Výstavy s názvem Osoby a osobnosti a Dvojice budou slavnostně zahájeny v pátek v 18 h.


Jednaosmdesátiletá výtvarnice je představitelkou české dokumentární fotografie a její práce, orientované na člověka a jeho podstatu, obvykle vytvářejí námětové cykly, což je patrné i z této červnové výstavy.


Již od nelehkých padesátých let je Hochová na volné noze a spolupracuje s celou řadou časopisů, vystavuje doma i v zahraničí a na počátku 90.let působila i jako poslankyně České národní rady.


Její sólové výstavní prezentace již čítají téměř stovku a ke svým úspěchům může přičíst i vyznamenání prezidentem republiky.


„Kdysi z data mého narození bylo zjištěno, že mým číslem je dvojka. Asi na tom něco bude, protože už ve škole jsem mívala dvojku z mravů… Vážně ale téma dvojic mi přináší život a je v podstatě věčné a nevyčerpatelné. Osoby na snímcích většinou neznám, jejich fotografie vznikají spontánně dlouhou řadu let a nejsou nahrané - v tom je jejich síla. Ve Dvojicích hledám duši, onen prchavý okamžik, kdy něco z těch lidí svitne…“ říká k jedné z částí své dvojvýstavy, která potrvá až do konce června, autorka Dagmar Hochová.