný příběh umírající hmyzí larvy, požírající anglické ponožky“) či „dokumentární veselohra“ Veleblbost s delfíny. V prosinci 2004, kdy je datován konkrétní vznik souboru, vznikla v kratičkém čase psychologická divadelní povídka plná absurdit – Vakoptakoještěr.

Filmová premiéra nedaleko

Na konto souboru brzy přibyla dobročinná divadelní akce UG, která se odehrávala v DK Metropol a jejíž výtěžek byl poslán na konto Dítě v tísni do zaplavené Asie. Následoval Intergalaktický mezihvězdný koláček, projekt, uvedený díky spolupráci s Jaromírem Schelem na Malé scéně Metropolu. V součinnosti s jiným studentským souborem Uslintaný pes se zrodil další celovečerní program Příběh osamělé venózní komůrky, v němž Arte della Tlampač uvedl svou hru o třech dějstvích Ryoherba Plus o novodobých Robinsonech, sežraných na pustém ostrově krvelačnými hlemýždi. Jak vidno, recese a nadsázka neopouštějí soubor ani v dalším divadelním projektu Želatýnový pes, tentokrát již o pěti dějstvích. Ovšem v repertoáru Tlampače jsou i další zajímavé kousky jako třeba Čaj s pomerančem, Nech mé kozy být, mám je rád, Ládidádá apod.


Od žánrové linie divadelní produkce se neodchyluje ani filmová sekce, na jejíž novinku se již nyní těší všichni přívrženci souboru a diváci, milující tento jedinečný styl nadsázkového humoru. A podle slov tvůrců snímku není pozvání na premiéru již tak daleko…