„Fotografuji asi od svých patnácti let," prozrazuje autor Jiří Plachý, který se narodil 13. dubna 1948 v Kadani.

„V době studií na zeměměřické průmyslovce v Praze jsem se zúčastnil prvních soutěží. Během základní vojenské služby ve Stříbře v letech 1967 až 1969 mi zveřejnili první fotky v rubrice Mladá generace   v časopisu Československá fotografie. Fotografování se věnuji celý život, bohužel  vždy zůstalo jen v poloze koníčka. Fotografie má pro mě velký smysl a je mojí životní náplní," svěřuje se Jiří Plachý.

„Letos v dubnu mi bude 65 let, takže moje výstava  Ohlédnutí je průřezem a rekapitulací mého fotografování za uplynulá léta," dodává Jiří Plachý.
Výstavu, která začala vernisáží 19. března, uvedla kurátorka  Bohuslava Maříková.

„Fotografie je uměním okamžiku, obrazy vznikají a zanikají ve zlomcích vteřiny a pro to, aby vznikla dobrá fotografie, je důležitý rozhodující okamžik, ve kterém fotograf zmáčkne spoušť," zdůrazňuje Bohuslava Maříková. Tento  rozhodující okamžik pak od sebe odděluje dobrou a špatnou fotografií. „Pro Jiřího Plachého je fotografie součástí života. Fotografovat začal koncem 60. let 20. století, kdy vytváření fotografie a její společenské uplatnění bylo fascinujícím dobrodružstvím," zdůrazňuje kurátorka.

Návraty do mládí

V roce 1970 se Jiří Plachý stal členem českobudějovické fotografické skupiny Fotos. Jedním z prvních témat, kterým se systematičtěji věnoval, byl portrét. Začátkem 70. let ho začala zajímat jihočeská krajina, kterou zaznamenával dokumentárním způsobem. „Vznikly první volné cykly – dokument o řece Vltavě Kameny v řece, kdy žulové balvany přetvořil na torza lidských těl a soubor doplnil vlastními texty," připomíná Bohuslava Maříková.

Po cyklech Zátiší a Krajina fotografuje v 80. letech vesnickou architekturu a na fragmentech starých štítů, dvorů, vrat a sadů vrací diváky do dob jejich mládí v cyklu Dialog časů. „Ve druhé polovině 80. let se na snímcích Jiřího Plachého objevují detaily obyčejných věcí, např. lodě, štafle, šňůra na prádlo, igelitový pytlík nebo skluzavka, které snímal proti ztmavlé obloze s mraky a vzniká výtvarně čistý cyklus fotografií Asociace," říká kurátorka.

Šumavský domov

S digitální technikou začal  Jiří Plachý pracovat v roce 2004. Zatím posledním tématem, jemuž se již čtyři roky věnuje, je území Šumavy, které se mu stalo od loňska i novým domovem.
Jiří Plachý vystavuje 30 let  doma i v Rakousku, Německu nebo Švédsku. Získal řadu cen v domácích i zahraničních amatérských soutěžích (Andorra, Belgie, Francie, Japonsko, Polsko, Španělsko). Jeho fotografie jsou součástí např. sbírek Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci.