Ahoj, já se jmenuju Neo a jsem jediný pes, který má vlastní kapelu… Poslouchat se to sice nedá, no ale aspoň to vyžene myši… Z pohledu pětiletého švýcarského ovčáka natočila Jindřiška Brožová, známá z folkové skupiny Devítka, pětiminutový film Zkouška kapely. A zvítězila s ním v soutěži 38. ročníku festivalu Mohelnický dostavník.

Snímek sledující zkoušku Devítky očima kapelního psa vznikl v Minicích na Písecku, kde zpěvačka žije s manželem Janem Brožem, hlavní osobností skupiny. Jeho žena točí již delší dobu legrační videa –  pozvánky na koncerty, 
k nimž se řadí i vítězné dílko.

„Je to taková maličkost, radůstka, žádné umění, jenom sranda. Naše partička, Devítka, je skupina šašků, takže to bylo velmi snadné, každý se rád zúčastnil a přispěl nápadem. Vzniklo to intuitivně," říká Jindřiška Brožová.

Neo je poslušný, tudíž pro herectví ideální. Snadné bylo přimět  k herecké práci i muzikanty – byli rádi, že nemusí zkoušet. Osvědčil se především baskytarista Jan Klupka, který zvládl vše napoprvé a skvěle. „Je to takový náš Miloň Čepelka," doplňuje Jan Brož.

Zdroj: Youtube

Právě on přidal do filmu důležitou věc: namluvil Nea a přidal barvu à la Maxipes Fík. „Honza byl jediný s hlubokým hlasem, který se mohl ujmout tak důležitého a závažného úkolu," usmívá se filmařka. Nadsázku jí její muž vzápětí vrací: „A nebyla to vzpomínka na kolejní léta? Vždycky, když ses opila, chodila jsi jako pejsek," vtipkuje s kamennou tváří.

Lehce jízlivě mluví možná 
i proto, že své manželce sloužil dlouho jako pokusný herec. Zkoušela si na něm první triky nebo pohádkové bytosti. Nejvíc mu prý sedne role vesnického opilce, on sám si cení filmu Devítka a Pierot, kde vystupuje jako Phil Marlowe 
a v němž atmosféra nočních Mirovic připomíná Brooklyn.

„Nejtragičtější byly začátky, než se Jindřiška naučila 
s kamerou základní věci. Měl jsem třeba přeběhnout deset metrů ke  stodole a otočit se – dělal jsem to stočtrnáctkrát, než se Jindřišce povedlo ulovit mě do kamery, aby v záběru nebyla místo mě střecha od stodoly," líčí se svou typickou ironií Jan Brož.

Jindřiška Brožová, zpěvačka skupiny Devítka, vyhrála se svým krátkým filmem na festivalu Mohelnický dostavník. Film má název Zkouška kapely a sleduje zkoušky Devítky očima kapeního psa.Zkouška kapely je částečně dokument, ořechovka (Neovi osudná) i víno jsou pravé, žádné filmové náhražky. Do soutěže Mohelnického dostavníku, v níž bodovala Jindřiška Brožová již loni s klipem k písni Vrazi z donucení, ho poslala pro pobavení poroty. O to větší měla radost, že zvítězila.

K filmařině se dostala před třemi lety. Připravovala pozvánku na jeden z koncertů, vyrobila koláž z fotek a zjistila, že hrát si s obrázky je nádherná vášeň a jak příjemné je hrát si se střihacími programy.

Vesnické osudy

„Začalo mě to moc bavit 
a chytlo natolik, že jsem se chtěla naučit řemeslo. Bylo to po kapelní zkoušce asi ve čtyři ráno, kdy jsem si řekla, že to zkusím. Přihlásila jsem se do písecké filmové školy a začala chodit s mlaďochy na denní studium. Je to úžasné," hodnotí Jindřiška Brožová. Jen první měsíc se pořád usmívala, protože si připadala jako ve filmu Marečku, podejte mi pero. Pouze pár učitelů je starší než ona, i spolužáci si nejdřív drželi odstup. Teď už má ale 'studentka' pocit, jakoby byli stejně staří.

Po škole se chce věnovat střihu, už teď dělá  videa na firemní weby a baví ji to. Chtěla by si natočit také delší dokument. „Od doby, kdy žijeme na vesnici, mě fascinují osudy těchto lidí. Třeba náš soused, ten by mohl vyprávět na dvě hodiny filmu. Rozhodně mě zajímají jižní Čechy, zapomenutá místa, inspiruje mě 
i Honza, jak píše pro Deník 
o neznámých osobnostech jižních Čech," přibližuje Jindřiška Brožová.

PS: Název jejího studia, ve kterém se snímky rodí, je jednoduchý: Blondýna. A potvrzuje její hodnocení klipů pro Devítku: „Všechny moje pozvánky jsou trošku ujeté…"