Loni tam stál měsíc 'posed v lese lidí' od architektů ze studia Mjölk. Zítra získá hlavní náměstí v Českých Budějovicích další lákadlo. Japonský architekt Takeshi Hosaka tam postaví tmavou minijeskyni. Bude to přesah jeho profilové výstavy, kterou otevřel v Domě umění. Nazval ji Fantazie a divák si ji projde i prosedí – Hosaka položil na podlahu kamenná křesla, z nichž lze pozorovat architektovy návrhy, visící ze stropu.
„Přeji si, aby si lidé sedli, pohoupali se a relaxovali. Jsme zaneprázdněni, tak bychom se měli uvolnit a podívat se z jiného úhlu," řekl 38letý Takeshi Hosaka. Nyní tráví většinu času v pavilonu B1 na českobudějovickém výstavišti, dohlíží na stavbu malého domu. Před měsícem totiž napsal studentům liberecké fakulty architektury, aby mu poslali návrhy a před pár dny vybral vítězný. Zvolil vizi Samuela Nekoly, jejž inspirovala jeskyně.
„Chtěl jsem něco, co by na náměstí nikdo nečekal. Temné místo s průzory. Uděláme box, v něm bude malá díra jako vchod těsně nad zemí, člověk se bude muset hodně skrčit a vlézt dovnitř," popsal 23letý student.
Jeskyně z borovicového dřeva a překližky bude stát na kůlech a ploše 3,5 x 2 metry čtvereční. Když se do ní zvědavec nasouká, zjistí, že ho obklopují různě dlouhé tyče. V řadě zákoutí si prohlédne další studentské návrhy a skicy. Pro Nekolu je čest, že Hosaka vybral jeho: podle studenta mají Japonci v architektuře cit pro detail a romantiku.
Jeho návrh oslovil Hosaku v několika směrech: je bezpečný, jasně strukturovaný, vypadá jako jeskyně a dá se za dva dny vyrobit. Myslí si, že kolemjdoucí stavba překvapí a poté, co vejdou, zaujme.
V pavilonu B1 teď nutí borovicovému dřevu podobu z vítězného návrhu tesař Hiro Kajiwara. Je Hosakovým dvorním spolupracovníkem. „Pokaždé, když děláme novou stavbu, vymýšlíme nové a netradiční způsoby," nastínil. Hotovo bude 10. dubna.
Takeshi Hosakovi se České Budějovice líbí. Zaujaly ho historické domy; ocenil rovněž náměstí Přemysla Otakara II. „Okolo sice stojí auta, ale je tu volný prostor – v Japonsku by z takového místa vzniklo parkoviště. Bylo by lepší, kdyby zde auta nebyla, ale nezdá se mi to jako problém, je třeba dát dohromady moderní život a historii. Když to srovnám s Japonskem, jste na tom dobře," zhodnotil.
Ochutnali pivo i řízek
Pro Dům umění připravil architekt průlet svými nápady. Když si dělá skicy, 99 procent se jich nepovede. Rozhodl se, že i je nechá v galerii volně se vznášet. „Architektura se snaží o něco, co vyvolává fantazii. Rád bych, aby všichni zažili onen minisvět mezi skutečností a návrhem: svět fantazie," uvedl Takeshi Hosaka.
Za sebou má řadu pozoruhodných návrhů. Patří k nim tokijský dům pro rodinu se sluchovým postižením. Na malé parcele stojí dvoupatrový dům s téměř stovkou okének, která jsou ve stropech
i podlaze. Rodina se tak spolu dorozumívá i přes zdi.
Hosaka i Kajiwara jsou v Česku poprvé. Oba již ozkoušeli zdejší kuchyni. Tesař si pochvaluje pivo, víno, kančí řízek i biftek, architekt mlsá sladké palačinky a lívance, ocenil také tmavé pivo. Oba věří, že podobně Jihočechům 'zachutná' jeskynní domek na náměstí.
Takeshi Hosaka
Osmatřicetiletý architekt absolvoval v roce 2001 architekturu na Jokohamské univerzitě, kde od loňska působí jako pedagog. Od roku 2004 vede vlastní studio, projektuje soukromé domy, kancelářské budovy, školky, školy i restaurace, navrhuje také stoly a židle. Známý je mj. Daylight House v Jokohamě, v němž obyvatelé žijí v přirozeném osvětlení z nebe, neboť světlo přichází do domu 29 střešními světlíky. Za své stavby získal několik mezinárodních ocenění. Ve středu 10. dubna umístí na budějovické náměstí dům, který navrhl se studenty architektury z Liberce. Ve stejný den bude mít v galerii od 19 hodin přednášku s překladem do češtiny. Jeho výstava v Domě umění na českobudějovickém náměstí potrvá do 3. května.