„Lidé tam najdou na sto třicet prací grafik a ilustrací s poetickým nádechem. Jsou tam barevné krajiny, zátiší, ale i také ukázky ilustrovaných leporel, omalovánek, grafických listů, plakátů, logotypů, kalendářů, ale i knižní ilustrace a publikace, “ říká autor hravých kreseb, které skrz humornou nebo groteskní zkratku vyúsťují příjemnou laskavou pointou. A ta se objevuje a je typická pro Johanusovu tvorbu všech výtvarných poloh.


„Jde mi o to, aby kresba vypadla z ruky čistá. Vyhovuje mi jak zadání práce, kdy je ale třeba důvěry zadavatele, tak na druhou stranu volná ruka. Pak si tvořím věci, jako jsou kalendáře s příslovími nebo koláže, které nabízejí větší možnost si hrát,“ říká výtvarník a dodává, že náměty sbírá všude kolem; většinou pak hlavně mezi přáteli.


„Jsem zvyklý si rychle nápad poznamenat. Všude s sebou nosím blok, který je plný takových poznámek. Jinak chodím po antikvariátech a sbírám grafiky šedesátých let, ale i staré tisky, zejména z přelomu století, které používám právě ke kolážování,“ prozrazuje Johanus, který vedle grafických prací na míru pro celou řadu redakcí novin a časopisů intenzivně spolupracuje s Jihočeskou univerzitou a v posledních letech jeho rukopis glosuje také právní a ekonomickou problematiku. A do které z neprobádaných vod by ilustrátor a grafik Václav Johanus po vzoru svých velrybích pantátů či papírových lodiček ještě rád vplul? „Teď bych si rád dělal barevné zahrady. Ale mým snem je střihnout si sám dětskou autorskou obrázkovou knihu,“ uzavírá výtvarník.