Je to pořádně tlustý špalek. Na první pohled by mohl snad i trochu odrazovat, nebýt skvostné zelené obálky 
s pyšně se tyčící Empire State Building a plující vzducholodí. Čím to, že skoro sedm set stran uplyne jako voda a zůstává zatajený dech i lítost, že už je dočteno? Protože Timothée de Fombelle opět ukázal, že je zatraceně dobrý vypravěč. Zatímco jeho slavný Tobiáš Lolness je velkým dobrodružným románem o miniaturním světě na velkém stromě, s Vangem můžeme cestovat bez nadsázky po celém světě a dotýkat se zlomových okamžiků světových dějin 20. století. Jako náhodní cestující, pomocníci v kuchyni, chodci na pařížských bulvárech, vesničané na Liparských ostrovech, služebnictvo v panském sídle kdesi ve Skotsku.

De Fombelle svým Vangem oživuje velké vyprávění s tisíci odbočkami a zápletkami. A přesto se s ním neztratíme. Svítí nám zlatá hvězda na tajemném modrém šátku, hned vedle ní jedna z myšlenek francouzského filozofa Blaise Pascala: Kolik říší o nás neví! A Vango? Je dokonalý hlavní hrdina žijící v mnoha říších. Ta nejkrásnější je jeho srdce. Zahalený tajemstvím, které se urputně vzpírá odhalení.

V čem hlavně spočívá Vangova dokonalost? V tom, že záhadný chlapec z ostrova není dokonalý. Dělá chyby, je tvrdohlavý, zbrkle se vrhá po hlavě z výšek, které nade vše miluje. Jeho světem je vertikála: horizontálnost moře v něm naopak vzbuzovala závrať. Přesto horizont záhy překročí, když rozevře prsty, kterými se držel skály. Jeden jediný pohyb rozhodne o jeho osudu. Na jeho cestě jej čeká mnoho jediných pohybů a jediných vteřin. Tak často se mu něco zvrtne špatným směrem. Ani na chvíli však nezmizí naděje. A láska.
De Fombelle dokázal mistrovsky skloubit několik literárních žánrů. Připomíná tak trochu velikána Umberta Eca. Kromě vynikajícího detektivního příběhu s prvky noir, klasického dobrodružného románu a pečlivě vykreslené částečně reálné kroniky 20. století, napsal opravdu silný milostný příběh. Takový, který nám nedovolí zůstat jen čtenáři. Vango rovná se láska.

VÁCLAV GRUBHOFFER
Autor je kulturní historik