Velmi rozmanitá přehlídka s názvem První českobudějovická Fotojatka a přívlastkem masová bude skutečně prezentovat celou řadu žánrově i tematicky rozdílných snímků od nejrůznějších českých i zahraničních fotografů.


„S nápadem vytvořit takovou akci přišel Martin Šálek, který pořádá autorské komentované výstavy už delší dobu. Takže se rozhodl shromáždit více fotografií na jednom místě a projektovat je na velké plátno,“ říká jeden z pořadatelů Jan Flaška, jehož úkolem bylo vytvořit kvalitní technické zázemí. K poněkud vyhraněnému názvu večera, věnovanému fotografiím a fotografům, Honza Flaška podotýká, že byl první jeho autorem, ale také prvním, kdo proti němu začal protestovat. „Řekl jsem si, že výrazný motiv by mohl zaujmout, a kromě toho to bude fakt maso. je to velká rozmanitost, stejně jako řezník nabízí velkou škálu výrobků, tak i my nabídneme velkou škálu typů fotografií,“ dodává.


Na padesát fotografií, tvořících vždy jeden autorský pěti až patnáctiminutový cyklus, bude promítáno v hlavním programu večera od 18 hodin v kinosálu. Za hudebního doprovodu tak ožije velkoformátové plátno například cestovatelskými fotografiemi z Íránu, černobílými obrázky z cikánského pohřbu nebo portréty člověka, který žije už pět let v dodávce v areálu cihelny. Vystřídají se dosud nikdy veřejně prezentované fotografie vytvořené jako ilustrace, obrázkové ochutnávky z Černé Hory či rychlý přelet nad rumunskými horami provázený balkánskou hudbou. Příznivce experimentální fotografie mohou zaujmout například fotografické pohledy z žabí perspektivy, sbírka spontánně zachycených zajímavých světelných situací či snímky z elektronového mikroskopu. Téměř každý audiovizuální zážitek zahájí úvodní komentář autora fotografií, který bude prezentaci přítomen.


Jedním z vážených hostů bude špičkový dokumentarista a vítěz Czech Press Photo 2003 Ibra Ibrahimovič, který také osobně uvede projekci svého cyklu o osudech lidí a krajiny poznamenaných těžbou hnědého lidí, který nazval Střepy severních Čech.


Na stěnách interiérů vstupní haly a v prostorách kinokavárny najdou diváci další fotovýstavy, přičemž vernisáž sociálního dokumentu z prostředí dětských domovů a HIV center s názvem Stíny nad Ukrajinou umístěná do foyeru kina Kotva celovečerní projekt otevře.


Návštěvníci však nebudou omezeni pouze hlavní projekci, ale v kinokavárně se uskuteční promítání na malé plátno, které nabídne prostor nejprve takzvanému Didjerioo show, ve kterém autor zavede přítomné za zvuku tradičního australského nástroje mezi tamní domorodce. Následovat bude veřejné promítání přinesených fotografií – podle organizátorů by jejich počet neměl přesahovat dvacet kusů, a to v digitální nebo klasické podobě fotoalba, přičemž žánrová pestrost by mohla přesáhnout fotky z party nebo narozeninových večírků… „Bude to určitě zajímavé, protože tak budou moci sledovat reakce úplně neznámých lidí, kterým chtějí tyto fotky ukázat,“ dodává Jan Flaška. Milovníkům spouště fotoaparátu ještě vzkazuje, že jednotlivé části budou probíhat samostatně a s přestávkami, takže každý bude mít možnost zaostřit na to své.