První velkou změnu provedl Otakar Svoboda, který se 1. ledna 2014 stane novým ředitelem Jihočeské komorní filharmonie (JKF). Zrušil folkový cyklus, který v síni Otakara Jeremiáše přes 20 let provozoval Pavel Drengubák, kontrabasista skupiny Nezmaři. Podle šéfa JKF je folková řada pro filharmonii neekonomická. Pořad ale nekončí, Nezmaři ho přesunuli do Domu kultury Metropol, kde sérii v nové podobě zahájí 28. ledna blugrassová kapela Cop.

V cyklu Na návštěvě u Nezmarů nechce Otakar Svoboda pokračovat hlavně proto, že folkové kapely hrály v Jeremiášce za vyšší honoráře, než je u nich obvyklé, většinu koncertů dodávala na klíč agentura Pavla Drengubáka 
a brala si provizi.

„Nechci vypočítávat jakou, ale vím to, protože jsem s některými muzikanty mluvil. Já se nedomnívám, že dotace kraje na činnost JKF by měla zahrnout podporu folkových kapel tak, že se zadá agentuře, ta nazve cyklus vlastním jménem, filharmonie poskytne zadarmo prostory a peníze inkasuje agentura. Kdybychom to dělali sami, dokážeme to vždy lépe, minimálně o tu provizi. Trh není tak složitý, abyste se nedomluvil s kapelami přímo, a ty vám nebudou nasazovat jiné ceny než někomu jinému, protože si chtějí zahrát,“ řekl Otakar Svoboda, který od 1. ledna nahradí ve funkci Vlastimila Ochmana.

Nový ředitel Jihočeské komorní filharmonie Otakar Svoboda (na snímku) zrušil folkový cyklus Na návštěvě u Nezmarů. Kapela ho přesunula do DK Metropol.Podle Pavla Drengubáka má nový ředitel zcela jiný názor na to, jestli má být ve filharmonii folk a v jaké podobě: nechce, aby v síni hrály některé z kapel, které chtěl on, a nepřeje si ani, aby to byl cyklus. Kupovat si na každý koncert samostatnou vstupenku považuje ale Pavel Drengubák za nesmysl.

„Pro diváky je komfortnější, když si mohou koupit lístek na všechny koncerty. Za třetí nový ředitel nechtěl, aby se pořad jmenoval Na návštěvě 
u Nezmarů, což by mi ani tak nevadilo. Má na to vše samozřejmě právo, ale jeho názor je natolik rozdílný od mého, že jsem se rozhodl přesunout tuto značku na Malou scénu Domu kultury Metropol, kde jsme začínali,“ řekl Pavel Drengubák.

Naopak Otakar Svoboda hodnotí abonentní vstupenky na folk jako nesmysl. Jsou totiž levnější než ty, jež se prodávají jednotlivě, a JKF tak získá méně peněz. Argumentuje i tím, že folková řada nemá v žádné jiné české ani zahraniční filharmonii obdoby.

Nový ředitel Jihočeské komorní filharmonie Otakar Svoboda zrušil folkový cyklus Na návštěvě u Nezmarů. Kapela ho přesunula do DK Metropol. Na snímku dramaturg cyklu a kontrabasista Nezmarů Pavel Drengubák.„Je fajn dávat lidem folkové koncerty, ale pojďme to dělat jinak. Přijede kapela, dostane deset tisíc a my si na ni musíme vydělat, což není zas tak strašně těžké. Ale prodávat za 150 korun vstupenky na Nezmary nebo Hradišťan, který opravdu není levný?“ reaguje ředitel JKF, který již domlouvá společný koncert Hradišťanu a filharmonie.

Folkový cyklus se tak vrací na místo, kde vznikl a kde Nezmaři pořádají své výroční koncerty. Do filharmonie se série přestěhovala v době, kdy se Malá scéna předělávala.

V Metropolu Hlas i Spirituál kvintet

„Zašel jsem tehdy do Jeremiášky, tam kývli, že by se jim něco takového líbilo, lidé začali chodit, vznikl folkový cyklus, který vedení JKF akceptovalo a lidé si mohli kupovat vstupenky na všechny koncerty. Kromě kompletní špičky zde hrály i kapely, které nejsou až tak známé. Myslím si, že plno fanoušků folku pak začalo chodit i na klasiku a koupilo si abonentku na JKF,“ dodal Pavel Drengubák.

V Metropolu se od ledna do června představí například Ivan Hlas, Spirituál kvintet, folkrockový Jarret z Liberce 
a Nezmaři zde pokřtí nové album. Permanentky se začnou prodávat 13. ledna.

Folk jako takový ale v JKF nekončí. Jednak zde budou nadále hrát Nezmaři společně s filharmonií, protože jsou to oblíbené a obchodně úspěšné koncerty, jednak bude folk součástí nové 'komorní' řady. Vedení JKF nabídne ty nejlepší, kteří zároveň vyprodají síň za vyšší vstupné. Větší koncerty, kam by mohlo přijít okolo 500 diváků, se budou pořádat v jízdárně Alšovy jihočeské galerie na Hluboké. S ní JKF v příštím roce rozšíří spolupráci a na oplátku jí poskytne prostory svého foyer, které nyní využívá soukromá galerie.

Nový ředitel Jihočeské komorní filharmonie Otakar Svoboda zrušil folkový cyklus Na návštěvě u Nezmarů. Kapela ho přesunula do DK Metropol. V lednu načne další díl bluegrassový Cop (na snímku).V komorní řadě se dále objeví jazz a klasika, svá tělesa představí muzikanti z JKF, 
v plánu je i Talichovo kvarteto. „Je renomované a nikdy tady nehrálo, což mi přijde nepochopitelné,“ řekl Otakar Svoboda (Jan Talich je šéfdirigentem JKF – pozn.red.).

Plánů je mnohem víc. 
Společně s českobudějovickým klubem Highway 61 se chystá letní open air festival, rodí se spolupráce s přehlídkami Struny podzimu, MHF či Agharta Prague Jazz Festival, vedení JKF jedná o hostování se sólisty jako Dagmar Pecková či Štefan Margita. Příští rok také zmizí z názvu orchestru slovo komorní, protože se rozšíří o nové hráče, 
a Otakar Svoboda přejmenuje Koncertní síň Otakara Jeremiáše – vrátí původní název Kostel svaté Anny.