Jeho pekelník Trepifajksl je z těch rolí, na které se vzpomíná ještě 46 let od premiéry. Slova velká osobnost nezní v jeho případě jako klišé. O mnohém svědčí  to, že všichni říkají: Pan Roden. Mezi charakteristikami se opakují přívlastky milý, skromný, výjimečný. V neděli 10. srpna by se Karel Roden, legenda Jihočeského divadla, dožil 100 let.

Herečka Bibiana Šimonová s ním má jen hezké zážitky. Potkali se hned při její jihočeské premiéře, v roce 1967 v komedii Panenské sliby. Krásné vzpomínky má na Hrátky s čertem, kde se převtělila do anděla a Karel Roden hrál Školastyka. Zmiňuje také inscenace Krčma Pod zeleným stromem a Zlaté jezero, v něm k sobě hledali cestu jako otec s dcerou.

„Byl z těch herců, kteří hráli vždy dobře a potom měli dny, kdy nezapomenutelně.  Byl velice přátelský. Patřil ke staré generaci, která brala soubor jako něco blízkého, jako rodinu, tak to bývalo v kočovných společnostech, kde spolu lidé sdíleli dobré i zlé. Na to moc ráda vzpomínám,“ říká Bibiana Šimonová.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku jako Školastykus v Hrátkách s čertem, vlevo Bibiana Šimonová jako anděl Teofil.Ke kamarádům Karla Rodena se řadí Petr Šporcl. Je přesvědčen, že herectví měl dané od pánaboha. Velmi si ho vážil. „Karel byl velice příjemný, hodný a milý člověk. Později jsem hrál stejné role jako on, třeba Trepifajksla 
z Dalskabátů. On ho hrál výborně, až jsem se trošku styděl, že to nedokážu stejně jako on. Kdyby tady ještě byl, byl bych rád,“ říká dojatě Petr Šporcl.

Zapomenutý čert před točnou v Krumlově je rolí, která jako klukovi utkvěla i synovi Karla Rodena, Marianovi. Dodnes považuje představení, kde Plajznerku ztvárnila Věra Krpálková, za nádherné,  podobně jako Zlaté jezero.

„Jako herce jsem ho obdivoval, že měl velké role 
a všechno na jevišti krásně řekl. Byl moc laskavý a hodný člověk, velká osobnost, velmi spravedlivý, nikdy se nad nikoho nepovyšoval, ani nad své děti. Autoritu měl přirozenou,“ líčí Marian Roden.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku z roku 1991.Právě on začíná být podle fotografky Bohuslavy Maříkové svému otci čím dál víc podobný. Sama si ho nese 
v paměti jako elegána, který se k ženám choval jako prvorepublikový gentleman. „Výborný herec, hodný člověk, měla jsem ho moc ráda. Když někdo něco opravdu umí, je skromný a chová se normálně. Talent dostal do vínku, od rodičů i pánaboha,“ říká fotografka, která ho znala 24 let.

Karel Roden je legendou poválečné epochy divadla. Rolí, v nichž zářil, jsou desítky. Jedna, o niž velmi stál, ho ale v roce 1968 minula. 
V Cyranovi z Bergeracu dostal roli… hraběte de Guiche.

„Je to velmi silná a velmi bolavá vzpomínka. Cyrana měl hrát on, to byla jeho vysněná role, hrál by ji skvěle. Měl v sobě cyranovské fanfaronství a noblesu. Nedali mu šanci. Z jedné zkoušky jsem utíkala do šatny a hrozně jsem kvůli němu plakala, protože režisér ho ošklivě dusil. Dodnes, když o tom mluvím, se mi to vevnitř sevře, myslím si, že ho to hodně bolelo,“ vypráví herečka.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku s Věrou Krpálkovou jako Trepifajksl z Dalskabátů, 1968.Já nosím v nitru svém své elegance květ, slavná Cyranova slova, na Karla Rodena pasují. Bibiana Šimonová říká, že měl v sobě něco donkichotského. Fanfaron, nepřehlédnutelný, jako herec pokaždé zaujal. Jednou z posledních velkých úloh byl v roce 1986 Norman Thayer ve zmíněném Zlatém jezeře.

„Kristýna Taberyová s ním měla těžkou práci, vím, že 
i paní Dagmara si stěžovala, protože tam spolu velmi partneřili, a pan Roden se bránil, aby byl nesympatický morous, nechtěl, aby z něho měl divák tento pocit. Kristýna ho strašně lámala, nakonec se nechal přesvědčit až při generálkách a potom si vyloženě lebedil a byl výborný,“ popisuje Bibiana Šimonová.

Další důležitou vzpomínku přidává syn Marian Roden. Když se sám dal na herectví, otec mu řekl, že se může kdykoli vrátit domů, protože je to hrozně těžké živobytí. „Byl úžasný, úžasný!  Oslavu ale v neděli neděláme, tatínek by to ani nechtěl, byl hrozně skromný. Vzpomeneme si 
v duši. V naší rodině neslavíme svátky ani narozeniny, jen Vánoce, na které jsme dbali, aby byly v rodinném kruhu,“ říká Marian Roden.

Jeho otec zemřel 26. srpna 1992. Zhruba rok před smrtí ho ještě fotografovala Bohuslava Maříková a tři hodiny, jež s ní strávil v ateliéru, si stále přesně vybavuje.

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku s Dagmar Neumannovou ve hře Zlaté jezero, 1986.„Jeho žena pojala touhu, že chce mít hodně portrétů svého muže. Moc hezky jsme si povídali o všem možném. Byl šarmantní, považuji ho za hereckou elitu Jihočeského divadla,“ říká fotografka.

Velké osobnosti mívají své démony. V případě Karla Rodena měl podobu alkoholu. To ale vůbec nic nemění na tom, že Jihočeské divadlo v něm mělo Osobnost. Zásadní a přitom skromnou. Přesně to říká Bibiana Šimonová:  „Člověk 
o něm povídá a začne se usmívat.“

Nejdřív frakman, potom Trepifajkls i Krásčin otec
Herec Karel Roden se narodil 
10. srpna 1914 v Okříškách 
u Třebíče do umělecké rodiny, otec i matka byli herci, otec  byl dokonce v období 1919 - 1922 šéfem jihočeské činohry. Začal studovat zemědělskou školu, ale v 16 letech ji opustil a nastoupil k divadelní společnosti Jaroslava Bittla. 
K dalším angažmá patřily Tylovo divadlo, scény v Kladně i Olomouci.  V Českých Budějovicích působil nejdřív v letech 1940-1945, kvůli zničené divadelní budově přesídlil po válce na dva roky do Teplic, ale od roku 1947 zakotvil v Jihočeském divadle (JD).

Herec Karel Roden by se 10. srpna 2014 dožil 100 let. Na snímku z roku 1991.Škála rolí Karla Rodena v JD je pestrá. Ač původně tzv. frakman (Ideální manžel – lord Goring, Brouk v hlavě – Dr. Finache), přešel k rolím 'lidovým', mezi něž se řadí Klásek z Lucerny, Dubský z Našich furiantů, Školastykus z Hrátek s čertem či Trepifajksl v Dalskabátech. Významnou rolí je Kupec, Krásčin otec ve světové premiéře Hrubínovy Krásky a zvířete před otáčivým hledištěm. Ve zralém věku si pomník postavil výkonem ve hře Zlaté jezero, kde s Dagmar 
Neumannovou vytvořili adekvátní pár svých filmových protějšků 
Henryho Fondy a Katharine Hepburn. Účinkoval i ve Fidlovačce, jíž se v roce 1990 otevíralo nově opravené divadlo. S JD se rozloučil úlohou Dr. Pickvicka v dramatu Cestující bez zavazadel (1991).

Ve filmech měl zprvu epizodní role, v 60. letech šlo o snímky Neklidnou hladinou a Romance pro křídlovku. V roce 1969 si zahrál větší roli profesora Vondroviče ve snímku Svatej z Krejcárku, po dalších deseti letech dědečka v komedii Hon na kočku. Koncem 80. let hrál ve dvou slovenských pohádkách. Mihl se i v seriálech Rozsudek či Největší z Pierotů. Hodně natáčel v Českém rozhlase České Budějovice.

Jmenuje se po něm jedna z jihočeských Thálií, herectví se věnují oba jeho synové Karel Roden 
a Marian Roden. Držitel titulu Zasloužilý umělec. Zemřel 26. srpna 1992, bylo mu 78 let.

Zdroj: Jihočeské divadlo, CSFD