Kytarista Ota Váňa svůj domovský band toužebně přirovnával k nesmrtelným Rolling Stones a svérázný bubeník řečený Hurvajs v nadsázce dokonce příznivce Kabátu ujišťoval, že svůj oblíbený kvintet spatří na prknech, která znamenají bigbít, ještě v roce 3000! Jak dalece se naplní tyto optimistické vize dnes není jasné, ovšem od té doby stihli natočit čtyři alba, posbírat několik hudebních cen, pravidelně vyprodávat stadiony či jiná obří pódia a rovněž vystupovat v médiích, kde pověst souboru hájí především frontman Josef „Pepe“ Vojtek.


V úterý v 19 hodin začíná v prostoru českobudějovického stadionu ZF JU turné Corrida 2007, kde hlavním tahounem bude dozajista právě skupina Kabát.


Jako předskokany návštěvníci uvidí a uslyší formace Mewa a Walda Gang. K této příležitosti jsme vyzpovídali baskytaristu a tvůrce převážné většiny „kabátích“ textů Milana Špalka.


Čekali členové Kabátu v začátcích dnešní tisícihlavé magakoncerty, sériovou výrobu desek a účast v médiích nebo vás pozdější úspěch zaskočil?
Každý, kdo začíná dělat muziku, pochopitelně dychtí po co možná největším okruhu svých fanoušků a ani Kabát v tomhle ohledu jinak nevybočoval z řady. Ten úspěch člověk nějaký čas „vydejchává“, ale pak si na to postupně zvykne. Nahoru nám to šlo jakoby samo, ovšem udržet se v plném nasazení je docela těžká věc, navíc – když jsme takoví lemplové.


Usilujete o to, aby se vaše skladby hrály i na nekomerčních stanicích?
To je případ od případu. Ale záleží spíš na konkrétním rádiu, jestli „kabátí“ repertoár pouštět chce či nikoliv. Zkrátka nechodíme po jednotlivých rádiích s láhví v ruce a s prosíkem, aby naše songy hráli.


Pomineme–li vaši účast na Eurovision Song Contest 2007 uvažujete o exportu své muziky za hranice země?
Přece jenom jsme, ač se to možná někomu nezdá, poněkud dříve narození, tudíž s jazyky jsme jaksi na štíru. I když v Rusku se obstojně domluvíme, horší je to už v anglicky hovořících krajinách. Další a rozhodující věcí je, že za vámi musí stát hodně silný partner anebo byste měl patřit k tak zajímavým interpretům, aby si vás všiml známý producent. A nás si ještě žádný nevšiml…


V čem spočívá neutuchající obliba Kabátu trvající již nějakých patnáct let?
Zřejmě jsme dobrý satelit, který přijímá pozitivní energii a posílá ji dál k lidem. Občas se nám povede slušná pecka, rovněž texty nejsou k zahození a hlavně celou tu dobu držíme v jedné sestavě. Anebo máme takzvaně podplacené rozhodčí.


Co říká zbytek formace na „výskyt“ Pepy Vojtka v bulvárním tisku či v pop-muzikálu?
Josef je dospělý chlap, snad ví, proč to dělá. My si v kapele nediktujeme, co kdo má a nemá, co může či nemůže, ani vlastní prezentaci v médiích. Jednou jsme zkusili dát Hurvajsovi „zaracha“, ale stejně nás neposlechl a šel normálně do hospody.


Na jak dlouhé vystoupení Kabátu se mohou fandové těšit?
Na podobné akce máme připravený repertoár přibližně na hodinu dvacet až hodinu a půl. Sem tam nějakou skladbu vyhodíme – to když nám nesedí – a nahrazujeme je jinými. Plánujeme vyzkoušet několik starších i nových písniček, které zase až tolik nehrajeme. Ovšem většina budou samozřejmě klasické koncertní pecky, bez kterých to zkrátka nejde.