Výstava Jihočeský vesmír aneb planetky a komety z jihu Čech představí kromě vesmírných těles objevených z observatoře na Kleti také krásy kraje při pohledu z družic, sdělila ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice Jana Tichá.


“Objevy planetek a komet v jižních Čechách jsou spojeny se jménem Observatoře Kleť. Dnes je celosvětově očíslováno více než 150 000 planetek. Z toho 861 planetek bylo objeveno na Kleti, což představuje přední světové a evropské umístění,“ uvedla Tichá. Většinu z jihočeských objevů tvoří tělesa z planetek mezi Marsem a Jupiterem, ale na Kleti bylo objeveno i pět těles na drahách komet.


Výstava představí také jižní Čechy z vesmíru. Lidé si budou moci prohlédnout družicovou mapu jihočeských míst, jejichž jména nesou planetky objevené z Kleti.


Výstava přiblíží i jihočeské osobnosti ve vesmíru, zahraniční ohlasy na pojmenování kleťských planetek, první známé pozorování planetky v jižních Čechách z roku 1902 či prvního známého astronoma v historii Českých Budějovic.


Výstavu, která začíná 25. června, připravili pracovníci Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti. Lidé si budou moci materiály o „jihočeských“ planetkách prohlédnout až do konce roku. „Vesmír je nepředstavitelně obrovský a jeho výzkum vyžaduje mezinárodní spolupráci. Přesto má většina z nás bližší vztah k objevům učiněným u nás doma na jihu Čech,“ dodala Tichá.