Film o bezdomovcích, žijících na hřbitově, nebo svědectví  lidí, kteří se strachem prožívají změny režimů v arabských zemích.  I takové filmy nabízí festival dokumentů Jeden svět, který se koná v českobudějovickém kině Kotva od 19. do 21. března. Diváci zajímavé filmy o lidských právech uvidí také v Českém Krumlově a Táboře.

Slavnostně byl již 14. ročník festivalu zahájen v úterý 6. března v pražském kině Lucerna a centru Pražská křižovatka, kde se předávala  Cena Homo Homini určená pro zastánce  lidských  práv. Ocenění získala podzemní síť syrských lékařů a zdravotníků z organizace Doctors Coordinate of Damascus.

Křišťál ze Sýrie
„Reprezentují krystalický boj za základní lidská práva – když je člověk raněn, tak má být ošetřen bez ohledu na to, na jaké je straně,“ vysvětluje výběr  laureáta ředitel společnosti  Člověk v tísni Šimon Pánek. Lékaři získali  ocenění za mimořádnou odvahu a nasazení, s nimiž v ohrožení  životů pomáhají civilistům raněným při brutálních represích syrského režimu.

Ocenění převzal jeden z koordinátorů syrské lékařské pomoci Mohammad Abdulhadi z rukou Šimona Pánka a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga.
„Pomoc, kterou syrští lékaři za mimořádně nebezpečných podmínek poskytují, je vyjádřením výjimečné lidské zodpovědnosti, odvahy, solidarity a nejzákladnějších hodnot, na nichž lidská práva stojí,“ tvrdí Šimon Pánek.
„Cítím za vnější svět hanbu, že nejsme schopni v Sýrii zasáhnout, i když se můžeme vymlouvat na Rusko a Čínu. Cítím se dost špatně, když mluvím s lidmi ze Sýrii. Můžeme je  podpořit aspoň udělením téhle ceny a hledáme  i cesty,  jak jim pomoci, aby mohli dělat svou lékařskou práci.“  

Od loňska dochází v Sýrii ke stupňování vojenských represí, při kterých zahynulo přes sedm tisíc  lidí a další desítky tisíc jsou zraněny. Raněným civilistům se nedostává péče. Podzemní lékaři působí v šesti provinciích a ošetřují až sto raněných denně.

Operace v garáži
„Někdy stačí jen vyčistit ránu, podat antibiotika a protitetanovou injekci. Jindy jde o závažnou operaci s transfuzí krve,“ říká syrský koordinátor s tím, že mnoho podzemních lékařů už bylo režimem zatčeno, zraněno, nebo dokonce zabito.  
„Nemocnice pročesávají syrské bezpečnostní jednotky a svědci popisují množství případů, kdy byli pacienti po závažném chirurgickém zákroku odpojeni od dýchacích přístrojů a odvlečeni z postelí do vězení,“ popisuje Marek Svoboda, ředitel Centra pro lidská práva a demokracii společnosti Člověk v tísni.

Někteří syrští lékaři a zdravotníci se proto rozhodli ošetřovat raněné doma v pokoji, ve sklepích, garážích  nebo improvizovaných polních nemocnicích. Postupně vznikají  různé skupiny, z nichž nejvýraznější je  Doctors Coordinate of Damascus.
Ta začala působit na předměstí Damašku v opuštěné místnosti s velmi omezeným vybavením. S přibývajícími raněnými musí shánět  víc zdravotnického materiálu.

Jednou z možností, jak Syřanům pomoci, je poslat do oblasti lékaře nebo  léky a zdravotnický materiál.
„Je třeba se sklonit před lékaři v Damašku, Allepu, Homsu a jiných místech, kteří se s nasazením života starají o zraněné,“ zdůrazňuje  český ministr zahraničních věcí  Karel Schwarzenberg.
„Je nutné, abychom se sklonili  před  vlastností, která nám často chybí – před odvahou. Demokracie nikdy nevydrží, když není odvaha  ji bránit, což jsme zažili ve vlastní zemi ve 20. století, “ dodal Karel Schwarzenberg při zahájení festivalu dokumentárních filmů Jeden svět.