Jeden z nejslavnějších westernů všech dob, italsko-americký hit Sergia Leoneho Tenkrát na Západě z roku 1968,  vstupuje 21. března v rámci přehlídky Projekt 100 do tuzemských kin. Na jihu Čech toto legendární dílo jako první právě ve čtvrtek promítne Filmový klub kina Svět v Táboře. Posléze se objeví také v českobudějovickém kině Kotva  a v písecké Portyči.

Důležité je, že snímek přichází v restaurované a digitální kopii. Práva na její promítání  zakoupila Asociace českých filmových klubů (AČFK). Její šéfka Radana Korená je přesvědčena, že film bude zážitkem pro všechny diváky, tedy i pro ty, kteří western dobře znají. „Protože mnoho lidí ho nevidělo na velkém plátně. A přiznejme si, že sledovat takový film v televizi není ono," řekla předsedkyně asociace.

Divák znovu spatří detaily tváří Henryho Fondy, Charlese Bronsona, Claudie Cardinaleové. Vše umocňuje hudba Ennia Morriconeho, jehož melodie si lidé často nevědomky pískají.

Podle Radany Korené se fajnšmekři i noví zvědavci přijdou do kina pokochat. „Snímek Tenkrát na Západě je jedinečnou příležitostí vidět, jak se dělá velké filmové umění," řekla šéfka asociace, která věří, že titul bude velkým lákadlem přehlídky.

Digitalizovaný western Tenkrát na západě míří do jihočeských kin.Ta má letos jinou podobu než obvykle. Nabídne čtyři filmy: Sunset Blvd. (USA 1950), Tenkrát na Západě (Itálie, USA, 1968), Big Lebowski (USA 1998) a  Všichni dobří rodáci (ČSR 1968). Do sálů přichází od ledna do srpna. Projekt 100 otevřel letos trpký portrét hollywoodské továrny na slávu Sunset Blvd. Jako druhý startuje 21. března Tenkrát na Západě, v květnu se přidá příběh krále flákačů celého amerického západního pobřeží Big Lebowski a vše završí v létě sedlácká kronika od Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci s Radkem Brzobohatým.

Pro českobudějovické kino Kotva znamená Projekt 100 možnost promítnout filmy, které si jinak uvést nedají. „Hrají se snímky ze zlatého fondu. Letošní rok jsou to čtyři klíčové filmy, které zásadně ovlivnily kinematogarii, a nikdo jiný než asociace je nedokáže dát do kin. Projekt 100 je pro nás výjimečná věc pro fajnšmekry," popsal šéf kina Kotva Jan Turinský.

Čtvrteční promítání v Táboře uvede spisovatel Karel Jordán, autor knihy Tenkrát na západě – Český průvodce světovými westerny. Studiu kovbojek, indiánek a mj. románů Karla Maye se věnuje léta. Jordánova kniha obsahuje mj. texty o klasické americké tvorbě, spaghetti westernech, západoněmeckých mayovkách i hodnocení dopadu kovbojek na filmaře z generace Quentina Tarantina.

LUBOŠ DVOŘÁK
s přispěním Václava Koblence