Připravit návnadu, roztáhnout sítě a ryba už se chytí sama! A že jde vlastně o celkem slušně promyšlený podfuk; nota bene spáchaný partou šesti rybářů a zahrádkářů žijících na hausbótech ve jménu pomsty jejich kamaráda, který se stane obětí falešných hráčů z Vysočanské tržnice? Tak, … snad jen malý český podvůdek! K tomu dobře napsaný Petrem Jarchovským na námět povídek Petra Šabacha a výborně natočený režisérem Janem Hřebejkem.

Podvod na podvodníky

Nový český film U mě dobrý známé autorské trojice z filmů Šakalí léta, Pelíšky a Pupendo se ohlíží do devadesátých let, do doby našich prvních krůčků na novém, neprobádaném území rašícího kapitalismu v Čechách. Zpočátku klidný poetický průběh všedních dnů u desetníkového mariáše v malebné přístavní hospodě U Buddyho na Libeňském ostrově se mění ve velkolepě promyšlenou past. Parta šestice kamarádů se totiž pokusí získat na bandě skořápkářů pro „napáleného“ Káju třicet šest a půl tisíce korun českých zpět. A to se na horkém území tržnice, které se hemží lehkými děvami, pašeráky, zloději, podvodníky i úplatnými policajty díky protřelosti hráčského esa, hochštaplera a ekvilibristy Mistra Classe podaří.

Živou předlohou se Petru Šabachovi stal dávný zákazník v podniku, kde pracoval. „Před mnoha lety jsem nastoupil do Pragokoncertu jako technický redaktor; teprve později mi došlo, že to je skladník. Chodíval tam chlap s uměleckým pseudonymem Mrskotch, kterému jsem balil plakáty ke koncertům. Prostředí pohostinství zase znám od svého bratra. Dělal taky barmana v hotelu Savoy, kam jsem za ním chodil. Tam sedávali frajeři, co tam hrávali plátýnko nebo skořápky. Myslím, že to jsou svým způsobem opravdoví kouzelníci,“ dodal Petr Šabach.

Fakt, že Šabachovy povídky mají „šmrnc“, potvrdil také producent Ondřej Trojan. „Už vloni jsme debatovali o tom, jestli bychom nenatočili komedii. Shodli jsme se, že máme Petrovy povídky rádi, a pro ty, co se nevešly do žádných scénářů, jsme vymýšleli televizní povídkový tvar. Ústřední lokací by byla hospoda, kde by se vyprávěly historky. Mělo by to výhodu možnosti cestování časem a obměňování postav. Během dalších dní napsal Petr Jarchovský jednolitý tvar, jehož ústřední povídkou je Mistr Glas. Hned nad první verzí jsme mluvili o lokacích a obsazení,“ zhodnotil poměrně rychlý vznik nového filmu jeho producent Ondřej Trojan.

Mýdlová dealerka a plísňáky

Je zajímavé, jak je to kousek zpátky a přitom opravdu dobovka. Ze štábu si sice tu dobu každý pamatoval. Přitom když kostýmní výtvarnice začala oblékat herce, připadlo nám nemožné, co se tehdy nosilo. Když pak nahlédl Hřebejk do starých fotek, vzpomněl si, že nosil taky plísňové džíny a vestičku,“ dodal k dobovému zasazení filmu, které si dle Miroslava Vladyky (představitele smolaře Káji) vyžádalo i výpomoc štábu: „Některé obleky dokonce lidé snášeli. Mně přinesl svoji osobní šusťákovou bundu maskér. Dost se mi líbí scéna s prodejem kosmetiky značky Ranway. I já totiž podlehl a o pauzách v divadle nabízel šampony. Zkazil jsem si několik večerů a ještě jsem se styděl…. Spíš mě vyděsila tržnice, protože jsem netušil, že to vůbec v Praze existuje. Měli jsme možnost točit jak za provozu, tak jsme tam měli roh, kde se odehrávaly scény s komparsem. Jednoho z party skořápkářů si dokonce zahrál sám majitel tržnice, který měl osobní zkušenost,“ podotkl s úsměvem.

Napětí i romantika westernu nechybí

Dokonce údajně na jeho popud vznikla jedna ze scén, kdy se falešný barman (Jiří Schmitzer) musí pravým lumpům prokázat znalostí vězeňského prostředí. Zkrátka, divák najde v takřka westernovém příběhu, kde se utká dobro se zlem, humor, napětí i romantiku. Ale příjemně nenásilně a nepodbízivě namíchanou. Takže: U mě dobrý. Nebo spíš hodně dobrý!

Vysloužilého varietního kouzelníka hraje Bolek Polívka, obětavého a charakterního Tondu (majitele kiosku) Jiří Schmitzer, jeho partnerku Andulu Lenka Vlasáková, Tondova syna – mladého rebela Jáchyma Mario Kubaš, prosťáčka Káju Miroslav Vladyka, příležitostného zlodějíčka Pepého Vladimír Javorský, mariášníka Baluna Josef Somr; dále hrají Simona Babčáková, Petr Forman, Boris Hybner a další.