Po druhém ročníku jim jeden divák napsal, že jde o nejkrásnější festival na světě. Letos  vykvete Folková růže v Jindřichově Hradci již po devatenácté, ale měla namále – ještě v zimě se zdálo, že se přiřadí k akcím, na které se už pouze vzpomíná.

Hlavní pořadatel, agentura FM Production, je totiž v insolvenci. Dramaturg Michal Jupp Konečný se ale nakonec domluvil s hradeckým folkařem Pavlem Jarčevským a Růži zachránili. V programu sice schází hvězdy minulých let jako Plíhal nebo Jablkoň, zato přibylo méně známých, ale co do kvality srovnatelných, jako jsou Devítka, Mošny, Marien či Žamboši.

„Zásadní je, že jsme Růži s Juppem zakládali před 18 lety jako první dva, kteří dali impuls. Je moje dítě a nechci ho nechat potopit. Jupp mi také slíbil spolupráci, sám bych to nezvládl, jeho zkušenosti jsou pro mě strašně cenné. A chtěl jsem, aby festival zůstal v podobě, kterou má celých 19 let, aby se zachoval duch Růže, převážně folková a akustická hudba," řekl Pavel Jarčevský.

Dohromady zahraje v pátek a sobotu přes 30 kapel, Jihočechy zastupují Bonsai č.3, Devítka, Epy de Mye, Jen tak tak a X-tet. Hrát se bude v pátek i v sobotu na zámeckých nádvořích, novinkou bude soutěž písničkářů na nádvoří Národního muzea fotografie.

„Vidím u nich dvě zajímavé polohy. Jednak písničkářskou poetiku, která se rozvíjí čím dál tím víc, a v té druhé rovině už se objevuje to, co sledujeme i jinde, protestsong. Vždy, když je složitá doba, tak písničkářství a folku to prospívá," míní dramaturg Michal Konečný.

Dravost mládí a zpěv na forbíně

Řada muzikantů tráví na Růži celý víkend. Akci si oblíbil například Jan Brož ze skupiny Devítka. Vnímá ji jako jeden z nejhezčích  festivalů. „Pro mě je důležité, že ho pořádají lidé, kteří stáli u začátků naší kariéry a pomohli nám, když jsme byli neznámá kapela. Zajímavostí je, že v roce 2004, když jsme stáli na pódiu, se basákovi Davidovi narodil první syn," popsal Brož.

Organizátor Pavel Jarčevský se těší hlavně na samotnou atmosféru Růže. Říká, že je nekomerční a osobní, což považuje za přednost žánru. „Celá mixáž kapel a písničkářů na Růži pro mě  představuje mladou krev folku, progresivní věci. Jsme nuceni oželet hvězdy, ale těším se na dravost mládí, skoro všechny ty kapely mají našlápnuto, aby z nich jednou byly hvězdy," vysvětlil Jarčevský.

Novinkou, kterou pořadatelé chystají, je akustické zpívání muzikantů s publikem po koncertech na forbíně. Skvěle funguje na festivalu Folkové chvojení a patřilo k festivalu Zahrada v dobách, kdy lákal desetitisíce lidí do Strážnice. Poté se bude ve zpěvu pokračovat v hradeckých hospůdkách i jinde. „Do hospody dole u vody vždy na chvíli zajdeme," potvrzuje Jan Brož.

Tečku za festivalem obstará nedělní koncert na zámku v Žirovnici. Vystoupí Epy de Mye a Jen tak tak. „Nádvoří je velice romantické, máme s ním zkušenosti z minulých ročníků a folk tam vyzní velice pěkně, všichni se moc těšíme," dodal Pavel Jarčevský.
Pokud bude pršet, hlavní koncerty se přesunou do sálu Střelnice, písničkáři do kaple. Součástí programu bude výstava fotografií Barvy čtyř kontinentů. Tábořit mohou lidé zdarma v zahradě gymnázia.