Tvrdil, že do metropole přijel také proto, že České Budějovice se někdy od listopadu loňského roku do dubna staly epicentrem těchto moderních pověstí, čerpajících z informace o zmizení mladého studenta, který se pravděpodobně utopil ve slepém rameni.


„Na základě toho vznikla velmi intenzivní zpráva, kterou jsem obdržel asi pětkrát, že tady řádí gang lovců orgánů unášejících mladé studenty z hudebních klubů,“ uvádí folklorista a autor populární knihy Černá sanitka a jiné děsivé příběhy, který je v České republice jediným odborníkem zabývajícím se problematikou takzvaných moderních městských legend. Dodává, že pro jeho zkoumání bývá prvotním zdrojem bulvární tisk nebo v případě fámy, která varuje před nějakým nebezpečím, většinou řetězový e-mail. Poté následuje důkladné zjišťování podrobností, ověřování informací.


Svou původní představu o podobnosti českých a evropských moderních pověstí ale s přibývajícím počtem nasbíraných příběhů měnil. „Postupně zjišťuji, že je hodně pověstí, které jsou typické pro Čechy a nemají obdoby v jiných zemích. Připravuji druhý díl knihy, který by proti prvnímu měl být více zaměřený na Českou republiku a na rozdíl od toho prvního také více do minulosti. Budou tam pověsti ze 70. a 80. let 20. století, tedy komunistický nebo totalitní folklor, který se tehdy za Husáka vyprávěl, a pověsti z 50. a 60. let. Jednu celou kapitolu chci věnovat 2. světové válce a období protektorátu, což bylo hodně zajímavé, protože tady existovaly známé mýtické postavy zvané Pérák, Fosforák, Penálník a podobná jakoby moderní strašidla,“ prozradil něco o svých plánech Petr Janeček.


Koncepčně by měla mít publikace také 13 tematických kapitol s větším prostorem pro komentáře na konci. Ačkoli je Petr Janeček, který chystá výhledově ještě teoretickou odbornou práci většího charakteru, v oblasti folkloristiky samotářem, doufá, že zájem na dosud neprobádaném území vznikne nejen u etnologů nebo folkloristů, ale třeba i u sociologů nebo psychologů.