Deník proto oslovil zástupce všech dotčených radnic a položil jim tři otázky:

1. Proč šéf kultury skončil?
2. Kdo ho nahradí?
3. Jaká je podle vás ideální kulturní akce pro vaše město?

Borovany
Petr Jenkner, starosta

1. Alena Seberová oznámila 31. srpna výpověď z pracovního poměru, ve funkci zůstane do konce října. Je to její vlastní aktivita. Je to pro nás ztráta, za ta dlouhá léta udělala velikánský kus práce v kultuře v Borovanech, patříme mezi špičku v regionu. Je i škoda, že odchází v části sezony. Žádný tlak ze strany zastupitelů, radních ani ze strany mojí nebo vedení radnice na její osobu nebyl, nebylo tam ani z její strany pochybení.

2. Její pozici převezme od 
1. listopadu Magdalena Hluštíková, která nyní pracuje jako vedoucí knihovny. Sloučí se dvě funkce, vedoucí oddělení kultury a knihovny. Místo paní Seberové plánujeme přijmout referenta kultury jako pravou ruku paní Hluštíkové. Jedno výběrové řízení proběhlo přibližně s 20 kandidáty, ale nevybrali jsme, nikdo nebyl jednoznačně nejlepší, kdo by nás upoutal 
a překvapil. Teď je druhé výběrové řízení, to bude končit koncem října.

3. Jednoznačně Borůvkobraní, proslavené po celé České republice. Akce, kterou navštíví x tisíc návštěvníků. Ale kultura v Borovanech stojí na dobrovolnosti a ochotnictví, přátelském rodinném kruhu, kdy se lidé domluví 
a vytvoří akci. Další velkou akcí je Peklománie, kdy 
60 dobrovolníků vytváří peklo, které je už dnes téměř vyprodáno.

Letos během deseti měsíců skončilo sedm šéfů kultury jihočeských měst: v Borovanech, Dačicích, Písku, Prachaticích, Táboře, Třeboni a Týně nad Vltavou.

Dačice
Miloš Novák, místostarosta

1. V listopadu 2014 byla plánovaná kontrola v Městském kulturním středisku (MěKS) 
a výsledek byl podkladem pro odvolání ředitele Oldřicha Svobody. Vůbec z toho nevyplynulo, že dělá ředitele 11 let. Našly se chyby v účetnictví, dále mělo MěKS jako jednu 
z náplní zvučení, vlastnilo aparaturu v hodnotě zhruba dvou milionů korun a roční výdělek z ní byl 40 tisíc korun. Jako hnutí ANO jsme chtěli ředitele hned odvolat, ale starosta řekl, abychom na to šli 
s chladnou hlavou. Ředitel dostal různé úkoly, projednávali jsme to na několika dalších radách a 24. června jsme ho odvolali. Hned jsme mu nabídli, aby v MěKS zůstal jako provozní technik, to odmítl. Určitě to nebyla žádná osobní msta nikoho z radních, s panem Svobodou nemám žádný problém, tykáme si.

2. Řízením je teď pověřena Naděžda Mastná, která je vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu. Zatím řídí MěKS do doby, než se rozhodne, co s ním. V září doporučila rada města zrušení MěKS 
s tím, aby se stalo součástí odboru kultury, to ale na zastupitelstvu neprošlo. Teď připravujeme návrh, že by to byla organizační jednotka města na stejné rovině jako například městská policie: měla by svůj rozpočet, vedoucího, ale všechny faktury by šly přes město, budeme mít tak stoprocentní přehled.

3. Velice dobře fungují akce Dačická řežba, Za dačickou kostku cukru, S dechovkou Pod Kaštany. Velice dobrá je spolupráce se ZUŠ. Mrzí mě, že poslední dobou se málo lidí chce bavit na klasické zábavě: když přijede kapela, je návštěvnost 70 lidí. Chceme dát 
s novým vedoucím nový směr, aby lidi nalákal zpět do MěKS.

Městská slavnost Dotkni se Písku.

Písek
Eva Vanžurová, starostka

1. Ctirad Havel odstoupil ze zdravotních důvodů v březnu. Myslím si, že Centrum kultury, jak jsem ho poznala, když jsem nastoupila, chtělo změnu. Na město chodily stížnosti, lidé se na nás obraceli, byli nespokojeni. A byly to věci, které jsme neovlinili, bylo třeba zavřené náměstí a my jsme ani nevěděli, co se tady koná. Centrum kultury jsme změnili na příspěvkovou organizaci, kde do toho město vidí, kontroluje účetnictví, nakládání s majetkem, město má právo to kontrolovat.

2. Ředitelem příspěvkové organizace Centrum kultury města Písku se od 1. srpna stal Josef Kašpar. Jeho koncepce se nám všem líbila, byl jednoznačně celou komisí zvolen jako nejlepší. Je to člověk, který má trošku jiný pohled na kulturní dění v Písku, je přístupný novým trendům. Mě moc zaujal, ale nejen mě, ale i ostatní. Měl to srovnané 
v hlavě. Chtěl by třeba do Centra kultury natáhnout zpátky ochotníky a spolky, protože ty nám teď nacvičují mimo městské prostory. Potom se mi líbil jeho pohled na městské slavnosti, že by měly být v první řadě pro občany 
a ne dělat megashow hudebních skupin.

3. Městské slavnosti nebo Cipískoviště, akce, které mají zvuk a staly se tradicí. Slavnosti by měly být pro občany města, setkávání, povídání, něco pěkného se dozvědět, něco si koupit, ochutnat… Pak je tady spousta akcí pro děti. Nebo filmový festival.

Prachatice
Martin Malý, starosta

1. Michal Piloušek dal výpověď. Bylo to jeho soukromé rozhodnutí, odešel pracovat do rodinné firmy. Abych pravdu řekl, tak trošku jsem to čekal. Vím, že ho tahle branže bavila a že se na stavbě rodinného pivovaru podílel. Co se týče jeho kritického vyjádření na facebooku o Davidu Mattiolim a Michalu Davidovi, rada jednala o stížnostech na toto vyjádření až poté, co podal výpověď. Vůbec to nebylo předmětem jakéhokoli rozchodu s námi, bral jsem jeho vyjádření jako klukovinu, kterou napravil tím, že se omluvil. Kdyby výpověď nepodal, tak bychom mu doporučili, aby příště zvažoval formu svých vyjádření. O žádných tlacích od radních na něj nevím.

Letos během deseti měsíců skončilo sedm šéfů kultury jihočeských měst: v Borovanech, Dačicích, Písku, Prachaticích, Táboře, Třeboni a Týně nad Vltavou. Jedním z těch, kdo odchází, je Michal Piloušek, šéf KIS Prachatice.2. Vypsali jsme výběrové řízení, přišly čtyři žádosti, jimiž se bude zabývat rada města, která si pozve všechny žadatele na jednání. V KIS Prachatice je v této chvíli velice schopná zastupující ředitelka Věra Houšková, která agendu i firmu velice dobře 
a dlouhodobě zná a je schopna vést organizaci v řádu několika měsíců.

3. Byl bych špatný starosta, kdybych nezmínil Slavnosti solné Zlaté stezky. Jsou vícedenní, poměrně velké, nejdražší kulturní akce ve městě, nejviditelnější. Účast se pohybuje kolem sedmi i více tisíc lidí, opravdu velká akce, kdy je třeba nabírat brigádníky. Ale máme i řadu koncertů, běží divadlo. Kultury je v Prachaticích opravdu hodně.

Tábor
Jiří Fišer, starosta

1. Jana Lorencová odchází 
z rodinných důvodů. Nejsme 
z toho šťastní, na druhé straně jsme jí vyjádřili sympatie 
a obdiv.

Horko ve StrakonicíchLoni v listopadu poslalo nové vedení strakonické radnice kontrolu do Městského kulturního střediska (MěKS). Jeden ze závěrů zněl, že MěKS zbytečně investovalo peníze do různých externích služeb při pořádání festivalů a jiných akcí. Krátce nato rezignovala šéfka střediska Eva Dresslerová, která ho vedla od roku 1990, skončila po 24 letech. Zvažovala trestní oznámení kvůli výrokům vedení radnice, situaci řešila s právníkem. Nejdřív dočasně a pak nastálo ji nahradil František Christelbauer.

2. Vypsali jsme výběrové řízení. V prvním kole jsme měli šest uchazečů, ale nevybrali jsme. Nikdo nás neoslovil natolik, abychom se dvoutřetinovou většinou shodli. Přiklonili jsme se k tomu, že výběrové řízení ještě jednou zopakujeme a vyhlásíme znovu. Zatím máme zástup (podle tajemníka radnice Lubomíra Šrámka je reálný nástup nového šéfa kultury k 1. lednu 2016 – pozn. red.).

3. Řeknu dvě krajnosti. Jedna věc je hodně komerční, na kterou letos přišlo asi 17 000 lidí, a to jsou Táborská setkání. Je to svým způsobem lidová slavnost, která má benefit husitů. Pak věc, kterou mám rád já, a tou je festival malých nakladatelů Tabook. Je naprosto skvělý a jméno Tábor pak letí v jiných kruzích. 
A pak je něco, co je mezi a také skvělé: divadelní festival Komedianti v ulicích, kde byla spousta parádních věcí.

Třeboň
Aleš Valder, tajemník radnice

1. Josef Žajdlík dal výpověď. Nepřesvědčovali jsme ho, aby zůstal.

2. Nástupkyní bude od 
1. listopadu Alena Seberová. Ve výběrovém řízení byli čtyři uchazeči, všichni mimořádně kvalitní, ale pro paní Seberovou jsme se rozhodli proto, že měla reference svědčící o tom, že je schopna přinést do jisté míry nový pohled na kulturu v Třeboni, víceméně na základě jejích předchozích výsledků. A protože není zatížena třeboňským prostředím, řekli jsme si, že může být živou vodou.

Alena Seberová odejde 31. října z pozice šéfky kultury města Borovany. Dala výpověď, nastupuje od 1. listopadu na podobné místo do Třeboně.3. Mimořádně pozitivně byl hodnocen letošní Anifilm. Zajímavá jsou i Třeboňská nocturna, Okolo Třeboně, akce, které překračují místní dimenzi a mají republikový význam. Ale i pravidelné akce jako Krčínovy slavnosti, Lázeňská Třeboň k městu patří. Je to blok akcí, bez nichž si nelze Třeboň představit.

Týn nad Vltavou
Milan Šnorek, starosta

1. Byla to asi v zásadě nespokojenost s málo iniciativním řízením organizace. Pořád jsme měli pocit, že by organizace měla víc naslouchat místním potřebám, být vstřícná pro spolky, víc kooperovat s místním prostředím spolkového a občanského života, protože si myslíme, že je tady hodně bohatý. A měli jsme pocit, že se to dělá málo. Pak tam byly určité pochybnosti o ekonomice provozu, nová rada měla pocit, že paní Mráčková to nerozkrývá způsobem, jakým by měla, a nenavrhuje změny, jaké by si rada představovala.

2. Nová ředitelka Gabriela Dušková je ve funkci od 
1. dubna.

3. Viděl bych dvě roviny. Jednak zajímavé kulturní akce všeobecného rázu, které osloví širší region, slavnosti města, Vltavotýnské výtvarné dvorky, Otevírání Vltavy. 
A jednak místní akce, kdy občanský život rozkvétá a je třeba ho ze strany města podpořit: zpívání u vánočního stromečku, spolupráce na akcích DDM, s ochotníky, kteří zde mají vynikající dlouholetou tradici.

GLOSA: To nikdá nebylo…Je to divný rok, suché nebe vody upilo, tři studně museli zasypat, to nikdá nebylo, nebylo, nebylo, nebylo, nebylo… Tahle slova zpíval Slávek Janoušek koncem 
80. let a sedí na letošní velká škatulata židlí kulturních šéfů v jihočeských městech.

Je jich tolik, že to našinec snad ani nepamatuje. Pochopitelně se příčiny případ od případu různí. Někde jde o složité osobní situace, jinde ale zůstávají otazníky. V tomto směru je zajímavé to, co se říká takzvaně mimo záznam. 
A říká se leccos. Třeba o pomstě bývalých kamarádů. Nebo jak se navenek chválí, ale zamlčí se, že jako dárek na rozloučenou sebereme dotyčnému osobní ohodnocení. Takhle my si tady žijem?, chce se zvolat s klasikem.

Jiná věc je, že část těch, kteří své židle opouštějí, nechce veřejně nic komentovat. Jestli se bojí – čeho? – je to smutné, v druhém plánu tím ovšem vlastně stvrzují oficiální pohled na věc. A dosti se tím znevěrohodní slova z kuloárů, jakkoli mohou být pravdivá.

Iva Sedláková.Při podrobnějším pohledu objeví se ještě jedna zajímavost. Jako by se v kultuře placené městy poslední dobou moc nedařilo mládí: třicátník Josef Žajdlík vydržel 
v Třeboni necelé tři roky, možná nejmladší šéf kultury v jihočeských městech, Michal Piloušek z Prachatic, který nastupoval jako třiadvacetiletý, řídil Kulturní a informační služby 42 měsíců. Přitom příklad Bechyně, kde kulturu už pár let nakopává 'mlaďas' Štěpán Ondřich, ukazuje, že to jde.

Samostatný rozbor by zasloužila situace na budějovické radnici. Fakta zní, že šéfka odboru kultury Iva Sedláková zatím všem (ne)nápadným tlakům na její „ukončení" odolává. To, že stále zůstává ve funkci, se jeví zároveň jako nejlepší odpověď všem jejím kritikům, a že jich je.

Jestli se měl letošní rok Kozy, jak praví čínský horoskop, nést ve znamení klidu 
a harmonie, pak to nejen při pohledu na turbulence v jihočeské kultuře opravdu neplatí. Ale kdoví, třeba je to jen řetěz náhod. Jak zpívá Slávek Janoušek: „Co mu na to člověk říct má? To se vám, dědo, jenom tak zdá! Vidíte příliš moc much, máte jen zbytečný strach, zase se pročistí vzduch. Píšou to v novinách…“

vaclav.koblenc@denik.cz