'Sexuální novelu' z roku 1890, která byla ve své době pro skandálnost soudně pronásledována, převedl na divadelní prkna režisér Lukáš Brutovský. K titulu má osobní vztah.

„Je to především studie mužsko-ženských vztahů a manželství, které se nezakládá na porozumění dvou lidí, ale na lásce vášnivého střihu. Tolstoj studuje, co vše se může stát, když dva lidé zakládají vztah především na sexuální a fyzické přitažlivosti,“ řekl režisér.

Jde o českou premiéru. Jak zmínil dramaturg Miro Dacho, v Česku se zatím dílo hrálo jen jednou jako taneční divadlo a do němého filmu ho v roce 1926 zpracoval Gustav Machatý.

„Tolstoj je nesmírně provokativní autor i dnes, pokud jde o jeho pohled na vztahy mužů 
a žen. Manželství označuje jako uzákoněnou formu prostituce. Vycházel i z turbulentního vztahu s vlastní ženou,“ řekl Brutovský, který loni získal cenu Divadelních novin za inscenaci Maryši v HaDivadle.

Jihočeské divadlo uvede 23. října první činoherní premiéru nové sezony, adaptaci díla Tolstého s názvem Kreutzerova sonáta. Jde o novelu o lásce, nenávisti, žárlivosti a vraždě. Hrají Tereza Vítů, Tomáš Drápela, Pavel Oubram a Michael Vykus.

Příběh vraha Pozdnyševa vypráví čtyři herci – performeři. Tereza Vítů je v první části prostitutkou, v druhé manželkou – obětí, o roli jejího muže se tři herci dělí. „Rozdělení nám poskytlo zajímavou optiku na Pozdnyševův příběh, sám si dokonce odporuje, zpětně uvažuje, jestli se nemohl zachovat jinak. Snažil jsem se ten názorový kubismus postavy vyjádřit rozdělením mezi tři herce,“ řekl režisér.

Pro Michaela Vykuse je to jeho první role v Jihočeském divadle, kam přišel z Mostu. Tam se s podobnou prací míjel. „To byl možná jeden z důvodů mého odchodu. Jsem rád, že první věc je přesně to, po čem jsem toužil: na komorní scéně něco vážného. 
V Mostě se dělá vážná věc jednou za dva roky a většinou jsem v ní nebyl,“ popsal.

Příběh se odehrává v nahrávacím studiu. Hudební složku obstarají herci hrou na torza klavírních křídel, ale z Beethovenovy sonáty nezazní ani tón.

„Je to milostná novela o lásce, nenávisti, žárlivosti, vraždě. Podle mého názoru výrazově a esteticky velmi zajímavá inscenace, která bude spočívat na kontrastu absolutně moderního minimalistického scénického prostoru a velmi dobově až filmově utvářeného kostýmu. Těším se a myslím, že to bude neobvyklá inscenace pro poučeného diváka, který nehledá v divadle realistické ztvárnění, ale dokáže vnímat metaforu a nějakým způsobem moderní divadlo, které není založeno na nápodobě života,“ řekla šéfka činohry Jana Kališová.

Premiéra je v pátek od 19.30 hodin, první reprízy 4. a 14. listopadu.