Film vyprávějící příběh psychiatra Františka Soukenického, jemuž život zásadním způsobem zkomplikuje jeho přitažlivost pro ženy a naopak, sice nijak zvlášť diváka ze sedadla nenadzvedne, ale dlužno přiznat, že ani jej neodradí a neznechutí.

Navzdory akčnímu názvu a kritickým zvratům ve Františkově životě i jeho dalším vývoji však navozený příběh jaksi vypravěčsky negraduje a zůstává stále ve stejné sdělné rovině.

Ze slibně nahozené dramatičnosti děje – Františkova ztráta licence a tím i zaměstnání, rozchod se ženou Eliškou, která si nechává společně pořízený dům, rychlý nástup Eliščina nového přítele a její těhotenství s nevyjasněným otcovstvím, konfliktní vztah s prakticky založeným bratrem a vše odpouštějící péče matky, stejně jako čerstvě se rodící vztah s Natálií – šlo rozhodně vytěžit daleko víc a do větší hloubky i při zachování jemného komediálního ladění.

Ve Františkově „ujetosti“ v podání Josefa Poláška lze vystopovat jakési ovlivnění Zelenkovými Příběhy obyčejného šílenství, které Prušinovský při českobudějovické besedě s novináři v zásadě nepopřel, stejně jako u Hřebejkových filmů. Ostatně po zhlédnutí děvkaře Františka se mi asociačně vybavil i jiný poměrně čerstvý český film Chyťte doktora.

Jako pozitivum lze charakterizovat svérázný, až „svěrákovský“ herecký projev Josefa Poláška, zcela určitě zde zabodoval i Leoš Noha v roli Františkova mírně cholerického bratra Miloše, spolehlivý výkon Zdeny Hadrbolcové (matka) či Petra Čtvrtníčka, jehož nadmíru zodpovědný přístup k roli mechanika Jardy komentoval Prušinovský s obdivem.

Znovu dobývanou manželku Elišku hraje Ela Lehotská, jejího chápajícího a obětavého, ale poněkud slizkého přítele Martin Pechlát a svůdkyni Natálii českobudějovická rodačka Petra Nesvačilová, která debutovala před časem v kontroverzních Pusinkách.

Zajímavá je také velmi citlivě zvolená hudba s hlasem Hany Hegerové a Jiřího Suchého, která ač je téměř o půl století starší než film, působí naprosto nerušivě a kompaktně.

Filmovou novinku promítá denně od minulého týdne českobudějovické multikino CineStar.