Dramatik Felix Mitterer si
z jeho příběhu vybral zápletku a především téma statečnosti jedince v mezní situaci. Tak se ve hře V jámě lvové vrací 'rasově čistý' sedlák z Tyrolska do divadla plného nacistů, kde slaví vítězství nad tupostí a brutalitou totalitního režimu.
„Je fascinující, že hra je založena na skutečném osudu," řekla dramaturgyně Olga Šubrtová. „Hra má velký, silný lidský příběh, divadelnost
a kromě toho brilantní, krásný humor. Snad bude blízká nejen nám, ale i divákům," říká dramaturgyně.
V hlavní roli Reuße, zde Arthura Kirsche, se představí jako host Mario Kubec, který působil v Národním divadle
a je známý i z televize, naposledy hrál v seriálu Život a doba soudce A. K.. Na postavě je mu blízká její odvaha.
„Nejednou jsem na své cestě životem volil – pro udivené okolí – nepochopitelná až bláznivá rozhodnutí. Strach vytváří v naší hlavě bloky, které nám brání dělat rozhodnutí od srdce. Artur Kirsch
v rozhodující chvíli myslel srdcem, protože mozek by mu nikdy nedovolil vrátit se
v přestrojení do jámy lvové," řekl Mario Kubec.
Scéna je jednoduchá, neb jde o divadlo na divadle. Jako rekvizity slouží stůl, židle, divák se ocitne na herecké zkoušce, schůzi i večírku po premiéře. V inscenaci se objeví 80 kostýmů z 30. let, někdy jsou to převleky na vteřiny, což například Lenka Krčková označila za dobrodružné.
Režisérka Jana Kališová obsadila i všechny nové posily činohry: Jiřího Untermüllera, René Šmotka, Jana Kaštovského, Jakuba Skálu a Kláru Suchou – manželku herce Jiřího Suchého z Tábora. Hra pojednávající o divadle, moci a možnostech herce ovlivnit dění, je podle ní poctou hereckému umění. „Inscenace by měla svědčit o tom, že divadlo dělá herec, a tento text dává velkou možnost pro výrazné, barevné herecké výkony," řekla režisérka.
Na jihočeských prknech tak poprvé stojí i René Šmotek, který 21 let hrál v ostravském divadle Aréna. Přesun do Budějovic pro něho byl složitý, ale nakonec je příjemný.
„Těžké bylo rozhodování. Byl jsem 21 let v jednom divadle, a to si pak řeknete, že už by bylo dobré podívat se jinam, na jiný druh herectví. To se mi splnilo a jsem tomu rád," říká herec, který dostal roli Polacka, špinavce a nacistické svině, jednoho z těch, kteří způsobí odchod Kirsche.
Nadšená z nových kolegů je Lenka Krčková. Ta ztvárňuje první dámu souboru, která je povrchní, studená, chce hrát ve filmu, nosí krásné kostýmy, ke kolegyním je zákeřná a vládne mužům.
„Musela jsem postavu dlouho hledat, hledat v ní více lidskosti než je napsaná. Pociťuji okysličení vzduchu v divadle, při zkoušení jsem objevila spoustu nových lidí v souboru, jiný druh herectví," řekla Lenka Krčková.
Jako zlomovou inscenaci pro budoucnost činohry vnímá Jámu lvovou dramaturgyně Olga Šubrtová. Soubor se dle jejích slov znovu nadechuje. „Ti, kteří odešli, byli nahrazeni a je to opravdu kvalitativně srovnatelné, mám
z toho velikánskou radost," řekla dramaturgyně.