Na první jihočeské předpremiéře ho přivítali dortem. A on dal najevo, že v Kameňákově, jak se Týnu nad Vltavou občas říká, je tak trochu doma: porušil zákaz doktorů a ochotně se podepisoval. Jeho diváci mu rozumí: kino se smálo vtipu se zaminovaným vjezdem do vsi či babce pod vlivem marihuany. „Ještě to zazdí pivem. Bába bude jasná,"bavila se jedna divačka. To režiséra těší. „Vidíte, že lidé odcházejí z kina s úsměvem, v pohodě. To jsme chtěli,“ říká Zdeněk Troška (60), jehož komedie Babovřesky 2, stejně jako první díl natočená v jižních Čechách, jde do kin tento čtvrtek.

Začal bych citací slov ze sálu po závěrečných titulcích: „To bylo nádherný. Musím to říct holkám ve třídě, aby taky šly…Zase jednoduchý a hezký.“ Co s vámi takové reakce dělají?
Pochopitelně nás těší, protože to je ocenění naší práce. Člověk si dá cíl, že udělá výrobek, který si přeje kupující, 
a když vidí, že spokojenost kupujících je veliká nebo dostačující, tak má radost.

Když jsme spolu mluvili o prvním díle Babovřesk, říkal jste, že je pohlazením pro pamětníky, jak před 30 lety bývala vesnice idylická. Proč ona idyla zmizela?
Všechny vesnice se změnily. Změnil se způsob života, zrušila se pracovní síla, JZD, kolchozy, jak se říkalo. Není tam práce, mladí jezdí pracovat do měst. A důchodci jsou zalezlí doma, protože koukají od rána do večera na seriály. Já to vidím u nás v Hošticích: matku, tety, sousedky. Vesnice jsou liduprázdné. Navíc zvířata se chovají už jenom na uzavřených dvorech, je zákaz pouštět domácí dobytek ven. Vesnice je proto jak po vymření. 
V Hošticích se několik domů rozpadlo a další zachrání před zkázou jenom lufťáci. Když je chalupa neobydlená, chátrá tak třikrát rychleji. Časem to bude jenom skanzen Pražáků, kterým chybí sousedská návaznost. Maximálně si přivezou kamarády, ti tam udělají přes víkend čoro moro a zase se vrátí do měst.

Do kin přijde 20. února komedie Babovřesky 2, kterou Zdeněk Troška natáčel loni v jižních Čechách, stejně jako první díl. Na snímku režisér a Veronika Žilková.To zní beznadějně.
To je beznadějné! Vesnice by se musely znovu vzpamatovat a poslat celý Brusel víte kam. To byla pole, která měla bonitu půdy A, úžasná, rodila, pěstovaly se tam nejlepší plodiny. Dnes jsou zarostlá trávou. A kdo z vesnice tam dnes bude makat? Kravíny, stodoly, slepičárny, prasečáky, všechno se rozmlátilo. V Hošticích byly tři kravíny, tři teletníky, dvě slepičárny, prasečák. Všichni měli zajištěnou práci. Ale co budu povídat, jsou daleko dražší objekty, které zničila nesmyslná diktatura Bruselu. Vezměte si nemocnice, které se zavírají!

Když jsme u politiky: nejste první, komu hraje ve filmu český ministr obrany?
Asi ano. V červnu nikdo netušil, že Martin Stropnický, jeden z vynikajících českých herců, bude bohužel dělat do politiky. Jsme dlouhá léta kamarádi, Verunku (Žilkovou – pozn. red.) zbožňuju, je vynikající herečka. Je mi to líto, protože je skvělý herec a vzal si na svá bedra… takovou přítěž. Ale věřím, že se zase vrátí ke svému řemeslu, které umí na tisíc procent.

Z politiky se v druhém díle objevuje viróza, z Miloše Zemana si děláte legraci. Při zvolení říkal, že chce být prezidentem, který se pokusí spíše sjednocovat. Jak jeho konání vnímáte?
Pan Zeman je velice sečtělý, chytrý, inteligentní člověk, který každého strčí do kapsy. On těch deset let na Vysočině četl, studoval. Já to vím dobře, protože jsme se spolu dvakrát sešli, ještě než se stal prezidentem. Má všestranný rozhled, není žádné ořezávátko, umí plynně anglicky, rusky, vyzná se v historii… Nikdo ho nevyvede z míry, aby něco nevěděl nebo v něčem tápal. 
V tom ho obdivuji, klobouk dolů. Velice dobře zná nejen prostředí pražské high society a vládních kruhů, ale také potřeby normálního člověka. Já mu fandím, jen by možná mohl ještě přitvrdit.

Do kin přijde 20. února komedie Babovřesky 2, kterou Zdeněk Troška natáčel loni v jižních Čechách, stejně jako první díl. Na snímku jeden z hokejistů a Jarmila Bursová.

V čem?
Jsou špatné zákony. Když budu mluvit o svém oboru, tak pro novináře by se měla stanovit hranice, kde ještě může být bulvární a kde už je to urážka cti. Na Západě to tak je. Dehonestace by se měla řešit soudně a lidé by měli být velice důrazně potrestáni. Zažil jsem to nedávno na vlastní kůži: jak si může dovolit osmadvacetiletá, nějaká přítelkyně někoho, která v životě dokázala prd – maximálně se vetřít někomu do postele – napsat o mně, že jsem „kudrnatá svině“??? To už je opravdu 
o přesdržku.

Jak jste to řešil?
Dal jsem to svým právníkům, protože to už je moc, co si dovolí ke starému člověku. A když mohl zmlátit Menzel před lidmi na karlovarském festivalu svého producenta, proč bych já nemohl dát přes držku jí? Bez ohledu na to, že to je ženská, protože je to normální… nechci říct co.

V Babovřeskách 2 postihne viróza vaši novou hvězdu, čtyřiaosmdesátiletou Jarmilu Bursovou, která ve filmu mj. skáče na trampolíně. Čím vás uhranula?
Svým obrovským temperamentem! Zapojila se do soutěže rekordů a našila kilometr knoflíků. Háčkuje šatičky na panenky pro děti z dětských domovů, je neuvěřitelně vitální. Takové lidi mám rád: kteří nesedí doma, nečekají, až umřou, ale jedou na plný plyn až do konce.

Ve filmu o filmu mě zaujalo, že sedíc na vozíčku, popíjela pivo.
Předloni bylo mistrovství světa ve fotbale. Sledovala zápas v restauraci a za ten večer vypila pět dvanáctek, vykouřila dva doutníky a pak skákala ve dvoře na trampolíně! To je v 83 letech nevídané.

Do kin přijde 20. února komedie Babovřesky 2, kterou Zdeněk Troška natáčel loni v jižních Čechách, stejně jako první díl. Na snímku Martin Stropnický a hokejisté z NHL při natáčení v Záboří.Stručně k product placementu, skryté reklamě ve filmu. Loni vám vyčítali kritici medovník. Dvojka je plná reklamy na pneumatiky. Není jí moc?
Dnes na product placementu staví každý český film, protože jinak to nejde. Od státu nedostanete nic, zvlášť Troška ne. Bylo mi řečeno, že jsem komerční, ať si na to vydělám, že mi nic dávat nebudou.

Žádal jste o státní podporu?
Zkoušíme to, ale oni vám dají něco málo a ještě z toho chtějí půlku zpátky. A uměleckým filmům, na které nikdo nepřijde, dávají velké částky. To je jedno, nebudu jedovatý. Pneumatiky: když vám dají větší obnos, ve filmu se objeví. Je to ve všech filmech, pije se becherovka, minerálka…

Babovřesky byly loni divácky nejúspěšnější český film, vidělo ho 651 813 lidí…
… plus na Slovensku asi 
140 tisíc.

V kinech utržily 86,3 milionu korun. Na opačném pólu je drama Zdeňka Tyce Jako nikdy, kde hrají Jiří Schmitzer, Petra Špalková a Taťjana Medvecká – ten vidělo 2783 lidí.
Když to řeknu upřímně: noviny si mohou psát, co chtějí, kritici se mohou předhánět ve svých recenzích, ale záleží na tom, co si lidé řeknou, na šeptandě. To funguje. Lidé, kteří celý den pracují, přijdou domů naštvaní, utahaní a neví, jestli se ještě v pondělí vrátí do práce, se mají dívat na to, jak tam Schmitzer hodinu 
a půl umírá? Stačí, když se podíváte na televizní noviny.

No: žena pracuje v nemocnici 
a toho „umírajícího Schmitzera“ vidět chtěla.
Pracuje se smrtí. Ale spousta starších lidí nerada vidí, když tam někdo v jejich věku umírá. Dělali jsme v Olomouci projekci pro seniory a ti mi říkali: pane Troška, to je film, který nás potěšil, rozehřál, ale hlavně jsme mu beze zbytku rozuměli. Nemuseli jsme o ničem přemýšlet, jenom jsme se těšili, bavili, smáli. Násilí jsou plné televizní noviny, a na to se nám koukat nechce. Samozřejmě, mládí koketuje se smrtí. Samozřejmě, pan Schmitzer je obrovský herec, paní Medvecká, klobouk dolů. Zdeněk Tyc je můj kamarád, moc hodný a milý kluk. Ale je doba na to, aby se lidé chodili dívat do kina, jak umírá člověk, na trýzeň, na smutek, na bolest? Lidé se chtějí smát. Podívejte se na další filmy: Hořící keř – 13 000 lidí v kinech, Rozkoš asi dva tisíce, a i ti Klauni, kde excelují Kaiser 
s Lábusem: film, který stál 
80 milionů, a přišlo 8000 diváků. Ano, sám za sebe si mohu říci, že já bych chtěl točit úplně jiné filmy. Jenže…

Do kin přijde 20. února komedie Babovřesky 2, kterou Zdeněk Troška natáčel loni v jižních Čechách, stejně jako první díl.Například?
Na škole jsem si myslel, že budu točit filmy jako pan režisér Krška, jako pan režisér Weigl, opery, balety, životopisy. A teď mi řekněte: kdo by na to dnes do biografu přišel? Koho z mladých by to zajímalo? Mluvil jsem se šéfem filmových klubů, který mi říká: já byl v šoku – my jsme za velké peníze udělali digitální kopii Markety Lazarové, se slávou jsme ji pustili vysokoškolákům a středoškolákům. 
A když se v sále rozsvítilo, sedělo tam osm lidí. Všichni ostatní během projekce odešli.

Proto o sobě říkáte, že jste komunální služba.
Ano, já jsem komunální služba. Vycházím vstříc požadavkům a dělám výrobek. Film je dnes výrobek. Ještě 
v 70. letech se drželo, že literatura, divadlo a film jsou umění, chodilo se na Bergmana, Tarkovského, Antonioniho, Viscontiho. Když je dnes mladým pustíte, tak utečou. Jak jsou odkojeni klipovou kulturou, rychlými střihy, stačí jim náznak, v computeru v hlavě si to srovnají a nemusíte jim dlouhou jízdou kamery ukazovat, jak opadává na podzim listí a mlhy se kradou z blat. Oni chtějí akci, akci, akci, všechno ostatní je nudí. Já dnes s radostí zkouknu Bergmana, Tarkovského, to jsou lahůdky, ale mladé nebaví. Skončilo období, že film je umění. Film je showbyznys 
a hotovo dvacet..

Kdo z Babovřesk 2 nebude nadšený, je církev. Není karikatura tlustého biskupa v bazénku, 
u něhož má bohatě obložený tác s jídlem, přehnaná?
Není, není, není a věřte, že v tom pokračuji i ve třetím díle, protože mě církev svatá neuvěřitelně štve. Ta její nenažranost, to je něco tak hanebného! V podstatě popírají celý Nový zákon. (začíná citovat latinsky, pak přejde do češtiny – pozn. red.) Ježíš Kristus říká svým učedníkům: jděte, všechno, co máte, rozdejte chudým, vezměte kříž na svá bedra a následujte mě, neboť vězte, že pravý poklad najdete v království otce mého. Spíš projde velbloud uchem jehly, než se bohatec dostane do nebeského království.

Do kin přijde 20. února komedie Babovřesky 2, kterou Zdeněk Troška natáčel loni v jižních Čechách, stejně jako první díl. Na snímku režisér, Lukáš Langmajer a Pavla Bečková při natáčení v Pištíně.A skromnost nového papeže?
To opravdu obdivuji a modlím se, aby ho církevní otcové neodkráglovali. Musí vadit hodně lidem z církevní hierarchie, protože jim vidí do karet. Víra je jedna věc a církev je věc druhá. Církev je organizace a firma, má svoje zákony, pravidla hry a celých 2000 let – velice pečlivě jsem si nastudoval dějiny papežství 
a inkvizice – není nic jiného než boj o moc, o peníze, byznys ve jménu boha. Bohužel. Když jsem mluvil s mnoha knězi, kteří bránili Kristův odkaz, tak naráželi na odpor u svých představených. Kněz z Babovřesk přichází s láskou k lidu, protože Bůh je podle mého to dobré v nás, láska k bližnímu, a ne že budu sloužit církvi svaté jenom k jejímu dobru.

Vidíte v české církvi osobnosti?
Byla, bohužel zemřel, byl to pan biskup Tomášek. Ale pan biskup Vlk ne a pan Duka už taky ne.

Jak zvládáte předpremiéry, když ještě nejste po nemoci fit?
Je to záhul. Cítím, že nejsem stoprocentně ve své kůži. Doktoři mě varovali, abych nedělal autogramiády, abych něco nechytil, protože jsem pořád v rekonstrukci. Ale slibuju, že příští rok to bude fungovat stejně jako loni.

Ale stejně jste si v Týně sedl 
a podepisoval se.
Doufám, že to nenapráskáte paní doktorce!

Když při natáčení pršelo, zpívali si Kaťušu(Zdeněk Troška glosuje některé momenty z natáčení)

O počasí při natáčeníNa začátku června byly strašlivé slejváky a hrozná zima, šest až osm stupňů. Ženské byly zmrzlé, tak jsme jim do kapličky v Dobčicích přivezli teplomety, horké čaje, aby se mohly rozehřát. Deset dní nato přišla vedra, 35 stupňů, a to byly zase v kapličce větráky, zmrzliny, studené nápoje, aby nám neomdlely… Já si ale nezoufal: kdyby tam seděli Obama, Putin a papež, stejně bude pršet. Tak jsme seděli pod stanem, holky z cateringu nám udělaly dobroty, zpívali jsme si  Kaťušu, protože je ve filmu babka, která říiká, že je učitelníca ruského jazyka…

O pěti hokejistech na plátně, mezi nimiž je i Jakub KovářMoc milí, sympatičtí, skromní kluci, žádné hokejové primadony, jak by se dalo čekat. Přijelo pět bezvadných kluků, kteří se s námi okamžitě skamarádili. Nikdo – nikdo! – nedal ani ťukem znát, že je v Americe Někdo. Byli příjemní, strávili s námi asi osm nebo devět dní, a teď mi psal Jirka Tlustý, že už se těší na natáčení třetího dílu, a kdyby tam pro ně nebyla žádná role, že nás aspoň přijedou pozdravit, což je od něho moc hezké.

Do kin přijde 20. února komedie Babovřesky 2, kterou Zdeněk Troška natáčel loni v jižních Čechách, stejně jako první díl. Na snímku Martin Stropnický a Jakub Kovář při natáčení v Záboří.

O jihočeské pohostinnostiV Pištíně to bylo úžasné. Baráčnice napekly koláčky, přišly v krojích, udělaly si čas, Lucie Bílá měla slzy v očích. Kamkoli jsme přijeli, lidé nám snášeli modré z nebe, všude pekli koláče, lívance, zákusky, šunky, co jsme dostali, na osvěžení nám nosili jahody, třešně, melouny. Úžasné! Doma mám tolik rajčatové šťávy! Já ji ale piju pořád, dělám si z ní rajskou polévku, omáčku… Dostali jsme tolik dobrot!

O třetím díleTřetí díl bude masakr, likvidace drben. Báby už některé lidi ve vesnici štvou tak, že to vyvrcholí tajnou úmluvou, že se s nimi musí něco udělat. Vrátí se také Lucie Bílá. Přijede pokřtít svého chlapečka Tygra, jenže bohužel na faře najde někoho úplně jiného než pátera Šoustala…