Žertují, že se 
z nich stala Abba: dva manželské páry, černovláska, blondýna. Folková skupina Devítka sídlící v jižních Čechách se každopádně rozrostla. Jak jim to zní, zachytila na nové desce Live 2013. Kapela, jejíž hlavní dvojici představují Jan a Jindřiška Brožovi, kteří hráli čtrnáct let se Žalmanem, natočila 21 písniček včetně známých jako Holka od koní nebo Přišel jsi z dálky.

Devítka, sídlící v Minicíchna Písecku, se rozhodla  zaznamenat zvuk nové sestavy. Točilo se na letních koncertech, jež zpětně získaly souhrnný název Ethanol Tour.

„Loni jsme si uvědomili, že jsme odkázaní jenom na sebe. Teď je kapela seběvědomá, má tah na branku, když přijedeme mezi hvězdy, nejsme za nějaké oušlapky, ale za rovnocennou kapelu,“ říká Honza Brož.

Folková skupina Devítka natočila album Live 2013.Loni prožila Devítka první sezonu po velkém restartu – během spolupráce se Žalmanem koncertovala jen občas. Brožovi věděli, že letošní sezona bude prubířská. „Loni sice chodilo hodně lidí, ale letos se mělo potvrdit, jestli jsme je oslovili, nebo jestli byli jenom zvědaví. A naštěstí se stalo to první. Sezona byla ještě lepší,“ popisuje Honza Brož. Na koncertech mají v průměru o dvacet diváků více než před rokem.

Devítka vznikla v roce 1992, 
v posledním období fungovala jako trio, kdy Brožovy doplňoval kytarista Petr Havrda. Loni trojici posílil baskytarista Jan Klupka. Na koncerty s ním jezdila přítelkyně Markéta a časem se z ní stala pátá členka Devítky. „Ještě se stihli vzít, takže jsme jako Abba: dva manželské páry, černovláska, blondýna a jeden kořen,“ usmívá se Honza Brož.

Jeho ženě Jindřišce, která  toužila po početně větší formaci, dalo práci druhou zpěvačku do skupiny protlačit, kapelník nejdřív nechtěl. Teď má ale pro Markétu Klupkovou jen pochvalná slova.

„Zpívá nás pět, o pětihlase musíme víc přemýšlet. Důležité je, že Madla není jen tak obyčejná zpěvačka: má velmi příjemnou, osobitou barvu hlasu, velmi čistou, zvonivý horní alt a je intonačně velmi přesná,“ oceňuje Honza Brož.

Folková skupina Devítka natočila záznam z Ethanol Tour. Zleva Jan Brož, Markéta Klupková, Jindřiška Brožová, Jan Klupka a Petr Havrda.

Jako pětičlenní spolu letos projeli první štace a nové album je jejich odrazem. Pojali ho jako průřez od nejstarších písní z prvních dvou desek, 
k nimž se řadí Přišel jsi z dálky, Hej lidi nebo Schody, až po zcela novou písničku Třetí zvonění, sólo Markéty Klupkové.

„Gro desky Live 2013 a naší sestavy spočívá v posledním řadovém albu Duše v peří – to je vlajková loď kapely z posledních let,“ doplnil Honza Brož. Z těch, které nyní hrává Devítka na koncertech, schází jen dvě předělávky Marca Knopflera.

GLOSA:Fanoušky potěší
Jak stojí psáno v bookletu nového alba skupiny Devítka, „nahrávka byla pořízena během letních koncertů Ethanol Tour 2013“, ale nejednou zní, jako by se jednalo spíše o Cannabis tour. Řada písní (Burčák, Dlouhej den, Schody, Duše v peří…) oproti původním verzím zpomalená, ty kdysi nejrychlejší (Grand Canyon, Můj den) nejvíc, takže se na posluchače lijí stále stejná střední a pomalejší tempa. Jinak příjemná přehlídka pozdějšího repertoáru (nejvíce z dva roky staré Duše v peří), několika novinek 
a několika stálých hitů. To vše s trochou live hlášek a live odpustitelných chybiček. Fanoušky potěší, ale tomu, kdo se chce seznámit s tvorbou Devítky, bych doporučil spíše jakoukoli řadovou desku.

Tomáš HrubýAutor je hudební publicista

Skupina je poslední tři roky produktivní. Předloni řadové album Duše v peří, loni vánoční nahrávka U Ježíška 9, letos další deska. Živák, jak hudebníci záznamům koncertů říkají, je to však první. Podle Jindřišky Brožové chtěli zase něco zajímavého pro své  posluchače.

„Další věc, že na jaře nám došla deska The best of… a dotisk jsme dělat nechtěli – oproti tomu, co a jak hrajeme dnes, je to přeci jenom staroba,“ vysvětluje Honza Brož. Ten také s balíky alb, která si zájemci objednávají v internetovém obchodě na stránkách kapely, chodí na poštu. 
A chodí tam často…

Devítce se daří. „Nepřestalo mě překvapovat, že ať jedeme kamkoli po republice, nemusíme se strachovat, jestli přijdou lidé,“ přikyvuje Honza Brož, který kromě psaní pro Devítku občas stihne ještě něco jiného, naposledy písničku k šedesátinám Slávka Janouška. A jako pokaždé, když Devítka ohlašovala nové album, má již rozepsané písně na další desku. Jmenovat se bude Je to boj, měla by vyjít příští rok. Hotových má Honza Brož již sedm písniček.