Své 40. narozeniny, které připadají na dnešek, prožije Pavel Šporcl na zájezdu v Japonsku. Houslista již ale dostal dárek, tři CD Zlatá kolekce. Životní partner herečky Báry Kodetové sice už na koncertech nenosí pirátský šátek tak často jako dřív, přesto ale stále oslovuje mladé publikum a láká je ke klasice, třeba díky facebooku. „Jsem houslemi doslova posedlý," říká českobudějovický rodák, jehož prvním učitelem byl Ladislav Havel.

Dostane i multiplatinovou desku za více než 190 000 nahrávek, které prodal od svého prvního supraphonského alba z roku 2002. Původně nechtěl narozeniny slavit ani bilancovat, ale Supraphon ho k tomu Zlatou kolekcí trochu donutil.

„Díky prodeji desek se pohybuju mezi popovými hvězdami, což je pro klasického houslistu úžasné. Narozeninový den strávím v Japonsku, čekají mě vystoupení s Tokijským orchestrem," řekl Pavel Šporcl.

Za optimální věk pro kumštýře považuje rozmezí mezi 35 a 50 lety. „Takže na turné v Japonsku bych měl být v top formě a nikdy už lépe nezahraju. Cítím se dobře, jako by mi bylo třicet," usmívá se.

Nepřehlédnutelný je i díky modrým houslím, které pro něj vytvořil Jan Babtista Špidlen. Objednal si je, aby nástroj přiblížil 'našemu věku'. Šporclova síla ale není jen v image; studoval na prestižní americké škole, na kontě má koncerty po světě i smouvu s velkou nahrávací firmou.

Houslový virtuos, Jihočech Pavel Šporcl.„Já jsem nikdy v životě neměl nic zadarmo. Všechno jsem si musel pořádně odpracovat," říká Pavel Šporcl, který v 18 letech přerušil studia na AMU a díky stipendiu zamířil na pět let za oceán, kde mezi jeho učitele patřil i slavný Itzhak Perlman.

Ale byl tam úplně sám a pobíral jen školní stipendium. V New Yorku dával škole vše – bydlel v levném podnájmu, nedobrovolně se kvůli drahému masu načas stal vegetariánem a dokonce si přivydělával hraním v metru.

„Když jsem si tam poprvé stoupl, bylo to příšerné. Nejhorší bylo ty housle vyndat… Za hodinu jsem si ale vydělal asi šedesát dolarů, což bylo víc než průměrná hodinová mzda," popsal Šporcl svou  největší školu života.

Studium venku doporučuje všem. Díky němu se naučil angličtině a samostatnosti, také „prolezl všechny možné koncerty, muzea a viděl nejlepší lidi z branže". Rok po návratu do Česka, v květnu 1997, získal cenu Pražského jara. A už o rok dříve tehdy 23letého houslistu ocenila Společnost Bohuslava Martinů.

Od počátku kariéry boural stereotypy o houslových virtuosech. „Chtěl jsem dokázat, že hudebník nemusí nutně být jenom starší vážný pán ve fraku, že to může být mladý usměvavý kluk. Proto jsem začal nosit šátek, aby mě mladí lidé začali brát jako jednoho z nich," popsal důvody své image, díky které oslovil i ty, kteří klasiku moc neberou.

Koncerty si uvádí, mluví o skladbách a autorech, dává k lepšímu historky. Nebavilo by ho jen „přijít, tvářit se smrtelně vážně, odehrál tři sonáty a uklonit se".

Pavel Šporcl s partnerkou Bárou Kodetovou.Uznávají ho v USA i Japonsku, zkusil hraní s cikánskou kapelou i pop. Stále ale cvičí tři až čtyři hodiny denně. „Jinak to nejde, houslová technika je příliš miniaturní na to, aby se dalo něco ošidit. Všechno je slyšet," podotkl.

Hudba je pro něho vším. Pochází z muzikantské rodiny,  první plechové housličky dostal  už ve dvou letech. Ve chvílích volna si ale otec dvou vlastních a jedné 'vyženěné' dcery rád najde čas na rodinu.

„Pavel se věnuje úžasně dětem, pomáhá s výchovou, čtením pohádek, se cvičením na housle… Je pro mě malý zázrak. Působí jako roztomilý kluk, ale je neskutečně silný," řekla Bára Kodetová, se kterou žije Pavel Šporcl již osmým rokem. (čtk, vkc)