Jako kancléř Vilém Rieger si Odcházení osahal před pěti lety v Havlově dramatu. Teď ho čeká doopravdy. Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla (JD), chce do podzimu 2014 najít svého nástupce. Vrcholí tak personální zemětřas v sídle jihočeských Thálií: odchod již ohlásili šéf činohry Martin Glaser, končí dramaturgyně Kristýna Čepková, herci Věra Hollá, Zdeněk Kupka a další tři zvažují angažmá v Divadle Na Zábradlí.

Právě na jedné z posledních schůzí činohry ředitel naznačil, že až za rok dovrší deset let ve funkci, zamíří jinam. „Mám teď několik nabídek, jak z divadel, tak z politiky. Potřebuju tady dodělat práci,  aby deset let, která jsem vložil, nepřišlo vniveč. Je otázka, pro co se rozhodnu, i v politice chci především pomáhat kultuře," říká 56letý Jiří Šesták.

Strach o práci je pro něho teď skutečně neznámý pojem. Miroslav Kalousek mu nabízel místo ministra kultury. V politice zdomácněl, stíhá funkci radního i senátora. Politická byla jeho hra Cesta za světlem, která měla premiéru 16. listopadu 1989, a jeho odcházení má též politické pozadí: příští podzim budou komunální volby, a pokud radnice zoranžoví a on přijde o pozici radního, bude vhodné mít nového ředitele dřív, než do jeho jmenování zasáhne ČSSD.

„Má dobrý šestý smysl“

K vrcholu se přiblížil i profesně. V českém divadle patří k úzké skupině lidí, kteří – bez přehánění – rozhodují téměř o všem. Je mezi těmi, kteří kolíkují novou cestu Národního divadla, Janu Burianovi velmi napomohl k ředitelskému křeslu. Jako člen komise rovněž ovlivní, kdo povede Národní divadlo Brno.

„V nelehké době dokázal zúročit své manažerské schopnosti a nebojí se zdravě riskovat. To dokázal například jmenováním Martina Glasera do pozice šéfa činohry, jenž zkušenosti s podobnou funkcí neměl. A je to právě vysoká úroveň činoherního souboru, která divadlo nejvíce zviditelnila. Vybrat si dobré spolupracovníky je velký kumšt a z výsledků Jiřího Šestáka je patrné, že na to má dobrý šestý smysl,“ zhodnotil Jiří Landa, kritik ze serveru i-divadlo.cz.

TÉMA o Jiřím Šestákovi a reakce herců, kritiků i přátel přináší páteční Deník