Když tam před deseti lety zpíval Waldemar Matuška, bylo plno. Po letošním roce, kdy přijelo sotva 1000 diváků, zůstanou už pouze vzpomínky. Festival Jamboree ve Strakonicích končí. Je prodělečný a návštěvnost stále padá. Město zvažuje, že jako náhradu uspořádá příští rok jeden delší koncert.

Přehlídka zaměřená na žánr bluegrass má ve Strakonicích tradici 22 let. Jenže doby, kdy jezdili fanoušci z celé země, jsou pryč. „Příští rok nebude buď nic, nebo koncert bluegrassových kapel jako vzpomínka na Jamboree. Nemohla jsem být spokojená s návštěvností 1000 diváků, to bylo špatně. Program se těm, co přijeli, líbil, ale z ekonomických důvodů to dál dělat nemůžeme,“ řekla Eva Dresslerová, ředitelka městského kulturního střediska (MěKS).

Festival Jamboree ve Strakonicích končí: je ztrátový a jezdí málo diváků. Na snímku Ilon Leichtová ze skupiny Blue Gate.Na Jamboree dávala radnice 300 000 korun. Další peníze shánělo středisko od sponzorů, ale ti podle ředitelky ztráceli zájem, protože diváci nechodili. „Byly časy, kdy bylo plno. Obliba tohoto žánru zřejmě poklesla,“ říká Eva Dresslerová.

Problém přiznává i dramaturg Jamboree Petr Kuklík. Letošní nezájem ho zklamal, 
a to sázel na americký Nashville Bluegrass Band, který získal několik cen Grammy. „Návštěvnost nás zklamává několik let, hlediště je poloprázdné. Největší problém je, že nepřijdou lidé z regionu, že tam není žánr tak populární. Přitom co do programu to bylo letos nadprůměrné, nabízeli jsme vždy něco zvláštního,“ řekl Petr Kuklík.

Končí tak poslední velký český bluegrassový festival. Dlouholetý šéf festivalů Porta a Zahrada Michal Konečný 
v tom spatřuje přirozený vývoj: 70. a 80. léta bluegrassu se nevrátí. Ohledně programu si myslí, že zahraniční bluegrassové kapely dnes nikoho moc nezajímají, neboť poměr cena vs. výkon je tragický.

„Dřív bylo několik velkých festivalů, které zahrnovaly všechno a byly rozhodující. Dnes zanikají a naopak přežívají drobné tuctové akce, kde je pět kapel a které nic zvláštního nepřinášejí. Každý týden bylo letos v létě pět bluegrassových festiválků, čili obrovská roztříštěnost a bluegrassového publika není zdaleka tolik – spíš ho ubývá, než aby obsadilo jeden exkluzivní festival, kterým mají Strakonice být,“ řekl Michal Konečný.

Pojmenoval tak problém, který stejně vidí  šéfka MěKS. Zmínila také, že na Jamboree nikdy  nezískali grant, zatímco na dudácký festival dávají peníze ministerstvo kultury, kraj, město, sponzoři a nemalá částka vzejde ze vstupného.

Festival Jamboree ve Strakonicích končí: je ztrátový a jezdí málo diváků. Na snímku z letošního ročníku kapela Cop.

„Dřív jezdili na Jamboree lidé z celé republiky. Dnes se dělají festivaly v každých Kotěhůlkách, zájem diváků je roztříštěný,“ řekla Eva Dresslerová. Jamboree proto zaniká. MěKS místo něho zvažuje menší koncert několika kapel. „Rozhodně ne dvoudenní akci, to potom naskakují náklady na ubytování 
a všechno se prodražuje,“ vysvětlila Eva Dresslerová.

JamboreeFestival zaměřený na bluegrass navázal ve Strakonicích na tradici akcí Country rumpál, které tam 
v 80. letech pořádal Folk & country klub. Jako Banjo Jamboree se do Strakonic přestěhoval v roce 1992 z Kopidlna na Jičínsku. Tam se sice po pěti letech vrátil, ve Strakonicích ale vzniklo Jamboree, pořádalo ho městské kulturní středisko. Hrávaly zde špičky českého bluegrassu. Loni měla akce pauzu kvůli malé návštěvnosti, letos přijelo 1000 lidí.

Varianta velkého koncertu se zdá Petru Kuklíkovi docela dobrá. Sice ji jako příznivec žánru považuje za ústup z pozic, ale je si vědom toho, že bluegrassových akcí je hodně a návštěvnost padá všem.

„Nebo lze udělat dvoudenní festival, levnější, ale nebude tak lákavý. Ušetří se náklady, ale nepřitáhne další diváky. Mrzí mě, že se žánru daří méně a méně. Sponzoři se nehrnou, nevidí v něm masovost,“ komentuje Petr Kuklík s tím, že další možností je zorganizovat festival jinde.

Kromě Jamboree řeší krizi i Stodola Michala Tučného 
v Hošticích. Letos tam sice hráli Chinaski i František Nedvěd, ale přijelo jen 2500 diváků, přičemž rozpočet je 
1,8 milionu korun. Ačkoli příští rok bude 20. výročí od smrti Michala Tučného, produkční Gabriela Novotná váhá, zda pokračovat.

„Jsou to meganáklady. Chci, aby do toho někdo finančně vstoupil, bez partnerů do toho nejdu. Nejsem rozhodnutá, ale prodělávat už nechci, ani spoléhat na výročí,“ řekla produkční.

GLOSA: Kdo zachrání (kdysi?) velký festival?
„Další pokračování příběhu (festivalu Jamboree Strakonice) je v tuto chvíli v rukou MěKS Strakonice, dramaturga, popř. dalších nadšenců, kteří se zapřísahali, že festival Jamboree padnout nenechají.“ Takhle jsem končil v květnu krátkou úvahu, kterou jsem věnoval letošnímu ročníku druhdy „největšího bluegrassového a country festivalu v Evropě“. Dnes už je bohužel jasněji: MěKS považuje festival pro Strakonice za nezajímavý.

Jamboree 2014Co říct a neopakovat se? Velikostí festivalu nemusí být jen počet diváků na sedačkách – tady svoji velikost Jamboree už poztrácelo – ale taky velikost dramaturgie, kde nejde jen o staré dobré časy, kdy jsem slyšel ve Strakonicích všechny ty Charlie McCoye, Tony Trischky a jiné bluegrassové velikány. Právě letos, po vynucené roční pauze, kdy bychom mohli očekávat festival na kolenou, zahrál Nashville Bluegrass Band, legenda, jakých žánr moc nemá. Jak to, že nepřijely tisíce fanoušků nejen z Česka, ale z celé Evropy?

Nerozumím tomu. Móda „těch našich útulných“ festiválků v každé hospůdce a na každém dvorečku je jistě smrtící. Bluegrassových nadšenců u nás zřejmě mírně ubývá, ale pořád jich je dost. A už vůbec není pravda, že by je špičkové světové (v jejich případě americké) kapely nezajímaly: z toho bych mohl podezírat k domácím veličinám obrácené folkaře, ale určitě ne fanoušky bluegrassu. Znamená to, že už zlenivěli nebo zestárli natolik, že pojedou za svými hvězdami na samostatný koncert, ale delšímu a méně pohodlnému festivalu se vyhnou? Nebo že své idoly radši poslouchají z nahrávek a festivaly mají vyhrazené jako veselé posezení s kamarády ze spřátelené kapely?

Přijít o zavedený trademark, který se budoval skoro 20 let, je dílem okamžiku. Přál bych si, aby zůstala ve Strakonicích aspoň ta jednodenní akce. Nebo lépe, aby byla dvoudenní, přestěhovaná na příznivější místo. Nebo nejlépe? Myslím na ty v úvodu zmíněné nadšence: v radosti nad uspořádáním letošního ročníku se během jeho konání skutečně zavazovali k záchranným pracím všelijaké muzikantské osobnosti. Nuže? Zdá se, že čas blanických rytířů nastává: dejte se do toho, pánové.

Tomáš HrubýAutor je hudební publicista