O tom, že autor nenechává v toulkách za přírodními krásami fotoaparát zahálet doma, svědčí několik ocenění v mezinárodních soutěžích, jako jsou například Bayer foto nebo TSTTT nebo Fotouniverziáda.

Příznačný název expozice Evropskou přírodou v sobě skrývá na sedmdesát jedinečných záběrů pestrého dění nejen v mikrosvětě přírody, které tento rodák z Bílých Karpat přivezl ze Švédska, Norska, Rumunska i Maďarska.

„Když začínal fotografovat, dostal jsem praktiku s mezikroužky, takže jsem začínal u makra, ale později se mi začalo líbit fotografovat i velká zvířata.

Dodnes jsem vybaven pro oboje téma, protože se nemohu rozhodnout,“ prozrazuje fotograf, který má za sebou už osm společných výstav připravených se svým otcem a jednu autorskou. „Trávím hodně času v přírodě na exkurzích a v krásných Bílých Karpatech jsem vyrůstal. Ze vzácnějších ptačích druhů na této výstavě bych chtěl upozornit třeba na bukáčka malého nebo droba velkého, flóru zastupuje celá řada orchidejí a zcela určitě zaujmou například čtyřnásobně zvětšení broučci nebo housenky,“ říká student 5. ročníku Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích , který se aktivně zapojuje do programů ochrany životního prostředí.

Za své největší dosavadní fotografické sousto považuje Alexandr chráněného mořského papouška papuchalka ploskozobého, kterého se rozhodl ulovit v jedné norské ptačí rezervaci. „Na jediný záběr, jak přistává s roztaženými křídly, jsem čekal na ostrově Runde na útesu téměř osm hodin, než se mi ho podařilo vyfotografovat,“ podotýká s úsměvem, ale vzápětí dodává, že netuší, jak to bude letos s opicemi.

Ty by totiž chtěl zachytit v hledáčku jako člen skupiny Sungai Wain, která organizuje projekt ochrany lesů a projektů mangrovů na jihovýchodním Borneu, kam se chystá vyrazit v létě.