Ivana Johnová, dnes sekretářka jedné umělecké školy, se do Alšovy jihočeské galerie (AJG) jen tak nevrátí. Ačkoli českobudějovický Okresní soud jí dal v květnu za pravdu, že z pozice mluvčí a produkční ji v roce 2008 ředitel Lubomír Bednář vyhodil pro nadbytečnost neoprávněně, spor pokračuje dál. Jde totiž především o peníze, a to nemalé – samotná Johnová by měla dostat 600 tisíc korun jako odškodné, se všemi náklady by pak kauza stála AJG 1,2 milionu. A roční rozpočet instituce, kterou zřizuje kraj, činí 18,6 milionu. Proto vedení AJG podalo odvolání ke krajskému soudu.
„Ta částka je pro galerii likvidační, finanční ztráta pro nás může být fatální. Mám podnět od zřizovatele, abychom se odvolali. Dostal jsem rozbor od právníka, z něhož chápu, že na některé detaily, které vyplývají z výpovědi svědků, se může nahlížet i jinak,“ řekl dočasný ředitel AJG Petr Berkovský.
Stručně pro připomenutí: Bednář, jenž na jaře rezignoval po auditu, propustil Johnovou v srpnu 2008 pro nadbytečnost, ale krátce nato přijal na její místo jinou pracovnici. Během soudního procesu pak tlačil na zaměstnance, aby vypovídali v jeho prospěch, a snažil se také falšovat důkazy, třeba herce Jakuba Doubravu nabádal k podvodnému podpisu smluv. Deník na kauzu upozornil jako první.
Johnová: Je to legrační
Johnová podle svých slov počítala s tím, že kraj na galerii zatlačí, aby se odvolala. „Myslím si, že je to jednoznačné: ta činnost se vykonávala stále, to by musela Alšovka změnit základ své práce. Mé místo nemohou jen tak zrušit, protože by museli změnit zakládací listinu a status galerie, takto zrušili jen fiktivní místo mluvčí. No je to legrační,“ glosovala Johnová.
Její právnička Ivana Zálišová je přesvědčena, že žalobu podali oprávněně. Až si odvolání přečte, vyjádří se k němu písemně krajskému soudu.
„Určitě nesouhlasím, že svědectví jsou rozporuplná. Stačila pikantní výpověď svědka Doubravy, z níž vyšlo najevo, že ředitel příspěvkové organizace falšuje smlouvy,“ reagovala Zálišová.
Dnešní šéf AJG Berkovský z problémů, které způsobil jeho předchůdce, žádnou radost nemá. Doufá, že se další soudní stání ponesou v klidnějším duchu než za Bednáře. „Je to nešťastná záležitost, netěší mě to, ale musíme to řešit,“ doplnil Berkovský, který předtím v AJG působil jako správce depozitáře.
Ten zůstane šéfem přinejmenším do podzimu. Auditor Martin Bezouška sice v dubnu kraji doporučil, aby začal okamžitě hledat na místo ředitele respektovanou osobnost s jasnou vizí, ale hejtmanství doposud výběrové řízení nevypsalo. Tvrdí, že ho vyhlásí v nejbližších měsících.
Vystavili padělky?
„S ohledem na skutečnost, že současné dočasné vedení AJG vykonává svou práci tak, že nevzniká akutní potřeba ředitele definitivního, nemáme konkrétní představu, dokdy by měl tento nový ředitel být vybrán a dosazen do funkce,“ uvedla mluvčí Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová.
Alšova jihočeská galerie neprožívá dobré roky. Problémy, kterých bylo za vedení Lubomíra Bednáře víc, vyvrcholily skandálním svěšením výstava Karla Zlína v zámecké jízdárně na Hluboké, aby tam mohla mít oslavu firma Koh–i–noor Hardmuth. Některým ze zaměstnanců, kteří tento krok kritizovali v otevřeném dopise, dal Bednář loni před Vánoci výpověď.
Pod novým vedením potkal AJG další skandál: s velkou slávou otevřela v květnu výstavu obrazů a kreseb Natálie Gončarové, ruské avantgardní malířky, jejíž díla trhají na aukcích v Londýně či New Yorku trhá rekordy. Jenže krátce po vernisáži se objevila mezi odborníky vážná podezření, že jde o padělky. Případ zkoumala policie, dodnes ale není jasné, zda šlo o falza, či nikoli.