Joan Baez, Dolly Parton nebo Robert Plant z Led Zeppelin. S těmito a dalšími hvězdami hrál Viktor Krauss, který ozdobí letošní festival Jamboree, jenž v pátek večer začíná ve Strakonicích. Během dvou dní se tam představí bluegrassové formace z Česka, USA a Rakouska.

Bratr country star Alison Krauss se do Česka dostal díky Druhé trávě. Ta natáčela poslední album Pavla Bobka, na němž se Krauss také podílel.

„Jak je známo, je to skvělý kontrabasista a multižánrový muzikant z Nashvillu a měl zájem o českou scénu, s tuzemskými hudebníky udělal velice dobrou zkušenost. V pátek bude mít svůj profilový koncert, kdy ho doprovodí kytaristé Todd Lombardo a Steve Walsh či bubeník Robert Crawford, a v sobotu s ním Luboš Malina, Luboš Novotný a další zahrají čistě bluegrassové věci. Každé to vystoupení bude mít jiné zaměření, náboj a dynamiku,“ řekl dramaturg Petr Kuklík.

Hrát se bude v letním kině a na druhém hradním nádvoří. Páteční koncert zahájí v 19.30 hodin Věra Martinová s britským kytaristou Jamie Marshallem. Po nich přijde na pódium dvojice Jaroslav Samson Lenk a Radim Zenkl. „To bude pro lidi nesmírně zajímavé a posluchačsky velice líbivé, zahrají společné písně. Znovu se na Jamboree vrací také Sem Tam, doufám, že v lepší kondici než v loňském roce,“ upřesnil Kuklík.

Páteční program doplní Poutníci či Ralph Schut a Ondra Kozák s přáteli. V sobotu dopoledne ovládne nádvoří Bluegrass session, jehož se kromě Krausse zúčastní i jihočeské kapely Luňáčci či Grass Road. Odpoledne v letním kině přinese tradiční i netradiční jména. Například sourozenci Jill a Steve Walshovi se předvedou s rockovými November2nd v čele se Sašou Langošovou. Walshovi se totiž výrazně podílejí na poslední desce kapely z Hranic na Moravě.

„Není to záměr, že by se festival žánrově někam odkláněl, ale jde o příležitost sblížit žánry a ukázat, že i špičkový blugrassový muzikant se věnuje i jiné hudbě. Diváky též určitě potěší dvojkoncert Copu a Druhé trávy: v řadě písní se protagonisté střídají anebo doplňují, v některých věcech Copu zpívá s Míšou Leichtem druhé hlasy Robert Křesťan a stejně tak opačně,“ upozornil Kuklík.

Ctitelé tradičního blugrassu ocení Elišku Ptáčkovou, jež podle Kuklíka rok od roku zraje. Naopak další stylovou odbočku představuje dvojice bluesmanů Beňa a Ptaszek.

„Bude to odlehčení programu a ukáže špičkové provedení jiného žánru. Změny v dramaturgii jsou pozvolné s cílem nabízet neotřelé projekty,“ shrnul Petr Kuklík. Permanentka na Jamboree stojí 400 korun.