Dvě herečky, kterým už doba, kdy mohly hrát Julii, dávno uplynula, se jako rozzuřené tygřice vrhnou na mladou kolegyni. Klidně ji vytáhnou v noci z postele, protože jim bere role i muže a přízeň šéfa činohry. Jemně erotickou komedii Slepice uvede v pátek jako svou poslední letošní premiéru činohra Jihočeského divadla. Hrát se bude v Malém divadle od 19.30 hodin.

Autor Nikolaj Koljada patří k současné ruské dramatické špičce. I prostřednictvím lehce vulgárního humoru vzniká zápletka jako ze života.
„Je to dobře napsaná hra a kromě toho má pět vynikajících charakterů. Je o pěti lidech, kteří pracují v divadle, a vloudí se mezi ně partnerská nevěra. Tahle jednoduchá situace, se kterou se většina z nás minimálně jednou za život v nějaké podobě potká, je rozvedená velice vtipnou formou,“ uvedla dramaturgyně Olga Šubrtová.

Když gesta nefungují

Pro hlavní postavy, lidi od divadla, je teatrálnost a zkreslování světa čímsi zcela přirozeným. Rozčarovat je může pohled na něco reálného, kde se boří obraz namlouvaného světa a gesta už nefungují. Potvrzuje to režisér Michal Lang, který zde v letošní sezoně již nazkoušel Kupce benátského.

„Koljada je divadelník, takže to prostředí dobře zná. Herci řeší své problémy, osobní a profesní život jim někdy splyne dohromady. Je to taky o identitě těch lidí, někdy ani sami nevědí, kdy jsou na jevišti a kdy ne,“ řekl Lang.

Mladou 'Slepici' hraje Teresa Branna. Jde po ní dvojice v podání Věry Hlaváčkové a Daniely Bambasové. „Máme s kolegyněmi výborné vztahy, až bych řekla i přátelské. Žádná levárna, žádná svinstva se tady nedějí,“ popsala Branna.

Slepice má i tragikomický podtext hlavně díky deziluzi, kterou zažívají herečky nad ránem. Hra nezapře zemi svého původu. „Je tam ta širá nekonečná ruská duše, jsou tam i existenciální čechovovská témata. Ale diváci by se tou pošetilostí měli bavit, je to hlavně komedie,“ doplnil Lang.

Pro herečky je podle něj Slepice náročná fyzicky. Hlavně kvůli tomu, že nejde o klasický sled různých scén. „Je to jedna velká situace, která se hraje dvě hodiny. Vydají spoustu energie v jednom zátahu. A je těžké také tu postavu umyslet,“ vysvětlil režisér.

Jihočeši hledali komedii, která kromě toho, že se diváci zasmějí, má jemný hlubší podtón. Ve Slepici ji našli. „Má existenciální záchvěv, není to jen čistě situační kopání do zadnice,“ podotkla Šubrtová.

O zábavu jde ale především. Herečky navíc téma umí prožít, takže platí motto hry: takových let byly ve svém milém oblastním divadle za hvězdy a teď se objeví nějaká mladá slepice a všechno je vzhůru nohama. Na ten tanec ta slepice nikdy nezapomene!