Jižní Čechy – Páteční koncert šansonů v budějovickém klubu Horká vana zahájil naplno Dny francouzské kultury v jižních Čechách. Ve čtyřech městech přinesou kolem 20 akcí, mezi nimiž figurují koncerty, výstavy, pétanque i jídla, která připraví kuchař z Lorientu.

Hlavní část programu se odehraje v Českých Budějovicích, kde pořádající Francouzská aliance jižní Čechy sídlí. „Rozsáhlou nabídku kulturních aktivit ale chceme rozprostřít po kraji, hlavně do Písku a Tábora, které jsou pro nás prioritou, protože je tam frankofonní publikum díky gymnáziím,“ řekl Ivo Petrů, předseda správní rady aliance.

Z koncertů upozornil na Philippa B. Tristana, který přiveze nové album Transhumances, jež pokřtí v táborském divadle. Na desce čerpá z šansonu, alternativy nebo hiphopu, díky spolupráci s muzikoložkou Ludmilou Peřinovou se objevují také útržky moravských lidových písní. Ostatně jedna se jmenuje Dobrou noc.

„Vždy jsem rád zpíval šansony Brassense nebo Brela – s přáteli u ohně nebo na gymnáziu. Až později jsme založili kapelu, já pro ni napsal první píseň, a tak jsem se stal autorem,“ vylíčil Tristan v rozhovoru pro radio Proglas. Krom hudby také fotí akty, které vystaví v kavárně DK Metropol.

Z expozic je zásadní ta v Komorní galerii U Schelů. Má název Reynek – Renaud a zahrnuje na 40 originálů grafik a asi stejný počet bibliofilií básníka Bohuslava Reynka a jeho ženy Suzanne, kteří žili v Petrkově a Grenoblu. V Jihočeské vědecké knihovně představí Belgičanka Elodie Ledure snímky nafocené loni v Česku.

Prostor dostala i gastronomie. Od 4. do 8. dubna se bude na přípravě menu v budějovických restauracích Zvon, Metropol, Spirála a Columbia podílet šéfkuchař z La Taverne du Roi Morvan v Lorientu, partnerském městě Budějovic. Nachystá vepřová líčka na pommeau, bretaňskou paštiku, ztracený perník nebo bretonský koláč. „Každý den přejde z jedné restaurace do druhé. Francouzská gastronomie jako první kuchyně vůbec byla loni zapsána na seznam UNESCO,“ připomněl Petrů.

Čtyři následující středy budou v alianci patřit filmům, od dramat přes komedie po cyklus pěti dokumentů Portréty Paříže. Do programu spadá i hra pétanque (2. dubna) a modelové hodiny francouzštiny (8. dubna). Festival zakončí 14. dubna francouzsko – španělská diskotéka a fotobeseda Jana Šmída o kraji Champagne.

České Budějovice udržují vztahy s Lorientem na mnoha úrovních: univerzitních, mezi pěveckými sbory i kapelami. „Novinkou je fotbal, domluvili jsme na Dynamu, že na zářijový turnaj, kde budou PSG nebo Bordeaux, přijede z Budějovic tým hráčů,“ upřesnil radní Lorientu Loïc Champagnat.

Program na www.francouzska-aliance.cz