Český pavilon na světové výstavě Expo 2015 v Miláně, který získal bronzovou medaili za architekturu, je takový. Z modulů. Stejný by mohl být nový sál Jihočeské filharmonie (JF) s kapacitou 1000 lidí. Firma Koma Modular vypsala mezinárodní architektonickou soutěž pro studenty a mladé architekty, aby navrhli jeho podobu. V zadání se píše, že sál by měl stát na Mariánském náměstí, kde se již dříve počítalo s budovou Jihočeského divadla. Vítězný návrh zveřejní pořadatelé 22. června. Vedení Jihočeského kraje, který filharmonii zřizuje, ale o žádné takové stavbě neuvažuje.

Vizovická firma Koma Modular odhaduje náklady sídla 
z modulů na 200 milionů korun. „Když ředitel filharmonie Otakar Svoboda viděl pavilon, který jsme dodávali pro Českou republiku na EXPO 2015, oslovil nás, protože ho strašně tíží, že nemá koncertní sál. Soutěž jsme vypsali na jeho popud. Neděláme si ambice, že budeme stavět modulárně, ale když vznikne zajímavý projekt, který se bude líbit, tak proč ne. Bylo by to pěkné, ale není to prvotní záměr,“ řekl vedoucí útvaru marketingu společnosti Martin Hart.

Podobně mluví ředitel JF: když se objeví zajímavé návrhy, dá se o nich alespoň zasvěceně debatovat. Orchestru dlouhodobě chybí vyhovující sál, jako příklad toho, co se mu líbí, zmínil Otakar Svoboda centrum UFFO v Trutnově.

„Nemáme důstojný prostor pro velké koncerty a byl bych rád, kdyby tam bylo i Jihočeské divadlo. Víceučelová stavba by měla smysl. Stavba z modulů je zajímavá tím, že by mohla být výrazně levnější než přestavba Slavie nebo případně rejnok Jana Kaplického; největší položka není dům, ale sál a akustika. A plnila by veškeré potřeby: budějovické kulturní instituce si vylamují zuby na tom, že nemají kde pořádat velké akce,“ řekl Otakar Svoboda.

Mariánské náměstí v Českých Budějovicích 3. září.

Že by na Mariánském náměstí mohlo být víceúčelové kulturní zařízení, navrhl před časem náměstek primátora Jaromír Talíř. Podle primátora Jiřího Svobody záleží na tom, zda je to reálné, radnice teď nemá na stavbu peníze.

„Pokud by na Mariánském náměstí zůstalo dostatečně kapacitní parkoviště, projekt vyhovoval všem požadavkům a korespondoval s konceptem rozvoje města, můžeme se 
o něm bavit. Ale dokud nestojí hrubá stavba… nápadů ve všech možných částech města byla historicky celá řada. 
A jsou potřebnější stavby jako podjezd pod nádrážím,“ řekl budějovický primátor Jiří Svoboda.

Vedení Jihočeského kraje vnímá nápad jenom jako příspěvek šéfa orchestru do veřejné diskuse. Nijak dál se tento návrh neprobíral. „Musel by nejdřív projít širší odbornou diskusí. Ta společnost, která vypsala soutěž, si může udělat, co chce, jestli se o tom bavili s panem ředitelem při kávě… Kraj s tím nemá nic společného, žádným způsobem jsme to neiniciovali, neuvažujeme o tom,“ řekl hejtman Jiří Zimola.

Houslista Václav Hudeček.V devítičlenné komisi, jež návrhy posoudí, zasedne šest architektů. Jedním z nich je hlavní architekt Českých Budějovic Jan Němec. Ten zdůraznil, že jde o studentskou soutěž, s níž nemá město nic společného a její konání radnici k ničemu nezavazuje. Na výsledek je ale zvědavý.

„Studenti mají svěží a ne příliš opatrné přístupy. Není důležitá technologie, ale to, co a jak se jim podaří na Mariánské náměstí umístit. Mělo se tam stavět divadlo, pro tento účel je náměstí dlouhodobě připravené, něco takového by tam být mohlo a mělo: generace divadelníků usilují o to, aby tam kulturní stavba byla, na tom bychom neměli příliš nic měnit,“ řekl Jan Němec.

Spolu s ním bude v komisi také houslista Václav Hudeček. Ten stál v roce 1981 u zrodu JF, má k ní blízký vztah. „Na prvním místě bych zdůraznil, že bych byl strašně rád, kdyby měla Jihočeská filharmonie svoji budovu nebo alespoň důstojný koncertní sál. Přál bych jim to, protože je to senzační orchestr. Ta stavba je levná, ve srovnání s klasickou stavbou rychlá, a je to dílo české firmy, což mě těší nejvíc,“ řekl Václav Hudeček.

Sál kostela sv. Anny, kde JF působí, označil za krásný, ale malinký. A divadelní sál Metropolu, kde orchestr dělá velké koncerty, hodnotí houslista jako akusticky příšerný. „Dřív se uličkami Budějovic pomalu nedalo chodit, aby vám nespadla cihla na hlavu. Za víc než 25 let se město ohromně zkrášlilo a koncertní sál je asi jediné, co mu chybí,“ doplnil Hudeček.

Podobné soutěže pořádá firma Koma Modular dlouho, vítěz dostane 2500 eur. Z modulů staví i školy nebo restaurace. „Chceme ukázat možnosti modulární výstavby. Je jako každá jiná, jen nestavíte z panelů. Nechceme soutěžit 
s rejnokem, ten je pěkný, ale nejsou na něj peníze. I kdyby se na něj díky této aktivitě někde našly, byl by to zajímavý počin,“ řekl Martin Hart.