Když se pak hračky staré dvacet nebo i padesát let najednou vynoří, dokáží opět kolem sebe šířit stejně tak zvláštní radost a štěstí, jaké dávaly dětem ve své době.

Jednu takovou výstavu nazvanou Staré hračky na Nových Hradech můžeme vidět od 8. května v prostorách hradní výstavní síně. „S nápadem uspořádat expozici hraček přišla kolegyně a já už tehdy věděl, že právě v Trhových Svinech se vyráběly hračky ještě do roku 2006. A minimálně jednu hračku vyrobenou právě v tomto podniku měl doma každý kluk,“ říká kastelán hradu Jan Smolík. Mezi prvními vyjely v roce 1938 z trhosvinenského závodu plechové vláčky značky Lastra. Právě v tomto roce zahájil závod Ladislava Stránského k zemědělským strojům a užitkovým předmětům také doplňkovou výrobu mechanických hraček. Po znárodnění byla výroba na pár let přerušena, ale v roce 1953 se znovu roztočila kola osobáků, náklaďáků a sanitek pod značkou Igla. Pestrobarevnou plejádu plechových a umělohmotných vagonů a „auťáků“, které ocení malí i velcí kluci, doplňuje zmrzlinářský vozík, lanová dráha, cvičené mechanické slůně, kráčedlo, letadlo Sokol nebo třicetiletá pračka Perotka. Všech více než padesát exponátů, které budou až do 30. září střežit hradní zdi, propůjčil z rozsáhlé soukromé sbírky Robert Švec.

„Dostali jsme na tohoto sběratele kontakt přes konstruktéra a projektanta hraček pana Maděru. Je zajímavé, že hračky byly po technické stránce velmi dokonalé , propracované a leccos na nich bylo funkční. Máme tady třeba Škodu 120 na dálkové ovládání vysílačkou anebo funkční parní stroj. Zatopilo se v něm suchým lihem a vytvořená pára poháněla stroj, a ten pak sadu dalšího zařízení, jako cirkulárku, větrák, lis nebo buchar,“ popisuje jeden z unikátů Jan Smolík. Dodává, že cílem výstavy je právě v dnešní době dovážených často závadných hraček ukázat, že v Čechách „jsme kvalitní a technicky dokonalé hračky vyrábět uměli“.